Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТОП-10 помилок при комунікації з Антимонопольним комітетом України

Рекомендації від ЮК Legal House: на що звертає увагу АМКУ і яких помилок слід уникати заявникам

Руслан Редька

Антимонопольний комітет України (далі - АМКУ) - орган з широким колом повноважень. Він, серед іншого, розглядає заяви і справи про:

  • порушення законодавства про захист економічної конкуренції;

  • надання дозволу і висновків стосовно узгоджених дій та концентрації;

  • порушення законодавства у сфері державних закупівель.

Від прийнятих АМКУ рішень часто залежить не лише фінансовий стан та репутація, а й майбутнє бізнесу в цілому. Саме тому, недооцінювати важливість грамотної комунікації з антимонопольним комітетом - недозволена розкіш.

Якщо вимоги до звернень, що подаються до АМКУ, чітко сформульовані в профільних законах, то про тонкощі подальшої комунікації з комітетом там не йдеться.

На що звертає увагу АМКУ та яких помилок слід уникати заявникам та відповідачам у справах задля досягнення максимально позитивного результату?

Нагадаємо, що за допомогою PatentBot - інноваційного партнерського сервісу ЛІГА:ЗАКОН - можна онлайн реєструвати торгові марки в Україні, ЄС та США. Така реєстрація здійснюється цілодобово. Ознайомитися з сервісом можна за посиланням

На етапі подання звернення:

1. Недотримання форми звернення або строків його подання

Банально, але пропуск строку оскарження зводить нанівець всі доводи, аргументи та докази. Скаргу просто не приймуть до розгляду.

Інша часта причина для відмови у прийнятті звернення до розгляду формальна - недотримання встановлених законом вимог до заяви чи скарги.

Форма скарги про порушення законодавства у сфері державних закупівель визначена в ст. 18 ЗУ «Про публічні закупівлі» та подається виключно у формі електронного документа через електронну систему закупівель. При подачі скарги на паперовому носії, ви гарантовано отримаєте відмову!

Готуючи звернення про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, перевірте наявність:

- всіх необхідних реквізитів;

- засобів зворотного зв'язку;

- підтвердження оплати (якщо заява/скарга платна);

- чітко сформульованої суті порушення та вашої аргументації;

- доказів на підтвердження вашої позиції;

- правильно сформульованої прохальної частини в межах повноважень АМКУ.

Пам'ятайте, що лаконічне, грамотно структуроване та вчасно подане звернення має значно більше шансів на швидкий та ефективний розгляд.

Марія Фельмецгер

2. Необґрунтованість порушень прав саме у сфері антимонопольного законодавства

Звертаючись до АМКУ, не тільки дотримуйтесь форми звернення, а й подбайте про його зміст. Одразу зазначайте всі порушення та підстави оскарження. Підстави, на які ви вкажете під час розгляду звернення, але які не зазначені в тексті самої заяви/скарги, не братимуться комітетом до уваги.

Обґрунтовуючи звернення, обов'язково вказуйте на порушення прав, що підпадають під сферу регулювання саме антимонопольного законодавства. За відсутності такого обґрунтування, з великою вірогідністю скаргу відхилять, навіть якщо порушення мало місце, або у кращому випадку, повернуть її для усунення недоліків.

Шукайте та наводьте наявну у публічному доступі практику розгляду АМКУ аналогічних звернень.

В тексті заяви/скарги не забутьте вказати чи звертались ви до суду чи інших компетентних органів з цим самим предметом оскарження.

Повну базу НПА, 85 млн судових рішень, Правові позиції Верховного Суду та досьє 6.5 млн компаній та ФОП можна отримати за допомогою комплексного професійного рішення для адвокатів від ЛІГА:ЗАКОН

3. Неподання доказів або подання фіктивних доказів

Грамотно складена, але непідкріплена доказами заява/скарга, не матиме шансів на задоволення. На підтвердження кожного факту, про який йдеться у зверненні, потрібно додавати документи та посилання на джерела інформації, якщо вона наявна у відкритому доступі.

Якщо скаржник не має доступу до таких доказів, необхідно зазначити про це у зверненні. АМКУ в ході розслідування зможе отримати доступ до такої інформації, користуючись своїми повноваженнями.

Не варто зазначати недостовірну або фіктивну інформацію, адже комітет її перевіряє. Виявивши фальсифікацію, ставлення до заявника чи скаржника буде відповідне.

4. Некоректне зазначення в прохальній частині очікуваного від АМКУ результату

В прохальній частині звернення чітко вказуйте очікуваний результат. Тобто, яких рішень за результатами розгляду скарги ви очікуєте від АМКУ: надання обов'язкових до виконання рекомендацій, накладення штрафних санкцій, зобов'язання усунути порушення, його наслідки або причини, що сприяють його вчиненню тощо.

Хочете розраховувати на позитивний результат, не виходьте в своїх вимогах за рамки компетенцій комітету. Некоректна вимога до АМКУ, що виходить за межі повноважень комітету, стане підставою для відмови у її задоволення, навіть при наявності порушення.

Підходьте до вирішення питання комплексно та зважено. Враховуйте, що рішення про застосування штрафних санкцій розглядаються впродовж 1-3 років, а прецеденти ухвалення таких рішень можна порахувати на пальцях.

Натомість, обов'язкові до виконання рекомендації комітет може надати впродовж 1-3 місяців і на фініші ви можете отримати ефективне вирішення проблеми по суті, а не просто моральну сатисфакцію від фінансового покарання відповідача.

На етапі розслідування та підготовки справи до розгляду:

5. Не ознайомлення з матеріалами справи

Не шкодуйте часу на ознайомлення з матеріалами справи, особливо якщо ви не перший представник сторони у справі. Помилкою є вибудовування позиції на підставі лише отриманого від АМКУ подання про попередні висновки у справі.

По-перше, керуючись виключно поданням АМКУ, ви готуватимете контраргументи та заперечення лише щодо висновків державного уповноваженого та позбавите себе можливості заперечувати проти самих доказів у справі, їх належності та допустимості, а також надання власних доказів на їх спростування.

По-друге, незнання матеріалів справи може зіграти злий жарт з легковажним представником.

Наприклад, подання нових доказів, що суперечать чи спростовують вже наявні в матеріалах власні докази, може загнати відповідача в глухий кут та позбавити довіри з боку комітету.

6. Ігнорування звернень і вимог АМКУ

Ненадання інформації чи документів на вимогу АМКУ не допоможе підприємству уникнути відповідальності, а лише змусить АМКУ вдаватися до застосування інших засобів отримання інформації. В тому числі, шляхом проведення позапланової перевірки, недопуск до якої чи перешкоджання у її проведенні, карається штрафом у розмірі 1% від річного обороту товарів, робіт чи послуг суб'єкта господарювання.

7. Надання недостовірної або неповної інформації

Принцип «Я не обманюю, я недоговорюю» в комунікації з АМКУ не спрацює. Подання недостовірної інформації стовідсотково викриється та потягне за собою більш серйозні наслідки, адже АМКУ перевіряє отриману інформацію шляхом:

  • аналізу даних, поданих опонентом та наявних у відкритих та власних базах даних комітету;

  • обміну даними з іншими державними органами;

  • запиту інформації та документів у контрагентів;

  • проведення перевірки, тощо.

Чи приведуть такі хитрощі до уникнення відповідальності за наявні порушення - питання сумнівне, а отримання штрафу за несвоєчасне подання або приховування інформації - цілком ймовірне.

Оскаржити штрафні санкції буде доволі складно, оскільки вже сформувалась судова практика у таких спорах на користь АМКУ.

8. Пасивна позиція сторони

Не займайте пасивну позицію при розслідуванні справи. У вас є право ініціювати робочі зустрічі з АМКУ в процесі медіації. Не ігноруйте цю можливість, особливо у розслідуваннях щодо підприємств вузького ринку господарювання! А також не нехтуйте розгорнутими відповідями на прохання комітету про надання пояснень чи уточнення інформації.

Це ваш шанс довести свою позицію та пояснити незрозумілі для непрофільного спеціаліста нюанси справи, що можуть мати вирішальне значення при прийнятті рішення.

На етапі розгляду справи:

9. Штучне затягування справи

Не варто штучно затягувати розгляд справи шляхом подання безпідставних клопотань та оскарження всіх процесуальних дій комітету в адміністративному порядку. Така стратегія є недалекоглядною, оскільки справа все одно буде розглянута, а такі дії лише налаштують комітет проти вас та побічно підтвердять сумніви щодо вашої добросовісності та законослухняності.

10. Неякісна промова

В жодному випадку не варто пропускати засідання по розгляду звернення. На практиці були випадки, коли після блискучого виступу представника сторони, державні уповноважені змінювали свою думку.

Монотонне зачитування викладених у зверненні аргументів не принесе жодного результату, в той час, як гарно підготовлена промова з розстановкою акцентів та додатковими доводами, може переконати комітет у вашій правоті чи, принаймні, змусить поглянути на ситуацію з іншого боку.

Не варто нагадувати, що вчасне прибуття на засідання та належний зовнішній вигляд must have для представника, що прагне справити позитивне враження.

Руслан Редька, керуючий партнер ЮК Legal House

Марія Фельмецгер, старший юрист ЮК Legal House

Компанія ЛІГА:ЗАКОН пропонує сучасні інструменти для аналізу, моніторингу та відстежування змін правового поля в ІПС ЛІГА:ЗАКОН, а також систему аналізу судових рішень Verdictum. Крім того, ЛІГА:ЗАКОН повністю оновила Національний професійний юридичний каталог Liga:BOOK - онлайн-майданчик для швидкого та зручного пошуку юристів і просування юридичних послуг.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему