Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Визнання тендеру таким, що не відбувся через воєнний стан: процедура

Основоположним нормативно-правовим актом в сфері публічних закупівель є Закон України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року № 922-VIII. Зокрема, зазначеним Законом передбачено, що замовник має право визнати тендер таким, що не відбувся, у разі якщо здійснення закупівлі стало неможливим внаслідок дії непереборної сили. Наприклад, такий юридичний інструмент можна використати щодо тендерів, які були розпочаті до введення воєнного стану, і ще не були завершені.

Як зазначено у Законі України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 2 грудня 1997 року №671/97-ВР, обставинами непереборної сили є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами. У Законі передбачено багато прикладів таких обставин, серед яких є, зокрема, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, тощо.

Зокрема, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України відповідно до Указу Президента України №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX з урахування змін внесених відповідно до Указу Президента України №133/2022 "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 15 березня 2022 року № 2119-IX, в Україні було введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, строк дії якого було продовжено з 05 години 30 хвилин 26 березня 2022 року строком на 30 діб.

Разом з тим, варто зауважити, що введення воєнного стану само по собі не є достатнім для встановлення обставин непереборної сили. Необхідно також виявити безпосередній причинно-наслідковий зв'язок між неможливістю проведення тендеру замовником та введенням воєнного стану, проведенням бойових дій.

Крім цього, важливо враховувати, що відповідно до Закону України "Про публічні закупівлі" від 25 грудня 2015 року № 922-VIII, у разі визнання тендеру таким, що не відбувся, замовник протягом одного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення зазначає в електронній системі закупівель підстави прийняття рішення.

Як передбачено у Законі України "Про торгово-промислові палати в Україні" від 2 грудня 1997 року № 671/97-ВР, Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю.

У Листі ТПП України від 28.02.2022 року №2024/02.0-7.1, зазначається, що ТПП України:

  • засвідчує форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні».

  • підтверджує, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Окрім цього, на сайті ТПП України 30.03.2022 року було розміщено повідомлення згідно з яким:

  • ТПП України враховуючи надзвичайно складну ситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили);

  • вищенаведений Лист ТПП України від 28.02.2022 року №2024/02.0-7.1 був розміщений на сайті з метою позбавлення обов'язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП і підготовки пакету документів у період дії введеного воєнного стану. Отже, такий лист може бути використаний для обґрунтування визнання тендеру таким, що не відбувся через обставини непереборної сили, спричинені війною.

Таким чином, з урахуванням вищенаведеного, для визнання тендеру таким, що не відбувся через воєнний стан необхідно:

1. Виявити неможливість проведення тендеру замовником

Виявлення замовником реальної неможливості проведення тендеру, яка безпосередньо пов'язана з війною та запровадженням воєнного стану. Важливо наголосити, що сам по собі воєнний стан не є достатньою підставою для того, що замовник міг визнати тендер таким, що не відбувся через воєнний стан. Головною передумовою є те, що неможливість проведення тендеру прямо пов'язана з війною (наприклад, наявність бойових дій в місті, де замовник здійснює господарську діяльність тощо). Відповідно має бути встановлений причинно-наслідковий зв'язок між війною і неможливістю проведення тендеру замовником.

2. Визначити тендер таким, що не відбувся

На цьому етапі замовник приймає рішення про визнання відповідного тендеру таким, що не відбувся.

3. Повідомити про прийняття рішення через систему закупівель

Зазначення замовником в електронній системі закупівель підстави прийняття рішення протягом одного робочого дня з дня прийняття відповідного рішення. Зокрема, необхідно зробити посилання на Лист ТПП України від 28.02.2022 року №2024/02.0-7.1, який засвідчує обставини непереборної сили через військову агресію Російської Федерації проти України, а також зробити посилання на відповідні Укази Президента України щодо воєнного стану.

Отже, керуючись нормами чинного законодавства та вищенаведеною процедурою, тендери, які були розпочаті до введення воєнного стану, і ще не були завершені можуть бути визнані замовником такими, що не відбулися. Фактично всі необхідні для цього дії може виконати замовник, у разі виявлення обставин, передбачених Законом.

Керівники бізнесу знаходять інформацію про воєнний стан у LIGA360. Окремий блок із законодавчими новаціями, аналітикою й відповідями експертів. Також система доповнена тематичними добірками щодо господарської діяльності, виплат, власності під час війни. Замов LIGA360 на спеціальних умовах, щоб слідкувати за змінами щодня.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему