Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

А ви готові бути депутатом?

12.10, 18 липня 2019
4564
0

Про преференції та зобов'язання депутатів

Марафон передвиборної кампанії добігає кінця. 21 липня Україна зробить свій вибір на користь нових (або оновлених) 450 народних обранців. Хтось продовжить свою політичну кар'єру і приступить до чергового терміну депутатських повноважень. А хтось стане новобранцем, а точніше новообранцем.

Отже, ви в дамках. Депутатські повноваження дають безліч преференцій. Як сказано в Законі «Про статус народного депутата», для ефективного виконання своїх функцій держава надає депутату преференції в формі недоторканності, непорушність повноважень, імперативний характер депутатського звернення для його одержувачів, надання житлоплощі і службового автомобіля, а також багато іншого. І, в той же час, накладає зобов'язання.

Спеціально до дострокових виборів парламентських виборів команда сервісу Semantrum від ЛІГА:ЗАКОН випустила три безкоштовні Telegram-боти «ОбирайТе».

1. Депутати повинні суворо виконувати вимоги Закону України «Про запобігання корупції». Безумовно, всі громадяни України повинні виконувати вимогу цього Закону, але ось до депутатів, так само як і до інших чиновників, пред'являються більш жорсткі вимоги. Зокрема, депутатів зобов'язують звітувати про свої доходи та подавати щорічні податкові декларації. Закон однаково вимогливий як до самого народного обранця, так і до членів його сім'ї. Згідно зі статтею 46 Закону, депутати зобов'язані щорічно надавати інформацію про активи, що належать їм безпосередньо і членам сім'ї, а саме: об'єкти нерухомості, цінні папери, корпоративні права та юридичні особи, де депутат або члени сім'ї вважаються бенефіціарами, нематеріальні активи (наприклад, об'єкти інтелектуальної власності), ну і, звісно, інформацію про грошові та інші рухомі активи. При всій суворості закону декларант має право на помилку - в разі допущення неточності або помилки в декларації, в 7-денний термін внести коригування. А ось надання свідомо помилкової інформації або навмисне ненадання інформації (приховування) тягне за собою кримінальну відповідальність за статтею 366 Кримінального кодексу, починаючи від штрафу 42 500 грн (2500 нмдг) і аж до позбавлення волі на строк до двох років і позбавлення права займати відповідну посаду на строк до трьох років. Наявність іноземних рахунків також має бути відображена в декларації. У разі, якщо декларант або члени його сім'ї відкрили новий рахунок закордоном, податкова повинна отримати цю інформацію з зазначенням номера рахунку і місцезнаходження банку протягом десяти днів.

2. Депутати потрапляють до категорії публічних діячів, так звані PEP - politically exposed person (https://pep.org.ua/uk/hto-taki-publichni-diya/). Щодо осіб цієї категорії в усьому світі передбачений підвищений ризик, а це значить більш детальне вивчення видів походження доходів і складнощі при відкритті рахунків в зарубіжних банках. Це пояснюється тим, що політична діяльність може потенційно сприяти відмиванню грошей та легалізації коштів, отриманих незаконним шляхом. Відповідно до рекомендацій FATF - «once a PEP - could always remain a PEP» - до цієї категорії потрапляють особи, які причетні до політики і управління державою. В першу чергу, це стосується глав держав, урядів, старших чиновників, суддів, військових офіцерів, політичних лідерів і, звісно, депутатів. Крім самих PEPів, під пильний контроль потрапляють і члени їх сімей. Інформацію про цю категорію клієнтів фінансові установи збирають як із закритих джерел, так і з усіх можливих відкритих - починаючи від первинних відомостей з декларації, закінчуючи детальним вивченням соціальних мереж клієнта і згадок про нього в локальних ЗМІ. Українська характеристика PEP викладена в Законі про фінансовий моніторинг (Про Запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму). Згідно із зазначеним законом, публічним діячем є особа, яка виконує публічні функції в Україні, зокрема, народні депутати України. Саме громадські діячі потрапляють під пильну увагу фінансових установ, а надання їм послуг потрапляє під категорію високого ступеня ризику. Аналогічний контроль здійснюється і по відношенню до пов'язаних з ними осіб - членів сім'ї і контрольованих юридичних осіб.

3. Депутати обмежені в праві займатися підприємницькою діяльністю. Згідно ЗУ «Закон про запобігання корупції» стаття 25, народні депутати не можуть займатися трудовою або підприємницькою діяльністю, за винятком викладацької, наукової та медичної. Це означає, що ведення будь-якої комерційної діяльності, включаючи бенефіціарне володіння компаніями, буде значити вихід за рамки дозволеного правовим полем. Номінальні акціонери або засновники компаній в цій ситуації помічниками не є. За Законом «Про фінансовий моніторинг», кінцевим вигодонабувачем (бенефіціаром) юридичної особи є людина, яка незалежно від формального управління має можливість або робить вирішальний вплив на управління компанією, а також розпоряджається всіма її активами, в тому числі і через трасти. Більш того, в статті 14 антикорупційного закону передбачено, що обраний народний депутат зобов'язаний в 10-денний термін передати всі свої корпоративні права іншій особі, яка не є членом його сім'ї. Міжнародні трасти або довірче управління може виявитися рішенням для державних обранців тільки в тому випадку, якщо угодою про управління буде передбачено повне дистанціювання від управління - фактично передача майна і активів в повне дискретне управління без можливості і права впливу на таке управління. Це так звані дискреційні трасти.

4. Не тільки соціально-політичне, але і фінансово-економічне життя депутата і його сім'ї потрапляє на загальний огляд. Крім розголосу матеріальних цінностей, на народних обранців покладається і ряд посадових обмежень. Зокрема, їм заборонено зловживати службовим становищем - сприяти в отриманні преференцій юридичним і фізичним особам, впливати на отримання посад різних осіб, заборонено втручатися в діяльність інших органів влади, створювати дискримінаційні умови при розробці нормативно-правових актів. Депутати обмежені в отриманні подарунків, як би кумедно це не звучало. Дотримуючись літери закону, а саме статті 23 Закону «Закон про запобігання корупції», депутатам, як і чиновникам, заборонено отримувати подарунки від підлеглих або осіб, зацікавлених в лобіюванні особистих інтересів, якщо вартість подарунків перевищує половину мінімальної заробітної плати, тобто, трохи більше 2000 гривень. Депутатам заборонено брати в підпорядкування близьких або родичів, що також буде розглядатися як корупційне діяння, за яке передбачена адміністративна або кримінальна відповідальність.

До 21 липня часу залишилося зовсім небагато. Щось кардинально змінити, можливо, багато хто і не встигне, але скласти план дій, а, можливо, і «переписати хату на кота» - це цілком реальні дії, які допоможуть уберегти від питань і претензій з боку НАЗК. Правильно складена і своєчасно подана декларація стане надійним фундаментом у подальшій політичній кар'єрі.

Денис Грищенко, юрист практики Міжнародного бізнес адміністрування АО Юскутум

Нагадаємо, перевірити репутацію своїх бізнес-партнерів можна за допомогою онлайн-сервісу CONTR AGENT. Отримати тестовий доступ до сервісу ви можете за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему