Весна 2020 року «принесла» в нашу країну не тільки коронавірус, але й серйозні пожежі, причиною яких є людський фактор. Нажаль, навесні активізувалися люди із жагою до підпалу рослин, що спричинило не тільки вигорання сухої трави, але й лісів. Інколи вогонь перекидається на житлові будинки, жертвами вогню стали і люди.
У такій ситуації, Верховна Рада ухвалила Закон, який передбачає посилення відповідальності за забруднення атмосферного повітря та знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу. Передбачене посилення адміністративної відповідальності за порушення вимог пожежної безпеки в лісах, самовільне випалювання рослинності або її залишків, та кримінальна відповідальність за забруднення атмосферного повітря, знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу.
Штрафи суттєво зростуть.
Якщо слова перевести в цифри, то:
1) за порушення вимог пожежної безпеки в лісах розмір штрафу складатиме від 1530 грн до 4590 грн; якщо це призвело до знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, або до виникнення лісової пожежі чи поширення її на значній площі - 15 300 грн;
2) за самовільне випалювання рослинності або її залишків розмір штрафу складатиме від 3060 грн до 6120 грн; якщо це відбулося в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду - до 12 240 грн.
Для посадових осіб розмір штрафів передбачений на порядок вищий.
3) за забруднення атмосферного повітря передбачена кримінальна відповідальність і розмір штрафу сягатиме від 30600 до 61200 грн;
за знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу - від 91 800 грн до 153 000 грн.
Отже, як бачимо, посилення відповідальності стосується лише збільшення розміру штрафів.
З цього приводу виникає питання, чи вирішить таке посилення відповідальності проблему з рослинним піроманством?
На думку багатьох правників та спеціалістів, збільшення штрафів жодним чином не вирішує цих проблем. Тим паче, враховуючи специфіку та складність доказування по даній категорії справ. Особливо це стосується масштабних лісових пожеж. Суспільство розуміє, що, наприклад, підпали лісів частіше є умисними, та спрямовані на приховування їх масової вирубки. Однак особи, які є організаторами цих пожеж, до відповідальності не притягуються з причин недоведеності їх участі в організації підпалів.
Вважаю, що збільшення штрафів за рослинне піроманство - малоефективний крок для вирішення проблеми підпалів, особливо великих, та в більшій мірі торкнеться звичайних мешканців міст та селищ, які полюбляють палити листя та суху траву в своїх дворах. Щодо масштабних підпалів, коли згорають гектари лісів, а з ним все, що росте та живе на такій території, то тут потрібен більш системний професійний підхід, оскільки навіть збільшений розмір штрафу не зможе відшкодувати ті реальні збитки, які завдає пожежа екосистемі.
Максим Бойко, адвокат Практики безпеки бізнесу АО Juscutum
Ефективна робота на карантині - це реальність! Компанія ЛІГА:ЗАКОН розробила комплексну екосистему інформаційно-аналітичних продуктів LIGA360, яка надає увесь необхідний інструментарій для роботи керівника, юриста, бухгалтера і фахівців інших спеціальностей. Отримаєте тестовий доступ і переконаєтеся, що віддалена робота не може завадити продуктивності.