Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бронювання працівників та облік військовозобов'язаних на підприємстві: правила, алгоритми, відповідальність за порушення

Під час дії воєнного стану актуальним питанням виявилось можливість бронювання працівників, як один з видів відстрочки від мобілізації. З одного боку можна було б осудити такий підхід роботодавців та працівників, а з іншого - кваліфіковані кадри на своїх місцях можуть принести значно більше користі для держави та економіки в цілому. Питання однозначно суперечливе. Разом з тим, позиція законодавця та Уряду дає підстави вважати, що з економічної точки зору існує проблема кадрового насичення, у тому числі в оборонній сфері.

Постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 "Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час" було затверджено Порядок бронювання військовозобов‘язаних за списком військовозобов‘язаних під час дії воєнного стану.

Зазначеним порядком було закріплено механізм бронювання військовозобов'язаних під час воєнного стану в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, у разі, коли це необхідно для забезпечення функціонування зазначених органів, на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання або замовлення, у разі, коли це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань або замовлень, на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Одним з критеріїв визначення кількості працівників, які підлягають бронюванню є категорія підприємства, на якому такий працівник працює. Такі критерії було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 Порядок та критерії визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

У 2024 році приємною очікуваною новацією стало те, що підприємствам, які підпадають від класифікацію критично важливих дозволено тепер бронювати працівників без обмеження їхньої кількості та незалежно від військового звання, спеціальності та віку такого військовозобов‘язаного.

LIGA360 LEGAL SOLUTION допоможе кожному фахівцю, що потребує аналізу законодавства й пошуку НПА. Керівникам, юристам, бухгалтерам, кадровикам та іншим фахівцям. Замовте доступ за посиланням 

Підприємствам також необхідно дотримуватись правил обліку військовозобов'язаних. Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022 було затверджено новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Для кадровиків першим обов‘язковим етапом для прийняття особи, яка підпадає під критерії військовозобов‘язаного є перевірка наявності у такої особи військово-облікового документу.

Це може бути або посвідчення про приписку до призовної дільниці, або військовий квиток, або тимчасове посвідчення військовозобов‘язаного. Наявність такого документа з актуальними відомостям свідчить про те, що особа перебуває на військовому обліку.

Пунктом 34 вказаного Порядку на роботодавця покладено обов'язок доведення до призовників, військовозобов'язаних та резервістів правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання).

Процес доведення полягає у тому, що необхідно роздрукувати та розмістити Правил військового обліку на видному місці в загальнодоступних приміщеннях підприємства. Також роботодавець має проводити роз'яснювальну роботу серед працівників, які належать до призовників, військовозобов'язаних та резервістів, щодо виконання ними Правил військового обліку.

З Правилами військового обліку працівника ознайомлюють під час прийняття на роботу під особистий підпис. У даному випадку термін «особистий» дорівнює «власноручний», хоча із загальною процедурою електронно-цифровий підпис цілком замінює свого чорнильного собрата, я б ради відбирати від працівників письмові розписки для уникнення непорозумінь та спрощення процедури проведення перевірки.

До обов‘язків роботодавця також відповідно до пункту 41 Порядку входить внесення у п'ятиденний строк інформації про особу, прийняту на роботу або звільнену, до списків персонального військового обліку та відомості оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Списки з особами, які підлягають військовому обліку заповнюються та підписуються особою, яка є відповідальною за ведення військового обліку на підприємстві. Інформація щодо виключених з військового обліку осіб на підприємстві також має зберігатись до кінця поточного року.

Крім того, Порядком передбачено обов'язок щодо надсилання у семиденний строк з дня видання наказу про прийняття на роботу або звільнення працівника повідомлення про зміну облікових даних до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки.

Відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію передбачена статтею 210 - 1 КпАП.

Перше таке порушення тягне за собою санкцію у вигляді накладення штрафу у розмірі від 1700 грн до 3400 грн, а для посадових осіб - від 3400 грн до 5100 грн.

Якщо ж таке порушення сталося повторно протягом року або в умовах особливого періоду, то розмір штрафу збільшується та становить від 3400 грн до 5100 грн, а для посадових осіб - 5100 грн до 8500 грн.

Враховуючи відповідальність питання військового обліку та відповідну міру покарання для осіб, які відповідають за дотримання вимог законодавства з цього питання на підприємстві, є сенс приділити увагу належності оформлення документів щодо обліку військовозобов‘язаних.

Є питання з кадрового обліку? У LIGA360 знайдете понад 3 тисячі експерних роз'яснень та алгоритмів дій для роботи. Замовте LIGA360: HR-Менеджер прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему