Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Безпека бізнесу у 2022 році: рекомендації керівникам

16.32, 23 грудня 2021
1237
0

Грудень - це не тільки місяць підбиття підсумків та розробки планів на майбутнє, а й вдалий час задуматись про основні безпекові тенденції наступного 2022 року. Ми рекомендуємо не відкладати все до наступного року, а підготуватися до ймовірних ризиків вже сьогодні. Ознайомтесь із нашими прогнозами та рекомендаціями і спокійно відправляйтесь на свята!

Звертаємо увагу на основі події, що можуть мати важливі наслідки для функціонування та розвитку бізнесу в 2022 році:

  • Початок активної роботи нового органу слідства - Бюро економічної безпеки, якому було передано повноваження щодо розслідування фінансових та податкових правопорушень. Хоч орган і новий, проте не виключаємо, що більшість його працівників будуть вихідцями з тієї ж податкової міліції чи інших органів системи. На жаль, сподіватись на кардинально інші методи роботи наразі не доводиться. Очікуємо, що орган почне доводити свою ефективність та активно ініціювати кримінальні провадженні і проводити слідчі та процесуальні дії. Варто бути готовими до численних запитів, повісток та навіть обшуків, ініційованих даним відомством.

  • Зміни (оновлення) повноважень Служби безпеки України, при чому, ймовірно, в гіршу сторону для бізнесу. Наразі на розгляді Верховної Ради перебуває законопроект №3196-д про реформу Служби безпеки України і даний законопроект має достатньо багато протиріч. Замість того, щоб позбавити СБУ тих функцій, якими вони роками тиснули на бізнес та проводили надумані розслідування, що не відносяться до їх компетенції, законодавець фактично розширює їх. Серед найгучніших "новел": як такої очищення системи працівників СБУ не буде; функцію досудового розслідування поки забрано не буде; СБУ планують надати додаткових функцій контролю - право на блокування інтернет сайтів (за доволі непрозорою процедурою), право надсилати будь-яким організаціям, в т.ч. приватному бізнесу "застереження" та "запити", обов'язкові до виконання. Очікуємо на фінальну редакцію даного закону, проте готуємось до потенційного збільшення повноважень та важелів впливу СБУ на роботу бізнесу в Україні.

  • Наступний рік ознаменується зміною керівництва низки правоохоронних органів. Так, наразі завершується конкурс на відбір керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Голова держави сподівається визначитись із особою керівника ще до кінця 2021 року. Будемо спостерігати за результатами конкурсу, від якого буде залежати подальший вектор діяльності даного відомства.

  • В квітні 2022 року спливає строк повноважень чинного директора НАБУ Артема Ситника. Наразі законодавець намагається усунути існуючі прогалини щодо порядку відбору нового керівника, а громадські активісти б'ють тривогу. На їх переконання існує значна загроза вибору "керованого" чинною владою очільника.

  • Очікується повноцінний запуск інформаційно-телекомунікаційної системи досудового розслідування, яка була введена в дію ще 15 грудня 2021 року. Це електронна база, до якої будуть мати доступ орган розслідування, захисники та інші учасники кримінального провадження. Введення даної системи має спростити комунікацію в рамках кримінального провадження, подачу документів, ознайомлення з матеріалами тощо. В результаті чого має підвищитись ефективність та оперативність розслідувань, в т.ч. у випадках, коли представники бізнесу виступають потерпілими та мають ініціювати слідчі та процесуальні дії перед органом розслідування.

Для готовності протистояти всім вищеописаним ризикам рекомендуємо керівникам наступні мінімальні заходи безпеки:

- Перевірити (чи організувати за відсутності) належну охорону та безпеку офісних та виробничих приміщень (пропускний режим, камери на вході, охорона будівлі тощо) - у випадку неочікуваних візитів правоохоронних органів ви будете відразу проінформовані та будете мати час для виклику адвоката та здійснення інших підготовчих дій.

- Підготувати та навчити персонал правильному реагуванню у випадку спілкування з правоохоронними органами - самостійно чи із залученням досвідчених адвокатів - для мінімізації негативних наслідків чи поспішних необдуманих дій.

- Мати домовленість (підписаний договір про правову допомогу та контакти під рукою) з довіреним адвокатом для можливості його оперативного виклику за такої потреби. Адже, після неочікуваного приходу правоохоронців роздумів на пошук адвоката може і не бути, а захищатись самому завжди важче.

- Провести позачергову перевірку контрагентів (зокрема, нових, які не перевірені часом) на предмет їх платоспроможності, надійності та відсутності претензій від контролюючих органів. Більшість такої інформації можна знайти у відкритих реєстрах чи запросити інформацію у самих контрагентів. Правило тут просте - якщо є претензії щодо роботи контрагента, то з великою вірогідністю прийдуть і до вас, особливо по фінансовим та податковим питанням.

- Привести до ладу власну податкову та бухгалтерську звітність - якою б очевидною та, можливо, образливою не була дана рекомендація для представників бізнесу. Водночас, вимушені нагадати про її важливість та складність у подальшому доведенні законності своєї діяльності у випадку суттєвих порушень у документообігу.

Звісно, важко передбачити всі можливі ризики, ймовірність їх настання та конкретні рекомендації для мінімізації. Адже, кожне підприємство має свої роками напрацьовані особливості та дію людського фактору. Водночас, вважаємо, що навіть дотримання зазначених мінімальних безпекових правил значним чином укріпить Ваш тил та сприятиме більш конструктивному спілкуванню з правоохоронними органами, у випадку такого. Бажаємо приємних свят та спокійного 2022 року!

Олексій Задоєнко, радник Arzinger

Катерина Шапран, старший юрист Arzinger

Щоб діяти на 360, компаніям потрібна інформація та інструменти для прийняття рішень. Повний огляд правового й медійного поля, моніторинги критичних змін, огляд галузі, діяльності партнерів та конкурентів - все це пропонує IT-платформа всієї компанії LIGA360. Деталі за посиланням.

LIGA ZAKON бажає вдалих управлінських рішень у Новому Році! Тільки до 14 січня даруємо знижки на преміум-рішення LIGA360:Керівник. Подробиці акції за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему