Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Законні способи наповнення місцевих бюджетів завдяки Prozorro.Продажі

В пошуках можливостей для поповнення бюджетів громад у період воєнного стану? У статті знайдете варіанти, які дає Прозорро.Продажі разом із майданчиком Е-тендер. Від оренди земельних ділянок до продажу майна та приватизації - ці інструменти можуть стати важливим джерелом доходу для громад

Prozorro.Продажі демонструє, як ефективне та прозоре управління майном може стати потужним інструментом соціально-економічного розвитку для місцевих громад, сприяючи не тільки стабільному наповненню бюджетів, але й підтримці місцевого підприємництва, розвитку інфраструктури та загалом поліпшенню рівня життя.

Продаж та оренда комунального майна, землі та інших активів через Prozorro.Продажі забезпечує значні надходження до місцевих бюджетів. Це дозволяє громадам знаходити необхідні кошти для реалізації важливих соціальних, освітніх, медичних проєктів та підтримки місцевого бізнесу.
Система сприяє залученню інвестицій у місцеву економіку, надаючи підприємцям можливість придбати або орендувати майно для розширення або відкриття нового бізнесу. Це стимулює економічне зростання та створення нових робочих місць.

На Prozorro.Продажі безліч ринків, які пропонують різноманітне майно та активи, але ми говоритимемо саме про ті, реалізація майна на яких допомагає наповнювати бюджети об'єднаних територіальних громад.

Добірка матеріалів про публічні закупівлі - у LIGA360. Отримай 400 документів для бізнесу, щоб брати участь в публічних закупівлях й тендерах та знати про зміни воєнного часу. Замов презентацію прямо сьогодні.

Оренда земельних ділянок

Торік у цьому напрямі були серйозні надходження, адже в оренду можна здавати землі з будь-яким призначенням. У 2023 році відбулося 5104 аукціонів з оренди землі, які принесли в місцеві бюджети 408 млн грн. Як правило, земельні ділянки здаються мінімум на 5 років, а землі сільськогосподарського призначення - від 7 років. Це дозволяє наперед планувати бюджети протягом дії оренди. Розглянемо аукціони Піщанської сільської ради Черкаської області, яка у 2023 році успішно провела 43 аукціони, а отже забезпечила собі стабільне надходження в бюджет майже 1 млн 700 тис. грн на найближчі 10-15 років.

Також цікавий приклад від Баришівської селищної ради Київської області, яка того року здала в оренду чотири земельних ділянки, розміщених поруч. На цих ділянках учасники-переможці аукціонів об'єднавшись побудували торговельний центр з метою подальшої здачі в оренду місць під торгівлю. Ще на етапі будівництва всі приміщення центру були здані в оренду, бо до появи торгового центру на цих ділянках були розміщені окремі МАФи відкритого типу, а зараз це комфортні умови праці як для персоналу, так і відвідувачів.

Продаж землі

Одне з найсуттєвіших за об'ємами надходжень в бюджети, мова йде про 814 млн грн з 423 аукціонів, де кожен аукціон це окрема ділянка і, тобто саме така кількість ділянок були продані у 2023 році, найменша з яких становила 0,0009 га, а найбільша 26,41 га. Враховуючи заборону продажу земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, найпопулярнішими залишаються землі промисловості, транспорту, зв'язку та енергетики, а також землі житлової та громадської забудови. Важливо, що стартова вартість землі визначається з експертної оцінки, яка на сьогодні фактично відповідає ринковій, а часто навіть вища. Враховуючи, що учасники змагаються і підвищують свої ставки для перемоги, то ціна продажу ділянок виросла майже в двічі з 490 млн гривень стартової до 814 млн. Важливо, що "громада" контролює завершення аукціону, оскільки перевіряє переможця на відповідність вимогам законодавства та платоспроможності.

Оренда майна

Оренда комунального майна може стимулювати розвиток бізнесу в місцевій громаді, привертаючи увагу нових підприємств та інвестиції. Для багатьох бізнесів невід'ємним аспектом успішного ведення підприємницької діяльності залишається вдалий вибір місця, наприклад, під магазин, кав'ярню, салон краси, клініку, аптеку, офісні приміщення та ін. Комунальне майно дуже різноманітне, адже на Прозорро.Продажі можна здавати в оренду будівлі в історичних частинах міста, в місцях з хорошим пасажиропотоком або ж навпаки віддалені будови, де комусь буде вигідно розмістити склад.

Комунальна оренда має попит серед орендарів, бо вигідна їм також тим, що не потребує нотаріального завірення договору на період до 5 років, на відміну від комерційної оренди, коли необхідне завірення вже від 3 років і ця оплата покладається саме на орендаря. Також, договори комунальної оренди не можуть бути односторонньо підвищено в ціні, адже весь період дії договору орендар сплачує запропоновану ним ціну на аукціоні, яка збільшується тільки раз на рік у випадку інфляційних коливань.

Приватизація

На території України стоять сотні закинутих недобудов або ж хоч і діючих, однак збиткових підприємств. Приватизація дає можливість ОТГ залучити інвесторів та подарувати нове життя таким об'єктам. Ця можливість з усіх боків приносить користь громадам, адже підприємство, яке ефективно працює, створить робочі місця та платитиме податки в місцевий бюджет, а самі ж працівники частину своєї заробітної плати, очевидно, залишать в місцевих магазинах, закладах харчування тощо.

Реалізація комунальної землі стає важливим стимулом для розвитку бізнесу, а приватизація неактивних підприємств створює нові робочі місця та сприяє економічному зростанню. Такі практики сприяють покращенню якості життя місцевих громад та їхнього розвитку, забезпечуючи стабільні доходи у важкі часи.

Команда електронного майданчика E-Tender вже 7 рік розвиває прозорі аукціони, супроводжуючи тисячі організаторів та учасників. Ми раді спостерігати, як закинуті недобудови стають спортивними комплексами, як збиткові підприємства починають нове життя і створюються додаткові робочі місця. Ми горді бути частиною процесу, який приносить користь як громадам, так і нашій країні в цілому, тому завжди готові ділитися досвідом та консультувати по згаданих та додаткових можливостях, які дають Prozorro.Продажі.

Іванна Занюк, директор з розвитку публічних закупівель та продажів майданчика Е-Тендер, офіційного учасника Prozorro та Prozorro.Продажі

LIGA360:Органи влади - зручний інструмент для роботи кожного держслужбовця. Ефективний аналіз законодавства, перевірка компаній та фізосіб, новини й аналітика. Замовте доступ за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему