Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оновлені правила спрощеної системи оподаткування на період воєнного стану

Український бізнес ще не встиг обговорити кардинальні зміни до спрощеної системи оподаткування на період воєнного стану, як 24.03.2022 р. Верховна Рада України ухвалила проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану» зареєстрований під № 7190 (далі - Законопроект), який частково дав відповіді на ті питання, якими задавався бізнес, аналізуючи попередні податкові зміни. Далі розглянемо такі зміни.

Імпортери авто зможуть скористатися спрощеною системою оподаткування

Якщо ключові критерії для переходу на спрощену систему оподаткування під час дії воєнного стану залишилися ті ж самі, то останніми змінами з-під видів діяльності, які не мали право обрати спрощену систему, вивели імпорт автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб i більше, транспортних засобів для перевезення вантажів автомобілів.

Особливості переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2%

Законопроектом №7190 змінено та уточнено правила переходу. Перехід на ставку єдиного податку - 2% є добровільним. Тому ті, хто має бажання перейти на спрощене оподаткування з 1 квітня 2022 року мають подати заяву до 31 березня 2022 року (включно). Це розповсюджується і на платників єдиного податку третьої групи за ставками 3% та 5%, якщо вони приймуть рішення змінити ставку податку на 2%.

Однак, навість якщо ви не встигнете цього зробити до 1 квітня, законодавець передбачив можливість зробити це в будь-який день поки діятиме воєнний стан. Для цього, також потрібно буде подати заяву - і ви платник єдиного податку за ставкою 2% з наступного робочого дня, за днем подання такої заяви.

Для новостворених суб'єктів діє традиційне для спрощеної системи оподаткування правило: подав заяву на обрання спрощеної системи протягом 10 днів з моменту державної реєстрації - стаєш платником єдиного податку з дня державної реєстрації.

Форма заяви для переходу на спрощену систему оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 р. № 308. При її заповненні в графі «Ставка у відсотках до доходу» рядка 5.1.1 «Обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування» потрібно вказати 2%. І такої заяви не потрібно додавати розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Залишатися платником єдиного податку за ставкою 2% можна до останнього дня місяця, у якому буде закінчено/скасовано воєнний стан. Як тільки воєнний стан закінчиться, тих хто перейшов на такий варіант спрощеної системи оподаткування автоматично з наступного місяця переведуть на ті умови оподаткування, на яких платник податків перебував до такого переходу. ПДВ при спрощеній системі оподаткування за ставкою єдиного податку 2%

Законопроект частково дав відповіді на питання платників податків ПДВ, які виникали при зміні системи оподаткування на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2%. Ці зміни не стосуються тих платників єдиного податку третьої групи за ставкою 3%, які вирішать залишитися на ній і далі.

На період переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2% реєстрація платником ПДВ не анулюється, а призупиняється. Це означає, що при переході не відбувається умовний продаж активів, які були придбані з ПДВ, а також знімається обов'язок платників податку нараховувати податкові зобов'язання, складати та реєструвати податкові накладні та подавати податкові декларації з ПДВ .

Придбаваючи товари/послуги у платників ПДВ, ви не зможете формувати податковий кредит. Але, усі товари/послуги, які постачатимуться вашим підприємством в періоді перебування на спрощеній системі оподаткування за ставкою єдиного податку 2%, будуть постачатися без ПДВ (не є об'єктом оподаткування).

З цього правила є виняток. Так законодавчо передбачено, що по товарах, які були придбані з ПДВ (тобто до переходу спрощену систему оподаткування) і реалізовані в періоді перебування на такій системі оподаткування, потрібно буде здійснити нарахування компенсуючих податкових зобов'язань за правилами визначеними у п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України. Таке донарахування ПДВ має бути виконане не пізніше останнього дня місяця, коли підприємство повернеться назад на загальну систему оподаткування.

Також ті, хто перейшов на спрощену систему оподаткування за ставкою єдиного податку 2%, звільняються від сплати ПДВ при розмитненні товарів, які ввозяться в Україну. Звільнення від сплати ПДВ при розмитненні товарів, які ввозяться в Україну, не розповсюджується на товари, які мають походження з Російської Федерації чи тимчасово окупованих територій.

Податки від яких звільняється платник єдиного податку за ставкою 2%

Платник єдиного податку за ставкою 2% звільняється від сплати наступних податків:

  • податку на прибуток підприємств;

  • податку на доходи фізичних осіб у частині доходів ФОП, що отримані в результаті господарської діяльності платника єдиного податку (фізичної особи) та оодатковані за правилами єдиного податку;

  • податку на додану вартість.

  • земельного податку за земельні ділянки, що використовуються платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою у розмірі 2% доходу для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування).

Разом з цим передбачено звільнення від нарахування та сплати:

  • загального мінімального податкового зобов'язання за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки;

  • екологічного податку за об'єкти оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України. На дату підготовки цього матеріалу він ще відсутній.

Форма податкової звітності та сплата єдиного податку за ставкою 2%

Форма податкової декларації платника єдиного податку затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. №578 (зі змінами). Звітний період - місяць. Строки для подачі декларації - 20 днів по закінченню звітного місяця, ще 10 днів по закінченню граничного терміну звітування надається на сплату.

На час воєнного стану бізнеси можуть підключити рішення LIGA360 на спеціальних умовах. Отримуйте актуальні новини, відповіді на "гарячі питання" для бізнесу, зміни законодавства. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему