Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Патентування в США. 10 фактів, які варто знати українським стартапам

09.09, 23 лютого 2021
3645
0

Марія Ортинська, патентна повірена, CEO Патентно-юридичної компанії IPStyle

Безліч нових компаній, які з'являються в США щороку, характеризують цю країну як економічно сильну і вигідну для старту свого бізнесу. Нові гравці з усього світу прагнуть потрапити сюди з презентацією своїх розробок - у пошуках інвестицій, колаборацій з технологічними гігантами і за розвитком.

Щороку патентне відомство США отримує понад 600 000 заявок на патентування винаходів і видає близько 300 000 патентів. Близько 50% від загальної кількості патентних заявок США - від іноземних компаній. Здебільшого тих, хто спеціалізується на розробці програмного забезпечення, обладнанні та послугах бездротового зв'язку, обробки даних, інтегрованих телекомунікації, відеосервісах, а також технологічному обладнанні, пристроях зберігання тощо.

Із чим пов'язана така популярність патентування в США? Факторів багато, проте головний - тут колосальний ринок платоспроможних споживачів і зацікавлених у технічних і технологічних рішеннях інвесторів. Практично неможливо продати інновацію, якщо вона не запатентована, адже в такому випадку вона вартує приблизно в 10 разів менше за аналогічну, але запатентовану. І навіть за малу ціну її просто ніхто не захоче купувати. Ніхто не хоче зв'язуватися з продуктом, який може бути скопійовано через 24 години.

Іще один фактор - розвинена судова система, завдяки якій власник патенту може отримати реальний захист і компенсацію за порушення його патентних прав.

Довідка: Відповідно до звіту Всесвітньої організації інтелектуальної власності «World Intellectual Property Indicators 2020», в якому зібрано та проаналізовано найсвіжіші дані по приблизно 150 країнам, США - одні з лідерів у світі за кількістю патентних заявок. Штати поступаються лише Китаю, який посідає перше місці в світі з 1,4 млн патентних заявок за рік. У США - 621,4 тис.

Патентна повірена, CEO Патентно-юридичної компанії IPStyle Марія Ортинська розповіла, що необхідно знати тим, хто планує патентувати свій винахід у США:

1. Корисні моделі в США не патентуються, тільки винаходи. Якщо ви винайшли двигун, камеру, спосіб обробки інформації, вони повинні бути не тільки новими, а й мати винахідницький рівень, бути практично застосовними у виробничих умовах і корисними.

2. Перед тим, як виходити на американський ринок із якимось рішенням, потрібно переконатися, що ніхто інший не вийшов із аналогічним і не запатентував його. Інакше - позов до суду. І сума компенсації може поставити під загрозу весь ваш бізнес.

Уникнути подібної ситуації допоможе так званий freedom-to-operate пошук - це такий особливий вид патентного пошуку, який відповідає на запитання про те, права на які запатентовані технології ви можете порушувати. Також при виході на ринок варто подумати і про патентний ландшафт - патентний пошук і патентну аналітику, яка дає максимально повну інформацію про ситуацію на ринку в певній сфері технологій. Така інформація покаже лідерів і аутсайдерів на ринку, допоможе визначити перспективні шляхи для розвитку, з'ясувати рівень попиту на певну технологію і попередить про конкуренцію.

3. У США є два види заявок на винаходи: попередня (provisional) й основна (non-provisional). Назва першої говорить сама за себе. У ній спрощено описується суть технічного рішення. Протягом року після її подачі можна подати основну. Зазвичай, цей час компанії використовують для того, щоб доопрацювати винахід, якісно підготувати всі необхідні документи, знайти інвестора, партнерів тощо.

І, варто зауважити, такі попередні заявки - доволі популярні. Для порівняння, щороку в США подається близько 600 000 основних заявок і близько 170 000 попередніх.

4. Подати основну заявку на патент у США можна на підставі національної заявки, тобто української. І зробити це - теж упродовж року. Альтернативний варіант - подача міжнародної заявки відповідно до PCT (Patent Cooperation Treaty). По суті вона дає вам більше часу - аж 30 місяців, щоб визначитися, в яких країнах подаватися на патент, проаналізувати ринок і т.д.

5. Вартість патентування в США і збори патентного відомства залежать від ряду факторів. У тому числі - від статусу заявника: мікропідприємства, мале підприємство та інші.

Так, наприклад, малим підприємством вас вважатимуть, якщо ви є неприбутковою організацією або у вас до 500 співробітників, мікро - якщо фігурували як винахідник не більше, ніж у 4 патентних заявках, а ваш річний дохід не перевищує трьох середньостатистичних доходів сім'ї (англ. - median household income) за попередній рік, орієнтовно - не більше $200 000.

Відповідно, для мікробізнесу розмір зборів за подачу заявки становитиме $75, для малого - $150, для інших - $300. Окремо оплачується проведення експертизи - $200-800, реєстрація та видача патенту - $300-1200.

6. Позитивне рішення або, навпаки, відмова в Україні або будь-якій країні ніяк не впливає на рішення патентного відомства США. United States Patent and Trademark Office (USPTO) проводить свою незалежну експертизу.

7. Точні терміни патентування в США не встановлені. На практиці патент можна отримати іноді протягом року, а іноді процес може затягнутися на кілька років. Але є безліч опцій прискорити експертизу винаходу. Одна з них - подати клопотання про прискорення і сплатити збір $1050 для мікробізнесу, $2100 - для малого і $4200 - для інших.

До слова, нещодавно патентне відомство США заппровадило прискорену експертизу - для тих рішень, які покликані допомогти в боротьбі з пандемією COVID-19.

8. Американське законодавство захищає винахід щойно подана і опублікована заявка. І, наприклад, якщо хтось із конкурентів «запозичив» ваш винахід до того, як ви отримали патент, закон дозволяє вам отримати обґрунтоване роялті відразу після отримання патенту. Тобто «заднім числом». З дати публікації заявки на офіційному сайті USPTO.

9. Термін дії патенту на винахід - 20 років. Але законодавство США передбачає можливість подовжити його. Наприклад, якщо патентне відомство довго розглядало заявку і така затримка зумовила фінансові втрати через неможливість реалізовувати свої права.

Тричі під час дії патенту його власнику необхідно буде зробити платежі для підтримки чинності документа: у періоди від 3 до 3,5 років, від 7 до 7,5 років і від 11 до 11,5 років. Інакше патент втратить чинність.

10. Патент отримано? Тепер ви маєте право давати дозвіл виробляти, використовувати, продавати свій винахід. Наприклад, може надати ліцензію тим, у кого є необхідні вам виробничі потужності. Словом, налагоджувати взаємовигідні ділові відносини і підкорювати ринок.

Патентна повірена,
CEO Патентно-юридичної компанії IPStyle
Марія Ортинська

спеціально для ЛІГА ЗАКОН. Бізнес

--

Перевірте потенційних партнерів та співробітників ще до першої зустрічі. В оновленому сервісі CONTR AGENT є дані з реєстрів про всіх громадян України. Дізнавайтеся, чи перебуває особа у реєстрі боржників, виконавчих проваджень, або переховується від органів влади. Тільки у лютому замовте CONTR AGENT за вигідною ціною.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему