Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Безпека бізнесу: як правильно обрати постачальника

Чому варто перевірити свого контрагента

У сучасних бізнес-реаліях нашої країни, коли шахраї використовують всі доступні способи заволодіти грошима підприємства, правильно вибрати постачальника - це значить документально його перевірити, як і будь-якого іншого контрагента. Документальна перевірка до підписання договору є, чи не єдиним способом уберегти себе і своє підприємства від спілкування з такими особами. У своїй статті я наводжу короткий чек, який ще на стадії вивчення документів допоможе скласти думку про постачальника і, можливо, в майбутньому, не дозволить бути обдуреним з його боку.

Отже. По суті, будь-який постачальник - контрагент, відповідно і застосовуються до нього правила, стандартні для перевірки будь-якого іншого контрагента.

Перевірку вашого постачальника краще доручити фахівцям, які розуміють, як влаштовані реєстри і мають навички пошуку та отримання запитуваної інформації. Цими фахівцями можуть бути як інхауси фахівці (юридичний відділ, бухгалтерія, служба безпеки), так і запрошені ззовні. У будь-якому випадку, від якості такої перевірки залежить як успіх підприємства, так і його безпека.

Саме на умовах перевірки я хотів би докладніше зупинитися, так як на цьому етапі перевірки може бути відсіяні левова частка пропозицій і майбутніх контрактів.

1. Дата реєстрації підприємства, постачальника товару або послуг. Чим довше підприємство на ринку, тим краще, а значить менше шансів зіткнутися з шахраями. Але за умови, що це підприємство не переходило «з рук в руки», не змінювало щороку адреси реєстрацій, власників, видів діяльності і т.д.

2. Перевірка видів діяльності постачальника. Якщо товар або послуга, що вас цікавлять, відображені в видах діяльності (КВЕДах) і не змінювалися протягом тривалого часу, це в деякій мірі має заспокоїти. Одноденні підприємства (прокладки) часто вказують такий розліт КВЕД в своїй діяльності (від літакобудування до продажу хлібобулочних виробів), що складається враження, що це не постачальники конкретної продукції, а заводи гіганти з Піднебесної.

3. Наявність у постачальника власних потужностей для виробництва товару і чи послуг. Важливий критерій. Якщо планується поставка конкретного виробленого товару, це передбачає наявність у контрагента відповідних заводських або фабричних потужностей. Те саме стосується надання послуг, пов'язаних з товаром, що купується.

Не буде викликати сумнів той постачальник, в штаті якого є профільні співробітники або якщо у нього укладено договір з підприємством, де вже є такий штат співробітників.

Якщо постачальник не виробляє товар або сам не надає своїми силами послуги, то покупець починає бути залежним не тільки вже від самого постачальника, але і від його контрагентів, їх контрагентів і далі по ланцюжку. Зрозуміло, що питання гарантій в такій схемі не стоїть.

4. Власники і пов'язані з ними особи/групи осіб. Дуже цікавий критерій. Під власниками розуміються бенефіціари - тобто особи, які отримують дивіденди від діяльності їх підприємства, директор лише посадова, матеріально - відповідальна особа. Відповідно, жоден власник при здоровому глузді не поставить на посаду директора людину, який є директором ще в двадцяти-тридцяти підприємствах. Це явна ознака майбутніх проблем.

Також не завадить перевірити і самих засновників по іншим підприємствам, які вони раніше заснували. Не рідкістю бувають ситуації, коли, наприклад, на ринку є два-три постачальники, при цьому вони консолідовано закуповують весь свій товар у єдиного представника. Ці постачальники пов'язані між собою особами та засновниками, однак це не завжди можна відстежити по наданих на торгах документам. В результаті створюється враження конкуренції в пропозиціях, при цьому постачальник, по суті, один, який через підставних постачальників отримує прибуток, формуючи уявну конкуренцію в ціновому пулі і уявну конкурентну участь під час торгів.

Така ситуація є порушенням антимонопольного законодавства і, за умови багатотисячних сум контрактів та державних коштів у покупця, неминуче призведе до виникнення інтересу з боку правоохоронних органів.

Буде складатися враження, що підприємство документально благополучне, але при цьому засновники замішані в схемах і по ним проводиться досудове слідство.

Не варто закривати очі на цей критерій. Важливо пам'ятати, що за будь-якими діями завжди стоять люди, а людей треба перевіряти.

5. Власність, дозволи, ліцензії. Часто покупка товару, його постачання, техобслуговування, супроводжується ліцензуванням такої діяльності (наприклад придбання алкогольної продукції мережею супермаркетів). Не полінуйтеся перевірити наявність такої ліцензії у постачальника і термінів її дії. Це не складно і не займе багато часу, зараз реєстри знаходяться у відкритому доступі.

6. Фінансові показники постачальника (в тому числі, наявність заборгованості по зарплатах, банківських або інших зобов'язань та ін.) - найважливіші показники життєдіяльності і життєздатності вашого контрагента. Справа в тому, що будь-яке підприємство, якщо воно працює («в білу»), звітує перед державою. Держслужби публікують такі звіти і таким чином можна простежити зростання фінансових показників постачальника або відстежити динаміку падіння. Це критерій, за яким можна впевнено зрозуміти - в разі проблем підприємство поверне гроші за поставку, їм буде чим платити або покупця чекатимуть багаторічні суди, з усіма проблемами і витратами.

Аналіз тендерної документації вашого постачальника і відкритих даних про його участь у закупівлях дозволяє визначити приблизну «пропускну здатність» вашого контрагента в поставці товару, розуміння його середніх обсягів торгів і виручки. Для чого це потрібно? Якщо ваша договір з постачальником істотно перевищує його «середній чек», то не зайвим буде поцікавитися про наявність необхідного обсягу товару або послуг станом «на зараз». Адже якщо на момент підписання контракту або виграшу в тендері буде відсутній на складах необхідний вам обсяг, але ж якість і кількість продукції не завжди видно по наданих документів, це спричинить, в подальшому, затримки у виконанні зобов'язань та з вашого боку теж.

Перевірка постачальника по відкритих реєстрах електронних торговельних майданчиків, в тому числі Прозорро (наприклад на https://e-tender.ua/), а також у всіх відкритих і доступних базах даних, яких налічується понад 50, які зібрані і розташовані за адресою : https://infobox.prozorro.org/articles/perelik-vidkritih-reyestriv-ta-baz-danih-ukrajini теж рекомендується.

Також слід звернути увагу і на кількість участей постачальника в відкритих торгах протягом року. За умови, що всі торги за участю передбачуваного постачальника пройшли в штатному режимі і не було скарг з боку учасників в Антимонопольний комітет, значить такий постачальник є доброчесним і з ним можна мати справу.

7. Судова практика. Цей критерій можна звести до простої перевірки ЄДРСР. Якщо в реєстрі судових рішень немає даних про те, що ваш постачальник є відповідачем, значить свої зобов'язання за договором поставки він виконував і претензій з боку інших покупців до нього немає, це додає плюсів в скарбничку його доброчесності і такому постачальнику також можна довіряти.

Підсумовуючи відомості про критерії перевірки постачальника, хочу звернути увагу на один нюанс.

По жодному з вищевказаних критеріїв не можна точно визначити, приймає участь чи ваш постачальник в транзитно-конвертаційних схемах з іншими підприємствами або в схемах по формуванню кредиту ПДВ. Ніхто і ніколи, крім правоохоронців та тільки в разі системного аналізу з їх боку, не побачить участь вашого постачальника в таких схемах. Не обов'язково, щоб це було на потоці. Досить двох-трьох безтоварних операцій в місяць і в кінці року, і для правоохоронців картина буде ясною. А беручи до уваги, що кожен рік, починаючи з початку осені і закінчуючи лютим наступного року, спостерігається пік роботи правоохоронців по викриттю цих схем, виникнуть наступні проблеми. Правоохоронці (ДФСУ і ДПСУ) встановлюючи, на їхню думку, реальну участь вашого контрагента в вищевказаних схемах, перевірятимуть вже всіх контрагентів, з якими у вашого постачальника підписані договори. Значить і ваше підприємство буде в цьому списку. А оскільки суд при наданні дозволу на проведення обшуків, або заарештовуючи рахунки, не перевіряє факти, викладені в клопотанні слідчого, а враховує їх з точки зору достатності та законності (елементарний формалізм), то шанси, що до вас прийдуть з обшуком або заарештують рахунки, зростає на порядок. І про це забувати не треба.

Як убезпечити себе від ризиків перед підписанням договору. Єдиного і універсального способу тут не існує. Просто необхідно дивитися документи і дивитися без емоцій. Контролювати кожен свій крок і крок свого контрагента. За часів, коли кожен робить один на одного враження і «пускає пил в очі», намагається показати себе в кращому світлі, використовуючи найнятих працівників, сучасні орендовані офіси і автомобілі, не важко зачаруватись такими ?артнерами і повірити, що ніхто нікого не обдурить. Але життя і судовий реєстр говорить про зворотне. Безліч судових рішень у господарських справах і кримінальні провадження свідчать, що обман в цих договорах не є рідкістю. Обман як з боку постачальника, так і з боку покупця. Обман умисний, тобто спрямований на заволодіння грошима.

Так що ж робити, якщо договір підписали, гроші перерахували, а товар в строк не поставлений. І тут є два варіанти. Варіант перший - якщо порушені істотні умови договору і претензійна переписка не дала результату (сторони мають право на досудове врегулювання спору, в тому числі шляхом обміну претензіями і листами), то welcome до суду з позовом. Як правило суди знаходяться на боці покупця по формальній логіці. Договір підписали, гроші перерахували, товар не отримали/отримали не те, за що платили/платили невчасно та інше. Тут як би і суперечки в чистому вигляді немає. Єдине - треба потурбуватися, щоб в забезпечення вимог наклали арешт на рахунки та майно такого контрагента. Якщо цього не зробити або зробити несвоєчасно, то покупець залишиться і без грошей, і рішення по факту не виконається, так як виконавець накладе арешт на порожній рахунок.

В яких випадках в діях постачальника є склад кримінального правопорушення?

У випадках, коли у постачальника з самого початку не було наміру на виконання своїх обов'язків за договором і не було об'єктивної можливості поставити товар в кількості і в строки, зазначені в договорі поставки.

Тобто, в першу чергу, повинні бути дві ознаки правопорушення - умисел на заволодіння грошима контрагента і наявність реального збитку.

Умисел на заволодіння грошима покупця виникає тоді, коли постачальник ще на стадії підписання договору не хотів і об'єктивно не міг виконати взяті на себе договірні зобов'язання. Реальність шкоди - з моменту зарахування грошових коштів на рахунок постачальника.

Злочин вважається закінченим з моменту заволодіння грошима покупця.

Тобто, якщо ці два критерії є, то вже вибір за вами: або йти в суд з господарським спором або звертатися із заявою в поліцію.

На завершення слід сказати наступне: в 2021 безпека вимагає активних дій. Тільки від кожного з нас залежить, чи будемо ми обмануті або операція пройде успішно, з обопільною вигодою для підписантів. Не завжди гарна цінова пропозиція на папері буде реальною в дійсності, а гонитва за вигодою неминуче призведе до помилок. Не полінуйтеся перевірити свого контрагента, для цього завжди має бути час.

Бажаєте отримати розширений моніторинг щодо компаній, з якими підписали угоди? Це можливо з функціоналом CONTRACTUM у LIGA360. Система сповістить про перевірки, судові справи, тендери чи реєстраційні зміни сторін. Замовте тестовий доступ прямо зараз.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему