Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Боротьба з переведенням у готівку: які методи використовують податківці?

Дмитро Кулик, адвокат, молодший партнер ЮК Legal House

Податкові реформи відбуваються в Україні майже щорічно і 2020 рік не став винятком. Податкове законодавство України знаходиться в постійній трансформації. Приймаються все нові і нові норми, які націлені лише на єдине - боротьбу з ухиленням від сплати податків, боротьбу з агресивним податковим плануванням.

Результати таких трансформацій будуть, але тільки з часом. А поки ринок скруток з ПДВ, за оцінками різних експертів, становить близько 10 млрд гривень щомісяця. Одним з податкових правопорушень, що часто зустрічаються та які виявляються в рамках податкових перевірок, і про це говорять самі фіскали, є співпраця реального сектора економіки з неблагонадійними платниками податків.

Якщо проаналізувати єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, то трапляються випадки, коли одні і ті ж люди є директорами і власниками п'ятдесяти і більше юридичних осіб з абсолютно різних індустрій, від агро до нафти і газу.

Як результат, бізнес постійно ризикує "нарватися" на маски-шоу і контакти з правоохоронцями, а бюджет продовжує недоотримувати кошти.

Які ж інструменти використовують контролюючі органи, щоб викрити і притягнути до відповідальності платників податків, які беруть участь в подібних справах.

СМКОР

Система моніторингу відповідності податкових накладних (ПН)/розрахунків коригування (РК) критеріям оцінки ступеня ризиків була створена і запущена ще в 2017 роки для боротьби зі схемним ПДВ.

Система була представлена як ефективний інструмент у боротьбі з формуванням фіктивного податкового кредиту та ухилення від оподаткування. У процесі свого становлення система неодноразово допрацьовувалася і тепер алгоритми її роботи викладені в Постанові 1165 КМ України від 11.12.2019 року.

Запуск оновленої СМКОР з лютого 2020 роки кардинально змінив взаємини бізнесу і контролюючих органів. Тепер, якщо у контролюючого органу є підозри про те, що компанія працює з фіктивними контрагентами і формує фіктивний ПДВ, то таку компанію визнаю такої, яка відповідає критеріями ризиковості платника податків.

При цьому, виходячи з практики, найчастіше підставою для такого висновку стає податкова інформація, отримана контролюючим органом при виконанні покладених на нього функцій і завдань.

Як зазвичай прийнято, контролюючий орган не завжди розкриває, що це за податкова інформація, звідки вона взялася і чим підтверджується її існування.

Але відразу після визнання компанії ризиковою, у бізнеса настають «важкі» часи, оскільки контролюючий орган блокує йому можливість реєструвати податкові накладні, а отже і блокується можливість ведення господарської діяльності. Як результат, компанія несе фінансові та репутаційні втрати, а її контрагенти не мають змоги отримати податковий кредит.

Важливо також зазначити, що в результаті трансформації системи, все більшу і більшу роль в її функціонуванні отримує людський фактор, а не автоматизована робота, що не є добре. Так, саме комісії при територіальних органах приймають рішення про відповідність компанії критеріям ризиковості, і тим самим вирішують, чи зможе компанія в найближчі місяці вести діяльність чи ні.

Визнання компанії ризикової - це новий тренд взаємин бізнесу і контролюючих органів. Відмінною рисою таких взаємин є непередбачуваність. Іноді, для визнання компанії ризикової, навіть не доводиться надсилати податкову накладну на реєстрацію. На практиці зустрічаються випадки, коли в один прекрасний момент компанія просто отримує рішення про визнання її ризикової. І це незважаючи на те, що система СМКОР працює виключно тоді, коли платник податків відправляє податкову накладну на реєстрацію.

Рекомендації для бізнесу

Для того, щоб мінімізувати ризики визнання компанії такою, яка відповідають критеріям ризиковості, дотримуйтеся таких правил:

  • Здійснюйте постійний моніторинг своїх контрагентів на предмет їх ризиковості. Переконайтеся, що вони не є фігурантами кримінальних проваджень. Важливо розуміти, що співпраця з ризиковим контрагентом є підставою для визнання ризиковими інших учасників ланцюжка.

  • Проведіть аналіз бізнес-процесів з метою виявлення «вразливих» місць.

  • В обов'язковому порядку подайте форму 20-ОПП, адже саме з неї контролюючий орган дізнається про ваші офіси / склади.

  • Контролюйте показники D і P в особистому кабінеті.

  • Пропрацюйте план Б на випадок включення компанії до переліку ризикових.

І хоча суди найчастіше стають на бік платників податків, необхідно розуміти, що суд -це мінімум рік, а для бізнесу рік із заблокованої діяльністю - збитки і фінансові втрати. Та й саме по собі рішення про визнання компанії ризикової дуже легко відновити. І якщо у контролюючого органу залишилися претензії по суті його діяльності, повторне його включення до переліку ризикових на підставі «нової податкової інформації» після того, як судове рішення буде виконано - це справа кількох днів.

Податкові перевірки

Мало який бізнес не зустрічався в своїй діяльності з податковими перевірками.

Не дивлячись на систему СМКОР, податкові перевірки залишаються найдієвішим механізмом у боротьбі з нереальними операціями, націленими на переведення в готівку грошових коштів і формування фіктивного податкового кредиту.

Результат податкової перевірки - завжди податкові донарахування і прекрасна підстава для порушення кримінальної справи за фактом ухилення від сплати податків. Остання практика показує, що податкова міліція не чекає моменту, коли податкові зобов'язання стануть узгодженими, а порушує кримінальні справи ще на стадії складання акту податкової перевірки.

Контролюючий орган, визнаючи ту чи іншу операцію нереальною, особливо детально не аргументує свої висновки, не посилається на належні докази і, що ще рідше, не посилається на ухвали судів, які б встановлювали факти фіктивності контрагента.

Контролюючий орган, визнаючи операцію нереальною, все частіше лише вказує на те, що у нього є податкова інформація, яка підтверджує, що той чи інший контрагент не міг виконати умови договору, у нього немає матеріально-технічної бази, відсутні трудові ресурси і він фігурує в якійсь кримінальній справі, і все це свідчить про нереальність господарської операції.

Останнім часом в своїй практиці ми зустрічаємо три основні позиції контролюючого органу:

1. Визнання операції нереальною / фіктивною. Використовуючи цю позицію контролюючий орган заперечує проти самого факту поставки. Як результат - у платника податків «знімають» витрати на суму такої поставки з податку на прибуток підприємств і отриманий податковий кредит за такою операцією.

2. Безкоштовно отриманий товар. Позиція актуальна для покупців товару у сумнівних, на думку податкової, контрагентів. Оскільки постачальник товару визнаний фіктивним / у нього відсутня матеріально-технічна база / наявна інформація про підміну товару по ланцюгу поставки, то такий Постачальник не міг поставити товар Покупцю, а, отже, Покупець отримав товар безкоштовно від невстановлених осіб. Тобто покупець отримав реальну продукцію не від того постачальника, який значиться в договорі, а від третіх невстановлених осіб. Як результат платнику податків донараховують дохід на суму безоплатно отриманого товару, тим самим збільшують фінансові результати до оподаткування з податку на прибуток підприємств, а податковий кредит по ПДВ - «знімають».

3. Безповоротна фінансова допомога. Позиція актуальна для постачальників товарів, покупцями яких виступили сумнівні, на думку податкової, контрагенти. Податкова заперечує не сам факт поставки товару, а заперечує проти поставки від конкретного постачальника або конкретному покупцеві. Тобто оскільки Покупець фіктивний, то товар йому не потрібен. А значить, реальним покупцем товару виступає невстановлена третя особа, а не контрагент за договором, а грошові кошти від контрагента за договором - безповоротна фінансова допомога. Як результат платнику податків донараховують дохід на суму поставки, тим самим збільшують фінансові результати до оподаткування з податку на прибуток підприємств.

Варто відзначити, що контролюючий орган з року в рік придумує все нові і нові позиції і підходи, якими намагається аргументувати нереальність господарської операції і залучити платника податків до відповідальності за участь в сумнівних господарських ланцюжках.

Кримінальні провадження

Результатом податкової перевірки, крім податкових донарахувань, є порушення кримінальної справи за фактом ухилення від сплати податків (ст.212 КК України). Нерідко, таким суб'єктам підприємництва інкримінують легалізацію (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом (ст.209 КК України).

Відразу після відкриття кримінального провадження представники органу фінансових розслідувань викличуть на допит, люб'язно вручивши керівникові підприємства, а часто і головному бухгалтеру, повістку на допит. Разом з повісткою на допит вручать запит про надання копій документів в порядку статті 93 КПК України. Надання копій документів на такий запит є правом, а не обов'язком платника податків.

Наступним можливим етапом взаємин бізнесу і правоохоронців може стати накладення арешту на суми реєстраційних лімітів в системі електронного адміністрування ПДВ. Такий арешт реалізується шляхом блокування сум реєстраційних лімітів в системі електронного адміністрування ПДВ щодо конкретного суб'єкта підприємницької діяльності, на які останній має право зареєструвати податкові накладні та / або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Варто зазначити, що суди активно задовольняють такі клопотання органів фінансових розслідувань. Однак законність таких арештів викликає сумніви, адже на відміну від «грошового» показника залишку коштів на електронний рахунок ПДВ ліміт реєстрації - віртуальний показник, який не змінює стан активів і пасивів підприємства. Він розраховується автоматично в СЕА за формулою, встановленою п. 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України та відображає суму ПДВ, на яку підприємство може зареєструвати податкові накладні та / або розрахунки коригування.

Тому з огляду на те, що реєстраційні ліміти ПДВ, як віртуальні показники, фактично не є майном підприємства і не входять до переліку, передбаченого частиною 10 статті 170 КПК України, такі арешти вдається зняти.

Обшуки компаній

Фінальним акордом кримінального провадження за фактом ухилення від сплати податків буде обшук.

Практика показує, що останнім часом під час обшуку забирають практично все, від документів до комп'ютерної техніки та мобільних телефонів. Тому не зайвим буде заздалегідь підготуватися до такої події.

Найголовніше - підготувати персонал і визначиться з ключовими завданнями, які необхідно виконати під час обшуку. Чи хочете ви вберегти техніку, не допустити блокування роботи складів або ж зберегти мотивацію і лояльність персоналу. Від ключових завдань буде залежати багато, в тому числі, і алгоритм роботи адвоката.

Методи роботи правоохоронців залишаються старими, а ось терміни повернення вилученого майна, зняття арешту з СЕА ПДВ або розблокування рахунків - значно збільшуються. І це не завжди залежить від адвоката, адже суди недоукомплектовані і завалені справами. А якщо таки вдасться отримати бажане рішення суду, то виконання його займе ще мінімум місяць, а то і більше.

Можливо ситуація зміниться після реформування податкової міліції та створення Бюро економічної безпеки, але тут, як то кажуть, поживемо - побачимо. Одне можна сказати точно, без якісного акту податкової перевірки у правоохоронців не так багато шансів довести справу до реального вироку в суді.

Держава в особі контролюючих і правоохоронних органів продовжує активну боротьбу з формуванням фіктивного податкового кредиту, переведенням у готівку та ухилянням від оподаткування. Навіть Національний Банк України в своєму листі, адресованому Банкам України, № 25-0008/37888 від 26.05.2017 року встановив перелік критеріїв для виявлення клієнтів, фінансові операції яких містять ознаки фіктивності.

Бізнесу, який продовжує працювати з ризиковими контрагентами, необхідно вже зараз готуватися до інтересу з боку контролюючих органів. Варто особливу увагу приділити документальному оформленню таких операцій, наявності всіх актів та інших доповнень, які передбачені договором. Така господарська операція повинна бути логічною, і якщо товар поставлявся, то важливо документально підтвердити, як і куди до того, як це зроблять перевіряючі.

Одне можна сказати точно, вся світова спільнота націлилася на боротьбу з ухиленням від сплати податків, на боротьбу з агресивною податковою оптимізацією. І Україну ця боротьба точно не омине.

Дмитро Кулик, адвокат, молодший партнер ЮК Legal House

__

Електронна звітність, перевірка контрагентів та уся інформаційно-правова база для впевненої роботи бухгалтера та аудитора доступні у комплексному рішенні від LIGA:360. Замовляйте тестовий доступ

29 жовтня запрошуємо на вебінар "ФОП-контроль": все про роботу з ФОП без ризиків". На вебінарі ви дізнаєтеся про особливості переведення в статус ФОП рядових працівників, реалізацію товару через ФОП,  на скільки збільшиться контроль за ФОП у зв'язку з фіскалізацією торгівлі та що потрібно знати про ФОП та фінмоніторинг. Детальніше з програмою вебінару можна ознайомитися за посиланням

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему