Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Цифрові активи та ПДВ: робочий документ щодо оподаткування NFT

За останні кілька років технологічний світ пережив розквіт у сфері криптовалют та блокчейн-технологій. Одним із яскравих прикладів є NFT, операції з якими стрімко збільшуються. Однак разом із зростанням популярності постає й питання про їхнє оподаткування.

У березні 2023 р. Європейська Комісія опублікувала перший загальноєвропейський документ з ПДВ щодо NFT. Пропонуємо розглянути основні аспекти документу.

Що таке NFT?

NFT - криптоактив, оснований на блокчейн-технології у вигляді унікального цифрового токену. Ці токени можуть представляти колекції в Інтернеті, такі як музика, мистецтво, GIF-файли. NFT є унікальними та непідвладними обміну чи заміні, на відміну від звичайних грошей чи криптовалюти.

Чи можуть NFT оподатковуватися ПДВ?

Питання оподаткування NFT - це виклик для існуючої структури, оскільки ці цифрові активи не завжди легко вписуються в її рамки. Основною проблемою є невизначеність того, що саме постачається під час операцій з NFT. Більшість вважає NFT цифровими послугами, але це не може бути узагальнено для всіх операцій. Для того, щоб визначити, чи є продаж NFT операцією з товарами або послугами та з'ясувати, як вони оподатковуються ПДВ документ визначає такі категорії:

  • Право власності - NFT, які функціонують як цифрове підтвердження права власності на актив, можна прирівняти до права власності. Оподаткування ПДВ операції буде базуватися на ПДВ-оподаткуванні активу, який може бути як товаром, так і послугою.

  • Ваучер - якщо при купівлі NFT власник може обміняти їх на конкретний товар або послугу (NFT назавжди вилучаються з обігу), то оподаткування ПДВ має бути таким самим, як і для ваучерів.

  • Постачання комплексу товарів і послуг - надання NFT можна розглядати як комплексне постачання, що виникає, коли поставка складається з кількох елементів, які можуть представляти як товари, так і послуги або і те, і інше. Зазвичай кожен елемент комплексної поставки окремо підлягає оподаткуванню ПДВ. Однак, якщо один з елементів можна вважати основним, а решту допоміжними - застосовується спеціальне оподаткування ПДВ. Допоміжні елементи повинні оподатковуватися ПДВ, як і основний. Елемент вважається допоміжним, якщо його призначення полягає у поліпшенні використання основного елемента та не є головною метою для клієнта. Також існує складна поставка з конкретним оподаткуванням ПДВ, коли дві або більше поставки настільки тісно пов'язані, що об'єктивно становлять єдине економічне постачання, розділення якого було б штучним. Тоді поставка оподатковується сукупно.

Поставка NFT може розглядатися як складне постачання, що складається з цифрового токена і пов'язаного активу у форматі «допоміжний та основний елементи» або «два тісно пов'язаних елемента». Якщо основним елементом вважається актив - оподаткування ПДВ NFT буде відповідати оподаткуванню активу. Якщо основним елементом є сам токен (зустрічається у випадках, коли найбільша цінність поставки полягає в унікальності, яку надає саме NFT) - оподаткування ПДВ NFT буде відповідати оподаткуванню токена. Якщо NFT і актив складають єдину неподільну економічну поставку, то оподаткування ПДВ буде таким, як для електронної послуги (оскільки цей випадок можливий лише за умови, що актив, пов'язаний з токеном, також є цифровим).

  • Електронні послуги - це послуги, які надаються через Інтернет або електронну мережу, їх постачання загалом є автоматизованим, вимагає мінімальної участі людини та є неможливим без інформаційних технологій. До цих послуг належить надання зображень, тексту і інформації.

NFT - це технологія, пов'язана з цифровим реєстром, тобто надання NFT можливе лише через Інтернет та вимагає мінімальної участі людини. Крім того, постачання NFT надає отримувачу доступ до цього цифрового активу та певні права на нього. Всі ці ознаки відповідають визначенню електронної послуги.

Як впливає певна норма закону на вашу бізнес-діяльність? Відповідь надасть LIGA360 LEGAL SOLUTION. Знаходьте пов?язану аналітику та довідкову інформацію для будь-якого закону. Більше переваг за посиланням.   

Податковий статус постачальників NFT

Робочий документ розглядає різні випадки для визначення того, чи можуть фізичні особи розглядатися як платники податку в операціях з NFT:

  • Коли фізична особа продає кілька NFT протягом певного часу, вона повинна вважатися платником податку.

  • Якщо фізична особа продає NFT час від часу, вона не повинна вважатися особою, яка підлягає оподаткуванню.

  • Якщо фізична особа продає NFT, які нараховують роялті щоразу, коли NFT перепродаються:

- якщо роялті відповідають правам на послідовне використання та експлуатацію, ФО повинна розглядатися як особа, що підлягає оподаткуванню;

- якщо роялті відповідають правам на перепродаж, ФО не повинна вважатися особою, що підлягає оподаткуванню.

Настанови, надані з цього питання, не є достатньо чіткими, оскільки вони посилаються лише на загальні правила ПДВ.

Правила оподаткування ПДВ NFT в країнах ЄС

Деякі країни ЄС вже зайняли певну позицію щодо оподаткування ПДВ операцій з NFT:

  • Бельгія

Органи влади визначили, що NFT визнаються як цифрові сертифікати автентичності, що відрізняє їх від криптовалют і фізичних товарів, та мають обкладатися стандартною ставкою ПДВ.

  • Іспанія

Аналогічним чином іспанська влада розглядає NFT як форму надання електронних послуг, які мають оподатковуватися за стандартною ставкою.

  • Норвегія

Податкова адміністрація зазначила, що NFT не може скористатися звільненням від ПДВ, яке застосовується до матеріального мистецтва. Постачання NFT вважається оподатковуваною послугою, що надається в електронній формі.

У зв'язку із чисельними питаннями, очікується, що робочий документ стане поштовхом для обговорення єдиного підходу до оподаткування ПДВ NFT на ринку ЄС.

Не пропусти жодної важливої зміни для бізнесу з LIGA360. Налаштуй моніторинг згадок у ЗМІ, змін конкурентів, законодавства та статусів об?єктів нерухомості. Спробуй прямо сьогодні.?

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему