Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий антикризовий закон: на що очікувати бізнесу

Аналіз законодавчих новацій від ЮК Legal House

Галина Пилипенко

Процес державної підтримки бізнесу на період карантину триває. Так звані «березневі» закони №533 та №540 були своєрідним «трампліном», які запустили процес податкової підтримки платників податків. 13 травня Верховна Рада прийняла вже третій антикризовий Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» (надалі - Закон № 3329-д, за номером законопроекту). Станом на сьогодні він знаходиться на підписі у Президента.

Нові «підтримуючі» заходи для платників податків

Не дивлячись на те, що фінальний текст Закону № 3329-д ще не оприлюднений і у кінцевому підсумку ми можемо отримати деякі «сюрпризи», вже можна сформувати перелік головних антикризових нововведень.

Однією з головних новацій стало продовження податкових заходів не до конкретної дати, як це було встановлювлено (зокрема, до 31 травня 2020 року), а до закінчення дії карантину, а саме «по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Серед нововведень, що стосуються бізнесу, можна виділити наступні:

Штрафи та податкові перевірки

 • До платників податків не будуть застосовуватися штрафні санкції за порушення, вчинені протягом карантину, а саме з 01 березня 2020 року, і по останній день місяця, в якому завершиться дія карантину. Нагадаємо, що як і раніше, таке звільнення стосуватиметься не всіх видів порушень. Відповідальність буде застосовуватися, зокрема, за порушення вимог законодавства в сфері обігу підакцизних товарів, за порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку та рентної плати.

 • До кінця карантину продовжений мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок, а вже розпочаті до 18 березня 2020 року перевірки мають бути тимчасово зупинені. Проте за контролюючими органами залишені повноваження проводити документальні позапланові перевірки з питань відшкодування ПДВ, а також фактичні перевірки у сфері обігу підакцизних товарів. Оновлений план-графік документальних перевірок з урахуванням «карантинних» нововведень має бути опублікований протягом 10 календарних днів з дня завершення карантину.

Рецепт легкої звітності - сервіс REPORT. Все, що необхідно бухгалтеру та підприємцю за демократичними цінами. Придбайте в травні зі знижкою 20%.

Христина Мицяк

Строки у ПКУ

 • До кінця карантину (останнього календарного дня місяця, на який припадатиме його завершення) зупиняється перебіг строків:

а) щодо скарг платників податків (крім скарг щодо відшкодування ПДВ та заявлення від'ємного значення ПДВ), що надійдуть включно по останній календарний день місяця, в якому завершиться карантин, та/або які не розглянуті станом на 18 березня 2020 року. При цьому при зупиненні вже не будуть мати місце наслідки, встановлені статтею 56 ПКУ, в частині процедури адміністративного оскарження;

б) щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі (статті 52-53 ПКУ);

в) щодо надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів, що надійдуть платникам включно по останній день місяця, в якому звершиться дія карантину (крім запитів щодо відшкодування ПДВ / заявлення від'ємного значення ПДВ) (статті 73 і 78 ПКУ).

 • До кінця карантину (з 18 березня 2020 року) продовжене зупинення строків давності, передбачених статтею 102 Податкового кодексу. Протягом встановленого цією статтею строків податкові органи можуть провести перевірку платника податків та донарахувати йому податкові зобов'язання та штрафні санкції.

Зменшення ставок місцевих податків

 • Органам місцевого самоврядування надане право у 2020 році прийняти рішення про зменшення ставок не лише єдиного податку, але і плати за землю, нерухоме майно, в тому числі щодо об'єктів нежитлової нерухомості, при чому такі рішення зможуть бути застосовані вже у цьому році, без обов'язкового оприлюднення до 15 липня попереднього року.

ЄСВ

 • Самозайняті особи (ФОП та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність) та члени фермерських господарств звільняються від сплати ЄСВ за себе за період з 1 березні по 31 травня 2020 року, і до них не застосовуватиметься положення про обов'язковість сплати мінімального страхового внеску. Проте вказаний період буде включений до страхового пенсійного стажу таких осіб, і буде вважатися, ніби вони сплатили ЄСВ в мінімальному встановленому розмірі.

 • Не застосовуватимуться штрафні санкції за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, а також за несвоєчасне подання звітності до податкових органів, які були допущені з 01 березня 2020 р. по останній день місяця, в якому закінчиться дія карантину.

 • Мораторій на проведення документальних перевірок щодо нарахування та сплати ЄСВ продовжений до останнього дня місяця, в якому буде припинена дія карантину.

Підтримка окремих сфер бізнесу

 • Зменшений мінімальний статутний капітал для банку або юридичної особи, яка має намір здійснювати банківську діяльність з 500 до 200 млн. грн., з метою привести законодавчі вимоги у відповідність до сучасних ринкових реалій. Проте Нацбанку надане право встановлювати для окремих банків та юридичних осіб диференційований (але не нижчий від мінімального) розмір статутного капіталу.

 • Строк дії Закону «Про спрощення процедур реорганізації та капіталізації банків» продовжено до 2024 року.

 • До останнього дня місяця, в якому завершиться дія карантину (але не раніше ніж до 30 червня 2020 року), продовжено заборону на проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів у сфері господарської діяльності, окрім як щодо суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику, у сфері державних регульованих цін та у сфері санітарно-епідемічного контролю.

 • Терміни погашення податкових векселів, виданих на суму акцизного податку виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів або авіаційних бензинів, які припадають на період з 01 березня по 30 червня 2020 року, продовжено по дев'яностий день з дня відновлення прийняття та відправлення повітряних суден, що здійснюють пасажирські перевезення в Україні.

І, насамкінець, Законом №3329-д внесено зміни і до законодавства щодо зайнятості населення. Відповідно до них ФОП, які є застрахованими особами, відтепер зможуть отримувати допомогу по частковому безробіттю у разі втрати ними частини доходу внаслідок зупинення чи скорочення діяльності через заходи запобігання поширенню коронавірусної хвороби, зокрема. Для цього таким підприємцям необхідно звернутись до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Таким чином, є сподівання, що новий Закон зробить свій позитивний внесок у нейтралізацію негативних наслідків зниження економічної активності в Україні в період дії карантину, а у бізнеса буде ще трохи часу аби відновити сили для подальшого активного розвитку в умовах нової «посткарантинної» реальності.

Галина Пилипенко, адвокат, керівник напрямку податкового консалтингу ЮК Legal House

Христина Мицяк, юристка ЮК Legal House

LIGA360 - це спільний інструмент управління бізнесом для середніх компаній. 15 IT-продуктів для керівника, юриста, бухгалтера і маркетолога. Тримайте під контролем весь бізнес, керуйте ризиками, приймайте злагоджені рішення. Замовити тест

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему