Під терміном «відшкодування збитків» прийнято розуміти компенсацію у грошовій формі за втрату чи пошкодження. Особливість полягає в тому, що виплата компенсації є спробою, у тій мірі, в якій гроші можуть це зробити, повернути постраждалу сторону в те становище, яке вона займала до того, як відбулася подія, що завдала шкоди.
Перед початком процедури
У мирний час на тези про те, що за безпеку потрібно платити, а за її відсутність розплачуватись вже просто перестали звертати увагу. Зрозуміло, що від усього не застрахуєшся, але багато процесів дозволяють себе прогнозувати і робити кроки з попередження негативних наслідків.
Отже, для початку потрібно розуміти, що якщо не вдалося запобігти небезпеці, то відповідальність за заподіяну шкоду настає за наявності наступних позицій:
наявність шкоди
протиправна поведінка (того, хто завдав шкоди)
причинний зв'язок між шкодою та протиправною поведінкою
провини.
У разі компенсації за пошкоджене майно підприємства внаслідок військових дій передбачається кілька варіантів розвитку подій. Однак який би шлях не обрали, незмінним залишається одне - ви повинні мати докази.
Тобто, фактичні дані, отримані в законному порядку, на підставі яких можна встановити наявність або відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження, суду або міжнародних інстанцій. Саме вони підтверджуватимуть дійсність завданих збитків, їх розмір, а також становитимуть доказову базу.
Які опції для фіксації слідів військових злочинів доступні на сьогоднішній день?
Фіксація слідів воєнних злочинів
Портал "Дія"
Назва послуги «Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, викликаних військовою агресією Російської Федерації».
Постанова Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380 «Про збір, обробку та облік інформації про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, викликаних військовою агресією Російської Федерації» під терміном «нерухоме майно» розуміється квартира, інші житлові приміщення в будівлі, приватні житлові будинки, садові та дачні будинки.
Тобто у пріоритеті житлові приміщення і якщо на балансі підприємства є такі - можна подавати відомості про нерухоме майно. Дані містять такі позиції:
тип об'єкта нерухомого майна (квартира, інші житлові приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинок)
реєстраційний номер нерухомого майна згідно з даними Державного реєстру прав на нерухоме майно
загальна площа нерухомого майна. У разі відсутності точної інформації щодо загальної площі нерухомого майна вказується орієнтовна площа
адреса (місцезнаходження) нерухомого майна
інформація про те, що нерухоме майно є об'єктом культурної спадщини (за необхідності)
Постанова уряду
20 березня уряд своєю постановою № 326 затвердив «Порядок визначення збитків та збитків, заподіяних Україні внаслідок збройної агресії РФ». Згідно з текстом, збитки визначаються вартістю втраченого, знищеного чи пошкодженого майна та втраченої вигоди - доходи, які бізнес міг би реально отримати, якби його майно не постраждало.
Чіткої методики визначення збитків поки що не було, тому керуємось загальними правилами підтвердження збитків. Так само, як це робила б служба безпеки під час внутрішнього розслідування або юристи під час підготовки до судових дебатів. Для цього:
зібрати копії документів, що встановлюють правоволодіння (договори купівлі-продажу, виписки з реєстрів, свідоцтва реєстрації транспортних засобів тощо). За замовчуванням такі документи мають давно бути в електронному вигляді і на сервері. Якщо ні - відновити.
провести інвентаризацію відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів № 879 від 2 вересня 2014 року «Про затвердження Положення про інвентаризацію активів та зобов'язань» та документально підтвердити наявність майна, його стан, відповідність критеріям тощо;
зафіксувати пошкоджене майно на фото- або відеозйомку, але краще провести незалежну експертну оцінку збитків;
порахувати втрачену вигоду;
процесуально правильно зібрати свідчення очевидців.
Офіс Генерального прокурора
Також можна залишити інформацію про пошкоджене майно на ресурсі, створеному Офісом Генерального прокурора для документування військових злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні. Посилання на ресурс - https://warcrimes.gov.ua/. Знову ж таки - однієї заяви недостатньо. Потрібні докази - будь-які фактичні дані, отримані в процесуально передбаченому порядку, на підставі яких встановлюється наявність або відсутність фактів та обставин, що мають значення для вирішення судової справи.
Якщо не впевнені, що зробите все коректно - краще запросити спеціаліста. Він надасть правову допомогу, інформаційну підтримку та забезпечить супровід для формування доказової бази.
Міжнародний кримінальний суд
Станом на 30 березня цього року ні Україна, ні Росія не ратифікували Римський статут Міжнародного кримінального суду, тому розслідування військових злочинів РФ у нашій країні не підпадають під його юрисдикцію.
Однак Україна раніше своїми заявами визнала юрисдикцію Міжнародного кримінального суду (МКС), а після 24 лютого близько 39 держав-учасниць Римського Статуту звернулися щодо проведення розслідування злочинів, скоєних у нашій державі у зв'язку з агресією РФ.
2 березня Прокурор МКС ухвалив рішення щодо початку повноцінного розслідування вчинених РФ в Україні військових злочинів. Це означає, що згідно зі ст. 75 Римського статуту, Міжнародний кримінальний суд встановлює принципи відшкодування збитків потерпілим, і саме він може визначити у своєму рішенні масштаби та розмір будь-якої шкоди та шкоди, заподіяної потерпілим.
Нацпол
Точно буде зайвим звернутися до Національної поліції з відповідною заявою про злочин. Для порушення кримінальної справи. Якщо, звісно, є така можливість. Принаймні має бути складений процесуальний документ - протокол огляду місця події. І це буде офіційна фіксація слідів злочину для доказової бази. Не виключено, що вдасться опитати очевидців. При такому підході також є маса нюансів, як правильно виписані документи, належна реєстрація і т.д. Тому краще у кваліфікованому супроводі або зі знанням справи.
Страхування
Якщо пошкоджене майно було раніше застраховане, то чи можна сподіватись на виплати страхового відшкодування? Однозначної відповіді немає. Все залежить від умов конкретного договору страхування: що саме відноситься до страхових випадків і чи є виняток. Якщо є двояке трактування положень договору, можна сміливо залучати на свій бік уповноважених із захисту прав споживачів.
Чи варто розраховувати на відшкодування?
В даний час для відшкодування завданих збитків підприємству є хороше підґрунтя. Не виключено, що Кабінет Міністрів розробить механізм відшкодування збитків та збитків за рахунок майна резидентів РФ, завдяки чому буде реалізовано так званий закон про націоналізацію майна Російської Федерації. Але, найімовірніше, для реалізації відшкодування знадобиться рішення суду.
LIGA360 - підтримка бізнесу в умовах воєнного стану. Дізнавайся оперативно про головне: НПА, новини й аналітика, відповіді на гарячі питання. Отримай доступ за посиланням.