Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Економічна присутність (Substance) нерезидентних компаній - must have нової реальності

15.25, 15 серпня 2019
2999
0

Партнер міжнародної юридичної компанії SBSB Владислав Макаренко розповів про вимоги до економічної присутності (substance)

Наприкінці минулого десятиліття почалась глобальна боротьба щодо ухилення від сплати податків, в результаті чого більшість країн вирішили добровільно брати участь в автоматичному обміні податковою інформацією та підписали відповідні Конвенції (понад 100 країн учасниць). В кінці 2013 року ОЕСР (Організація економічного співробітництва і розвитку) створила план дій щодо протидії розмивання оподаткованої бази. Загальносвітовою тенденцією стала боротьба державної влади з діяльністю офшорів і податкових гаваней, і, як наслідок, заборона використання податкових пільг компаніями -фікціями (shell company). Головною перешкодою дотримання принципів прозорого оподаткування стала необхідність реальної економічної присутності (substance) компанії в тій чи іншій юрисдикції. До 2019 року більшість популярних офшорних і низькоподаткових юрисдикцій (БВО, ОАЕ, Кіпр, Бермуди) посилили вимоги до економічної присутності (substance) компаній, зареєстрованих на їх території. У зв'язку з цим, багатьом бізнесменам, власникам іноземних компаній, доведеться існувати в новій реальності, переглянути свою структуру і приділити особливу увагу новим правилам щодо створення substance (економічної присутності). Компанія SBSB розповість вам як вести ваш бізнес в умовах нової реальності.

Нагадаємо, знайти зв'язки між компаніями та бенефіціарами тепер можна за кілька кліків

Чому необхідно створювати економічну присутність (substance) вже зараз?

Основною причиною необхідності економічної присутності (substance) стає позиція податкових органів держав, для яких недостатньо просто факту заснування компанії в країні реєстрації. При таких обставинах ризик втрати податкових пільг в країні реєстрації іноземної компанії, і донарахування податків в країні, де фактично ведеться діяльність, викликає особливі побоювання.

Іншою причиною, що вимагає економічної присутності (substance), стає небажання банків і інших фінансових інститутів працювати з клієнтами, діяльність яких в країні реєстрації неможливо перевірити - це створює для банків підвищені ризики зіткнутися з відмиванням грошей або стати винними в пособництві по ухиленню від податків. Банки посилили контроль над платежами, а також вимоги при відкритті корпоративних рахунків. Багато банків відмовляються працювати з компаніями, у яких немає підтвердження їх економічної присутності (substance) в країні ведення бізнесу. Тому не дотримуючись правил substance (економічної присутності), ви фактично втрачаєте гідне банківське обслуговування.

Хто в першу чергу повинен дотримуватися вимоги щодо економічний присутності (substance)?

У грудні 2017 року Рада Євросоюзу опублікувавала «сірий» список більш ніж з 40 податкових режимів, які не в повній мірі дотримуються принципів справедливого і прозорого оподаткування. Серед найбільш відомих низькоподаткових юрисдикцій в нього увійшли Багами, Бахрейн, Бермудські острови, Британські Віргінські острови (БВО), Каймани, Мен, ОАЕ (Об'єднані Арабські Емірати) і Вануату. ЄС (Європейський Союз) пригрозив ввести ці території в чорний список, якщо вони не висунуть додаткові вимоги податковим резидентам. Оскільки в даних країнах більшість компаній, тісно пов'язані з європейськими капіталом, уряди цих країн зобов'язалися прийняти відповідні законодавчі акти.

Що таке економічна присутність (substance) і як її створити?

Незважаючи на наявність в різних країнах своїх власних законів щодо економічної присутності (substance), можна виділити ключові для всіх країн вимоги:

- наявність реального офісу з вивіскою і договору оренди;

- наявність місцевого директора або менеджера в штаті;

- повноцінна участь бенефіціара компанії в управлінні (поїздки засновників (власників) в країну реєстрації компанії для прийняття ключових рішень);

- наявність сайту і місцевого телефону.

Даний перелік не описує всі інструменти і способи створення присутності (substance) в юрисдикції вашого бізнесу. Ми із задоволенням підберемо відповідне рішення для вашого бізнесу.

Зверніть увагу, що вимоги про наявність економічної присутності (substance) особливо актуальні для компаній, які планують займатися ліцензованими або ризиковими видами діяльності (high risk activities). Зупинимося на основних вимогах і особливостях створення економічної присутності в найбільш популярних юрисдикціях.

Перевірити інформацію про свого контрагента ви можете, зареєструвавшись у системі перевірки та моніторингу бізнес-партнерів CONTR AGENT. Це зручний сервіс, який за кілька хвилин відобразить повне досьє на кожну компанію в Україні. Для пошуку достатньо лише ввести назву/код ЄДРПОУ підприємства, ПІБ директора чи засновника; ПІБ або ІПН ФОПа. Оформити заявку на тестовий доступ до сервісу можна за посиланням.

Які особливості економічної присутності на Кіпрі? Що змінилося?

З 2015 року податкове законодавство Кіпру сильно змінилося. Однією з найважливіших змін стало посилення вимог до видачі сертифіката податкового резидентства Кіпру. Зокрема тепер ви зобов'язані документально підтверджувати виконання і дотримання всіх умов податкового резидентства для вашої компанії.

У 2018 році податкова історія Кіпру отримала новий розвиток і Центробанком була прийнята Директива з новими вимогами до банків, які працюють з компаніями, що не ведуть реальної діяльності на Кіпрі. Зокрема, даний закон містить критерії компаній-оболонок (shell companies). Кіпрські банки повинні ідентифікувати серед своїх клієнтів компанії-оболонки, що не ведуть реальної діяльності, і припинити їх обслуговування.

Отримати детальну консультацію по створенню substance (економічної присутності) на Кіпрі ви можете звернувшись до наших фахівців.

Як довести substance (економічну присутність) на Британських Віргінських островах (БВО)?

Відповідно до прийнятого закону (Economic substance (Companies and Limited Partnerships) Аct, 2018) в обов'язки кожного реєстраційного агента на Британських Віргінських Островах буде входити встановлення податкового резидентства кожної реєстрованої компанії. І лише в тому випадку, якщо вона претендує на податкове резидентство БВО, їй необхідно буде мати ознаки економічної присутності (substance). Причому вимоги substance (економічної присутності) поширюються на:

1) фінансові компанії;

2) компанії-холдинги;

3) IT- компанії;

4) компанії-дистриб'ютори продукції на території БВО, а також компанії, які надають послуги з перевезення та зберігання товарів, управління складами, надання консультаційних та інших адміністративних послуг.

Існуючі юридичні особи зобов'язані до 30 червня 2019 року виконати свої зобов'язання в частині економічної присутності. Краще вже зараз почати виконувати зобов'язання щодо дотримання економічної присутності (substance) на БВО і ми з задоволенням допоможемо вам у цьому

Які вимоги щодо substance (економічної присутності) введені в Об'єднаних Арабських Еміратах (ОАЕ)?

Вимоги, що стосуються економічної присутності, були введені Резолюцією № 31 Кабінету Міністрів від 30 квітня 2019 р Даний документ встановлює необхідність забезпечення економічної присутності для всіх компаній в ОАЕ в залежності від виду діяльності, які вони здійснюють.

Вимоги поширюються на такі види діяльності:

- банківська діяльність;

- страхова діяльність;

- управління інвестиційними фондами;

- діяльність штаб-квартири групи;

- холдингова діяльність;

- діяльність у сфері інтелектуальної власності;

- і інші види діяльності.

Якщо компанія здійснює вищевказані види діяльності, то вона повинна здійснювати свою ключову бізнес-діяльність на території ОАЕ; повинна управлятися з ОАЕ; діяльність компанії повинна здійснюватися при наявності достатнього локального рівня економічної присутності в ОАЕ.

Таким чином, можна зробити висновок, що вимоги до економічного присутності (substance) можуть відрізнятися в залежності від обраної юрисдикції і конкретного виду діяльності. На сьогоднішній день немає єдиних стандартів щодо дотримання компаніями вимог економічної присутності (substance), адже кожен бізнес унікальний.

Ми будемо раді допомогти оцінити ваш бізнес на відповідність вимогам substance (економічної присутності) і підготуємо для вас план дій щодо підвищення рівня економічної присутності в обраній юрисдикції. Наші фахівці готові розробити індивідуальні умови для підтвердження економічної присутності компанії (substance) і знайти найбільш ефективне рішення для вас.

Макаренко Владислав, партнер міжнародної юридичної компанії SBSB

28 серпня Академія ЛІГА:ЗАКОН запрошує представників бізнесу на бізнес-зустріч з Владиславом: "Курс України на тотальну прозорість: чи вдасться ховати активи при нових умовах? Ризики і нові можливості для бізнесу"

Також рекомендуємо:

Ліквідувати не можна кинути: як правильно позбутися зарубіжної компанії

Директор та засновник в одній особі: чи потрібно нараховувати зарплату?

Ділові заходи Академії ЛІГА:ЗАКОН у вересні

Цікавий практикум у серпні: Захист ТОП-менеджменту від кримінального переслідування

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему