Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Робота за кордоном: де сплачуються податки та як уникнути подвійного оподаткування

Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України багато наших співгромадян вимушено стикнулись з необхідністю тимчасово покинути Україну та, як наслідок, працевлаштувались за кордоном. Більш того, внаслідок війни, законодавством ЄС значно спрощено доступ українських громадян до ринку праці за кордоном. За таких обставин, багато українців вже користуються правом офіційного працевлаштування в країнах тимчасового перебування. Відтак, виникає питання щодо порядку оподаткування в Україні отриманого за кордоном доходу.

Відповідно до пп. 14.1.55 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України (надалі - «ПК України») під доходами отриманими з джерел за межами України слід розуміти будь-який дохід, отриманий резидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності за межами митної території України, включаючи проценти, дивіденди, роялті та будь-які інші види пасивних доходів, спадщину, подарунки, виграші, призи, доходи від виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими та трудовими договорами, від надання резидентам в оренду (користування) майна, розташованого за межами України, включаючи рухомий склад транспорту, приписаного до розташованих за межами України портів, доходи від продажу майна, розташованого за межами України, дохід від відчуження інвестиційних активів, у тому числі корпоративних прав, цінних паперів тощо; інші доходи від будь-яких видів діяльності за межами митної території України або територій, непідконтрольних контролюючим органам.

Крім того, пп. 163.1.3 п. 163.1 ст.163 ПК України визначено, що об'єктом оподаткування резидента є:…. іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Отже, іноземний дохід фізичних осіб-резидентів підлягає оподаткуванню. Одночасно, як вбачається з наведеного вище, значну роль у порядку оподаткуванні відіграє питання резидентства громадянина (особи).

А ви впевнені у зв'язках бізнес-партнерів? Перевірити наявність російського і білоруського сліду компаній допоможе CONTR AGENT у LIGA360. Замов сьогодні на вигідних умовах.

Визначення податкового резидентства

ПК України вказано, що фізична особа-резидент - це фізична особа, яка має місце проживання в Україні (ст. 14.1.213 ПК України).

Крім того, особа вважається податковим резидентом в Україні у наступних випадках:

- якщо особа має місце постійного проживання в іншій країні, проте водночас має більш тісні особисті та/чи економічні зв'язки в Україні, вона вважається резидентом України;

- якщо особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, а також не можна визначити, в якій країні особа має тісні особисті та/чи економічні зв'язки, вона вважатиметься резидентом за умови перебування в Україні не менше 183 днів.

Примітка: кількість днів зазначена включаючи день приїзду та від'їзду протягом періоду або періодів податкового року.

- якщо неможливо точно визначити резидентство фізичної особи з огляду на всі перелічені правила, особа вважається українським податковим резидентом, якщо вона є громадянином України.

- самостійне визначення фізичною особою території України як свого основного місця проживання або її реєстрація в Україні як суб'єкта підприємницької діяльності - достатня підстава вважати таку особу резидентом.

Порядок оподаткування та декларування іноземних доходів

Фізичні особи-резиденти із своїх іноземних доходів сплачують податок на доходи фізичних осіб (ставка 18%) та військовий збір (1,5 %).

Щодо ЄСВ: Отримання заробітної плати за кордоном не передбачає необхідності сплати особою ЄСВ. Проте, для зарахування Україною страхового стажу, набутого за кордоном, особа може прийняти рішення про добровільну сплату єдиного внеску. Така сплата здійснюється на підставі укладеного з податковим органом договору про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

ПК України регламентовано, що громадяни України - податкові резиденти, які працюють за кордоном, зобов'язані задекларувати отримані доходи (п. 170.11 ст. 170 ПК України).

Граничний термін подання - до 01 травня року, що настає за звітним, а податок на доходи фізичних осіб, зазначений у такій декларації, повинен бути сплачений до 01 серпня року, наступного за звітним.

Примітка: подання декларації та виконання податкового зобов'язання відстрочується (якщо платник не матиме змоги подати декларацію та сплатити податки вчасно), відповідні обов'язки мають бути виконані протягом 6 місяців після припинення або скасування воєнного стану.

Відображення іноземних доходів в декларації: іноземна заробітна плата вказується у рядку 10.7 податкової декларації («Доходи, отримані з джерел за межами України»).

Згідно з пунктом 164.4 статті 164 розділу IV Кодексу доходи, отримані у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), перераховуються у гривнях за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

у графі 3 рядка 10.7 вказується сума іноземних доходів, перерахована у гривнях, з урахуванням норм пункту 164.4 статті 164 розділу IV Кодексу;

Примітка: враховуючи, що заробітна плата виплачується періодично, варто обрахувати кожну виплату окремо (вирахувати еквівалент в гривнях) та вказати в декларації загальну суму у гривнях.

у графі 6 рядка 10.7 вказується сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету (розрахована за ставкою 18 %, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПК України);

у графі 7 рядка 10.7 вказується сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету (розрахована за ставкою 1,5 %, визначеною підпунктом 1.3 пункту 16 1 підрозділу 10 ПК України).

Примітка: Податковий орган для перевірки правильності визначення податкових зобов'язань може зажадати від особи отримання підтверджуючих документів щодо відповідного доходу. Відтак, варто подбати про отримання таких документів. Ними можуть бути: виписка з рахунку банку; довідка від самого підприємства про суми нарахованої заробітної плати, тощо.

Двічі сплачувати не потрібно!

Згідно з пп. 170.11.2 п. 170.11 ст. 170 ПК України у разі, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації.

Зокрема, для уникнення подвійного оподаткування Україною укладено низку угод з іншими країнами. На сьогодні чинні більше ніж 70 двосторонніх міжурядових угод (конвенцій) про уникнення подвійного оподаткування. Зокрема, це такі країни як Польща, Чехія, Словаччина, Болгарія, Іспанія, Португалія, Швеція, Норвегія, Латвія, Литва, Естонія тощо (з повним переліком відповідних угод можливо ознайомитись на офіційному веб-сайті Державної податкової служби України у розділі «Міжнародне співробітництво» _ «Чинні двосторонні міжурядові угоди (конвенції) про уникнення подвійного оподаткування»).

Ці договори, зокрема, передбачають, що податок з доходів, сплачений за кордоном, зараховується в зменшення податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб в Україні.

Відповідно, до п. 3.2 ст. 3 ПК України, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.

Відповідно до п. 13.4 ст. 13 ПК України суми податків та зборів, сплачені за межами України, зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні за правилами, встановленими цим Кодексом.

Для отримання права на зарахування податків та зборів, сплачених за межами України, платник зобов'язаний отримати від державного органу країни, де отримується такий дохід (прибуток), уповноваженого справляти такий податок, довідку про суму сплаченого податку та збору, а також про базу та/або об'єкт оподаткування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено чинними міжнародними договорами України (п. 13.5 ст. 13 ПК України).

Одночасно сподіваємось, що найближчим часом кожен українець зможе повернутись до власної домівки та працюватиме всередині держави!

Андрій Петришак, адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»

Кирило Казак,адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»

Де керівнику знаходити інформацію щодо законодавчих ініціатив та їх впливу на бізнес? Графічні зв'язки у LIGA360:Керівник - це інноваційний інструмент для аналізу правового поля, що показує всі пов'язані документи у візуальній формі. Знаходь найважливіші нововведення й аналітику до них у два кліки, замовивши LIGA360:Керівник.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему