Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новації захисту авторських прав в Україні: аналіз нових законів

1 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 5552-1 «Про авторське право і суміжні права». Документ спрямований на оновлення авторського права і суміжних прав.

Мова йде про взяті Україною зобов'язання з імплементації норм права ЄС відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їх державами-членами. На даний момент Закон направлено на підпис Президенту.

Розглянемо, які ж зміни у сфері авторського права, передбачені Законом України № 5552-1.

Законом викладено у новій редакції Закон України «Про авторське право і суміжні права» та внесено зміни до низки чинних законодавчих актів: Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Господарського процесуального кодексу України, законів України «Про видавничу справу» ;«Про кінематографію», «Про захист економічної конкуренції», «Про гастрольні заходи в Україні», «Про театри і театральну діяльність», «Про електронну комерцію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав».

Основною метою даного законопроєкту є удосконалення правового регулювання питань стосовно здійснення та захисту особистих немайнових та майнових прав суб'єктів авторського права та суміжних прав, серед яких:

  • гармонізація положень Цивільного кодексу України, Закону України “Про авторське право і суміжні права” з нормами законодавства Європейського Союзу в частині, що стосується забезпечення надійної правової охорони авторського права та суміжних прав;

  • усунення прогалин у чинному законодавстві, що перешкоджають реалізації окремих положень чинного законодавства, зокрема в частині забезпечення здійснення права слідування;

  • удосконалення чинного законодавства в частині вирішення питань, що виникають на практиці та пов'язані зі здійсненням та захистом авторських та суміжних прав.

Розширення немайнових прав.

Передбачається розширення немайнових авторських прав, зокрема право на оприлюднення твору. Термін “опублікування” замінено на “оприлюднення”. Крім того, зникла норма про те, що ніхто не має права опублікувати твір без згоди автора, проте залишено норму, яка дозволяє оприлюднення твору його правонаступниками, якщо це не суперечить волі автора.

Особливості використання твору.

Проект Закону № 5552-1 від 09.06.2021 передбачає зміни щодо використання твору. Відтепер використання твору можливе виключно за згодою суб'єкта майнових прав на твір або через організації колективного управління.

Строк чинності майнових прав інтелектуальної власності на твір

Відтепер майнові права інтелектуальної власності на твір є чинними протягом усього життя автора і після його смерті є чинними 70 років і подовжуються на строк до спливу календарного року, на який припадає закінчення строку чинності цих майнових прав.

Використання виконання, використання фонограми та відеограми

Новий Закон не містить статей, які передбачають використання виконання, використання фонограми та відеограми, тепер це вже охоплюється суміжними правами. Відтак, обмежуються права виконавців і виробників фонограм (відеограм), які залишаються без права дозволяти або забороняти використання своїх об'єктів прав.

Ліцензія на використання об'єкта права інтелектуальної власності

Ліцензіат не має права використовувати об'єкт права інтелектуальної власності в іншій сфері, ніж визначено ліцензією на використання об'єкта права інтелектуальної власності.

Предметом договору про передання майнових прав не зможуть бути об'єкти і майнові права, яких не існувало на момент укладання договору, умови договору про передання майнових прав інтелектуальної власності на інший строк, ніж визначено законом, або що погіршують становище творця відповідного об'єкта чи його спадкоємців порівняно зі становищем, передбаченим цим Кодексом та іншим законом, або обмежують право творця на створення інших об'єктів, є нікчемними.

Зміни у сфері кінобізнесу.

Договір про спільне виробництво фільму, який укладається продюсером і (або) виробником фільму, у тому числі з іноземними суб'єктами кінематографії (копродукція), не буде договором про спільну діяльність, а вихідні матеріали фільму та фільмокопії належать виробнику фільму та іншим особам. Суб'єктами права власності на вихідні матеріали фільму, фільмокопії можуть бути держава, юридичні та фізичні особи.

Висновки:

Отже, вважаємо, що прийняття проєкту закону зможе узгодити положення законодавства України в частині охорони та захисту авторського права і суміжних прав з положеннями законодавства Європейського Союзу.

Однак, основним недоліком Законопроекту № 5552-1 є повна відсутність виключних прав правовласників щодо використання їхніх творів, виконань, фонограм і відеограм, програм організацій мовлення у мережі Інтернет й інших цифрових мережах.

Не крокуй із зав?язаними очима в конкурентному бізнес-середовищі. LIGA360 аналізує медіа, законодавче поле й надійність контрагентів, щоб компанії завжди ухвалювали інформовані рішення. Дізнайтеся більше переваг за посиланням. 

Захистіть свій бізнес інформацією у новому році. Тільки до 31 грудня ви можете підключити до 5 співробітників компанії до LIGA360 та отримати знижку 30%. А ще ви отримаєте додаткові сервіси медіамоніторингу та договірної роботи. Дізнайтесь більше переваг LIGA360 за посиланням. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему