Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Мінімальне податкове зобов’язання: хто, скільки й коли почне сплачувати новий податок за землю?

Нещодавно, увесь інформаційний простір сколихнула новина щодо того, що вже скоро власники та користувачі земельних ділянок мають сплачувати мінімальне податкове зобов'язання (далі - "МПЗ"). Кого це стосується, як працюватиме та які перспективи такого нововведення, читайте у матеріалі юриста компанії EVERLEGAL Карини Сагайдак.

ПРО МПЗ. КОГО СТОСУЄТЬСЯ ТА ЯК ПРАЦЮВАТИМЕ?

Перш за все, варто розпочати із визначення МПЗ, якщо простими словами - то це мінімальне зобов'язання зі сплати податків, які необхідно сплатити за користування (оренда, суборенда, емфітевзис, постійне користування) або володіння земельною ділянкою. Водночас, мінімальне податкове зобов'язання включає в себе податок на прибуток підприємств, ПДФО, військовий збір, єдиний податок та земельний податок.

Обов'язок сплати МПЗ покладається на власника земельної ділянки. У випадку передачі земельної ділянки в оренду (суборенду), емфітевзис або інше користування МПЗ мають сплачувати орендарі або користувачі такої земельної ділянки, проте у тому разі, якщо таке право користування зареєстроване належним чином.

Рахується мінімальне податкове зобов'язання доволі просто, зокрема за формулою, яка прив'язана або до нормативно-грошової оцінки самої земельної ділянки (далі - "НГО"), або до НГО 1 гектару в області, де така розташована із врахуванням індексацій.

Наприклад, візьмемо фізичну особу-підприємця, що належить до 3 групи на спрощеній системі оподаткування та сплачує Єдиний податок за ставкою 5% в 2022 році. ФОП користується земельною ділянкою площею в 1 га на території Хмельницької області. В такому випадку мінімальне податкове зобов'язання ФОП буде визначатися таким чином:

30 477 грн (НГО 1 га землі в Хмельницькій області) * 1 га * 0.05 (спеціальний коефіцієнт, який передбачено в Податковому кодексі України) * 12 (кількість місяців, в яких ФОП користувався земельною ділянкою) = МПЗ у розмірі 1 523 грн.

Тобто, 1523 грн - це мінімальна сума податків, що має бути сплачена ФОП за підсумками 2022 року. Якщо ФОП в результаті реалізації продукції із зазначеної ділянки сплатив єдиний податок за результатами 2022 року на суму понад 1 523 грн - то у нього відсутні будь-які додаткові податкові зобов'язання щодо сплати МПЗ, але якщо ФОП сплатив єдиний податок на суму менше ніж 1 523 грн - то він має доплатити різницю до рівня МПЗ.

Як захистити земельну ділянку від рейдерських захоплень? Спробуйте SMS-Маяк Земля - сервіс інформування про початок та хід реєстраційної процедури щодо об'єктів землекористування. Деталі за посиланням. 

ВАЖЛИВО!

МПЗ не встановлюється і, відповідно, не підлягає сплаті за:

  • земельні ділянки, що використовуються дачними (дачно-будівельними) та садівничими (городницькими) кооперативами (товариствами), а також набуті у власність/користування членами цих кооперативів за результатами приватизації;

  • землі запасу;

  • земельні ділянки, що віднесені до сільськогосподарських угідь, які належать фізичним особам на праві власності та/або на праві користування та станом на 01.01.2022 року знаходилися у межах населених пунктів;

  • земельні ділянки зон відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Також, відповідно до змін внесених Законом № 2120-IX, тимчасово за 2022 та 2023 звітні роки не нараховується та не сплачується МПЗ за земельні ділянки, що розташовані на тимчасово окупованих територіях або на територіях, де ведуться бойові дії, а також ті, які визначені як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

ЩО ЗМІНИТЬСЯ ДЛЯ ОРЕНДАРІВ ТА ОРЕНДОДАВЦІВ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК?

Аналізуючи чинні положення законодавства, з впевненістю можна сказати, що для тих орендарів, які впроваджують свою діяльність відповідно до встановлених законодавством вимог: укладають договори оренди (суборенди, емфітевзису тощо) із власниками земельних ділянок, реєструють таке право відповідно до закону, не ухиляються від сплати податків, та не сплачують орендну плату "в конверті" - нічого не зміниться. Водночас, якщо орендодавці передають свої земельні ділянки орендарям, без належного оформлення таких відносин - то обов'язок сплати МПЗ покладатиметься саме на орендодавця.

Зокрема, орендодавець отримає до 1 липня 2023 року податкове повідомлення-рішення разом із розрахунком МПЗ, проте якщо контролюючий орган не надішле або не вручить останньому такі документи - то орендодавець звільняється від відповідальності за його несплату, проте обов'язок сплатити - залишається.

Варто зауважити, що обрахунок МПЗ у випадку переходу права користування, оренди (суборенди) тощо від одного орендаря до іншого, за умови належної реєстрації такого права, буде визначатись таким чином:

Для користувача, який передав - за період з 1 січня до початку місяця в якому припинилось таке право, а для нового користувача - починаючи з місяця, в якому він набув таке право. Проте, у випадку якщо державна реєстрація переходу права користування не відбулась - то МПЗ визначається для попереднього користувача на загальних підставах.

ВИСНОВКИ

Передусім, при запровадженні МПЗ посадовці взяли на меті досягнення більш прозорої економіки та виведення з тіні недобросовісних орендарів та орендодавців. І це є правильним, оскільки для орендарів та орендодавців, які правомірно передали та використовують земельні ділянки, фактично нічого не змінюється.

Водночас Мінагрополітики теж підтвердили, що сплачувати МПЗ потрібно буде, зокрема, за використання землі, що обробляється незаконно та з якої отримується і продається врожай, проте податки не сплачуються в повному розмірі і частина доходу приховується. Також, наголошуємо, що на тих аграріїв, які обробляють землю й офіційно сплачують усі податки, ця новела Податкового Кодексу не вплине.

Аграрний бізнес щодня стикається з ризиками. LIGA360 допоможе захиститися від рейдерських атак, перевірити дані партнерів, слідкувати за змінами законів й перебігом земельної реформи. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему