Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чого очікувати ринку роздрібної торгівлі у 2020 році?

Крістіна Лініченко, керівник напряму FMCG ЄБА, розповіла про основні нововведення та прогнози для ритейлу в Україні

Крістіна Лініченко

На початку 2019 року багато ринків, у тому числі і ритейл, завмерли в очікуванні результату подвійних виборів в Україні. Згідно з опитуванням, проведеним Європейською Бізнес Асоціацією, майже 70% іноземних інвесторів призупинили активність, очікуючи результати парламентських виборів і формування нового уряду. Однак, на щастя, побоювання бізнес-спільноти не виправдалися, і зміна влади не спричинила деструктивного впливу ні на ріст економіки, в цілому, ні на розвиток галузі, зокрема. За даними Державної служби статистики, в 2019 році оборот роздрібної торгівлі зріс на 10,5% в порівнянні з попереднім роком, тоді як в 2018 році зростання склало 6,2%.

Однак, чим же зумовлена така позитивна динаміка? Щоб дати відповідь на це питання, давайте погляньмо на те, чим жив ритейл в 2019 році, що змінилося в правовому регулюванні галузі і спробуємо спрогнозувати, чого чекати від 2020 року.

 

Що змінилося у 2019 році?

Мабуть, найбільш важливою зміною, що сталася в ритейлі в минулому році - це скасування чотирьох основних штрафів, пов'язаних з касовою дисципліною. Так, галузь вітала довгоочікуване скасування Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» від 12 червня 1995 року № 436/95.

Наприклад, раніше за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах, через неоприбуткування або якщо оприбуткування готівки було здійснено із запізненням або помилкою - накладався штраф у п'ятикратному розмірі від неоприбуткованої суми. У двократному розмірі від суми перевищення встановленого підприємством ліміту в касі. 25% від виданих під звіт сум, якщо перевищено термін користування цією сумою або неповний звіт. У розмірі сплачених коштів якщо не видано чек, квитанцію, чи інший документ.

Тобто, бізнес аж до минулого року продовжували штрафувати за нормами двадцятирічної давності. До того ж, з часом підстави для санкцій розширилися, і бізнес вже міг бути оштрафований за помилки в документообігу, пов'язані з людським фактором (неуважність, відсутність необхідних знань у касирів, бухгалтерів), наприклад, описки або виправлення, за несвоєчасне оприбуткування готівки.

Тепер правила для всіх визначені єдиним Законом «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із застосуванням штрафів в залежності від «тяжкості» вчиненого порушення.

Наступною важливою зміною для сфери роздрібної торгівлі стало регулювання застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО). Йдеться про прийнятий Закон «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» щодо детінізації розрахунків у сфері торгівлі та послуг» №128-IX від 20 жовтня 2019 року. Фактично, цим законом передбачено скасування штрафу в 1 грн за невидачу чека, який був введений для можливості бізнесу бути більш відповідальним і не порушувати законодавство.

Так, до 1 жовтня 2020 штраф за невидачу фіскального чека складає, при першому порушенні, 10% від вартості товару, проданого з порушенням, і 50% за наступні (100% і 150% відповідно після 1 жовтня 2020 року). Закон передбачає можливість використовувати програмні РРО як альтернативу механічним (POS-терміналам). Ми сподіваємося на їх коректну роботу, щоб по-справжньому малий бізнес відчув відкритість і допомогу держави.

Читайте також: До чого готуватися ФОПам: головні нововведення законів про РРО

Ще однією важливою нормою були зміни в кінці року в славнозвісному проєкті Закону №1210 щодо перерахунку штрафів за період 2017-2019 року за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних на неплатника ПДВ. Грубо кажучи, це були штрафи за невидачу накладної тим суб'єктам, яким ця накладна і не потрібна, адже вони не будуть звітувати по ПДВ.

Також в 2019 році галузь позбулася деяких архаїчних вимог, наприклад, було скасовано обов'язкове ведення Книги скарг і пропозицій. За даними Мінекономрозвитку, витрати чесного бізнесу на ведення таких книг становили понад 125 млн грн на рік. До розвитку цифрової ери і конкуренції між суб'єктами господарювання дана Книга була майже єдиним способом контролю за підприємствами, які надавали послуги громадянам. Але зараз добросовісні суб'єкти господарювання намагаються вирішити конфліктні ситуації зі споживачами на місці, а недобросовісні - Книгу скарг і пропозицій навіть не пропонують.

Ніхто не забороняє продовжувати використовувати таку книгу для зв'язку зі споживачем, але абсурдні штрафи за неправильне оформлення (наприклад, нумерацію сторінок або нечіткі дані) - скасовані. Додатковими каналами комунікації зі споживачем, наприклад, в ритейлі будуть «гаряча» лінія, сайти компаній, соціальні мережі, офіційні звернення на основі норм Закону «Про звернення громадян». Такий досвід вже успішно працює в країнах ЄС.

Тотальна фіскалізація - рішення або проблема?

Позиція Комітету з роздрібної торгівлі, як і Європейської Бізнес Асоціації в цілому давно публічно озвучується. Податки треба платити і для цього необхідно вести чесні правила гри. Для легального бізнесу фіскалізація - це захист від недобросовісної конкуренції, боротьба з «тінню», поліпшення адміністрування, а для споживача - більше гарантій і захист інтересів. До того ж, фіскалізація - глобальний тренд, і ми як країна повинні рухатися в напрямку більшої прозорості.

Адже якщо буде належний контроль за недобросовісними реалізаторами, надходження до державного бюджету збільшиться. Але це повинно відбуватися не за рахунок штрафів, а за рахунок виходу з тіні. Тому, якщо встановлені норми не будуть виконуватися і не будуть контролюватися, обілення ринку і збільшення надходжень чекати не варто.

Чого чекати в 2020 році?

У поточному році галузь чекає, в першу чергу, зміни трудового законодавства, модернізацію формату відносин між роботодавцем і персоналом, дебюрократизацію і більше можливостей для гнучких взаємовідносин роботодавець-співробітник. Необхідно враховувати прогресивні HR-практики, якими керуються міжнародні та українські компанії, а також позбуватись морально застарілих норм трудового законодавства з урахуванням сучасних реалій, наприклад, роботи поза офісом, тимчасових робіт.

«Кадровий голод в ритейлі відчувається все сильніше незважаючи на постійне зростання зарплат. Наприклад, зараз у нас в компанії відкрито 750 вакансій, які нам складно закрити, незважаючи на зростання заробітних плат офісних працівників на 8-10%, а робочого персоналу на 20%. Компанія наразі інвестує в Київ і Київську область, що пов'язано з внутрішньою міграцією, внаслідок чого люди з невеликих міст переїжджають до столиці і міст-мільйонників, відповідно купівельна спроможність зростає у великих містах», - коментує Ігор Ланда, голова Комітету роздрібної торгівлі ЕВА, генеральний директор BT Invest Ukraine.

Також, бізнес очікує оновлення законодавства про захист прав споживачів. Необхідно імплементувати норми ЄС, але з урахуванням реалій України. Мова йде про суб'єктивні норми, які можуть бути використані недобросовісними сторонами ринку проти магазину або споживача.

Серед позитивних і перспективних напрямків - розширення можливостей на касі. Зконодавчо передбачена можливість зняття готівки на касі. Ми це сприймаємо як перший крок до більшого функціоналу. Але повноцінно ця послуга запрацює після затвердження НБУ підзаконних актів. Також розраховуємо на перехід від паперових документів до електронних. Дуже багато різних документів, які за фактом перетворюються в макулатуру. Простіше було б вести облік і архівувати документи в електронному вигляді.

Виклики і тренди

Галузь роздрібної торгівлі знаходиться в постійному процесі трансформації. Так, вже в найближчому майбутньому ритейлу доведеться працювати в умовах зростаючої конкуренції і необхідності підвищення ефективності операційної діяльності в умовах нестачі трудових ресурсів. На даний момент, при впровадженні нових рішень ритейл орієнтується на такі тренди як діджіталізація і персоналізація, побудова омніканальної комунікації торгових мереж і споживача, використання великих даних для поліпшення клієнтського сервісу. Ринок розвивається дуже активно і не відстає від глобальних тенденцій. У той же час, бізнес сподівається, що комунікація з органами державної влади теж буде йти в ногу з часом і в найближчому майбутньому нас очікує подальше поліпшення регулювання і умов роботи галузі роздрібної торгівлі. Адже компанії позитивно дивляться в майбутнє і налаштовані на подальше зростання і розвиток.

 

Крістіна Лініченко, керівник напрямку FMCG Європейської Бізнес Асоціації

Бути в курсі всіх нюансів захисту бізнесу, а також отримувати необхідні інструменти для щоденної юридичної роботи допоможуть комлексні рішення для юридичних департаментів і компані від ЛІГА:ЗАКОН.

Нагадаємо, що ви можете подивитись на свій бізнес очима податківців через сервіс Liga:Report, який допоможе вчасно отримувати інформацію про наявну заборгованість, штрафи, пеню, переплату податків у тій системі, в якій ви працюєте, контролювати успішність сплати податків, а також ефективно взаємодіяти з податківцями.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему