Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Онлайн-комунікація з ДПС та інші новації ПКУ: що ухвалила Верховна Рада

16.18, 26 березня 2024
387
0

16 березня 2024 року набрав чинності Закон України № 3603-ІХ про внесення змін до Податкового кодексу України (далі - «ПК України») щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства (далі - «Закон»).

Нововведення, передбачені Законом, зачепили досить широке коло питань - від загальних положень ПК України і правил адміністрування до особливостей застосування окремих податків та зборів. Пропонуємо розглянути деякі зміни детальніше.

Передусім, Закон у своїй назві згадує вдосконалення діджитал-спілкування контролюючих органів з платниками податків. Загалом, суть нововведення зводиться до законодавчого закріплення можливості відеоконференції під час:

  • розгляду заперечень на акти податкових перевірок;

  • розгляду матеріалів скарг платників податків (в тому числі, скарг на рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, скарг нерезидентів-платників так званого «податку на Google» на податкове повідомлення, а також скарг осіб-нерезидентів на податкове повідомлення про порушення вимог Загального стандарту звітності CRS);

  • консультацій з компетентними органами іноземних держав.

Про своє бажання скористатися відеоконференцією платник податків може зазначити у відповідній скарзі або запереченнях. Натомість контролюючий орган зобов'язаний повідомити платника податків про дату, час та місце/спосіб розгляду скарги/матеріалів перевірки в електронному вигляді через електронний кабінет. Для нерезидентів - платників «податку на Google» таке повідомлення надсилається через спеціальне портальне рішення, та на електронну адресу, а для нерезидентів, які оскаржують податкове повідомлення про порушення вимог Загального стандарту звітності CRS - на електронну адресу.

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.   

Слід зазначити, що з часу запровадження в Україні карантину, спрямованого на запобігання поширенню коронавірусної хвороби, а пізніше - в умовах воєнного стану, застосування відеоконференцій для цілей, вказаних вище, не було поодиноким. Тому Закон наразі формалізував явище, яке вже існувало у відносинах між платниками податків та контролюючими органами.

Важливим нововведенням для платників податків є врегулювання питання помилкової сплати податків та зборів на інший бюджетний рахунок. Закон передбачає звільнення він фінансової відповідальності (штрафів) у таких випадках, а також нарахування пені. Обов'язковою умовою для такого звільнення є подання платником податків заяви про повернення помилково сплачених грошових зобов'язань. Нагадаємо, що ПК України передбачає можливість зазначення у такій заяві напряму перерахування коштів, одним із яких є погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів. Наведені зміни є позитивними, адже мають на меті вирішення проблеми, яка була предметом податкових спорів.

При цьому, слід зазначити, що помилково сплаченими вважаються грошові зобов'язання, які надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від осіб, що не є їх платниками. Якщо грошові зобов'язання були випадково сплачені на бюджетний рахунок для іншого податку чи збору, платником якого є особа, такі кошти є надміру (а не помилково) сплаченими грошовими зобов'язаннями у розумінні ПК України. На такі випадки, виходячи із формулювань Закону, звільнення від відповідальності не поширюється.

Варто також звернути увагу на норми щодо скорочення строків проведення перевірок, пов'язаних із відшкодуванням податку на додану вартість (далі - «ПДВ»). Зокрема:

  • камеральна перевірка податкової декларації/уточнюючого розрахунку, у яких заявлено бюджетне відшкодування ПДВ, може бути проведена протягом 20 календарних днів. У чинній редакції ПК України до таких випадків застосовується загальний строк камеральної перевірки, який становить 30 календарних днів;

  • документальна перевірка на підставі подання декларації, в якій заявлено до бюджетного відшкодування ПДВ, за наявності підстав для перевірки, та/або з від'ємним значенням з ПДВ більше 100 тис. гривень, може бути проведена протягом 40 календарних днів. У чинній редакції ПК України відповідний строк складає 60 календарних днів.

Нагадаємо, що наведені строки проведення камеральних та документальних перевірок обчислюються від граничного строку подання податкової декларації, а у разі, якщо така податкова декларація надана після закінчення граничного строку - за днем її фактичного подання.

Скорочення строків проведення перевірок, на думку авторів Закону, є скороченням строків бюджетного відшкодування ПДВ. Проте, на нашу думку, нововведення не матимуть значного впливу на вирішення проблеми затримок відшкодування.

Також дещо змінені строки розгляду скарг на рішення про відмову у реєстрації податкових накладних:

  • строк розгляду скарги становитиме 10 календарних днів у разі, якщо платник податків не виявив бажання взяти участь у розгляді, та 30 календарних днів у разі виявлення такого бажання (наразі загальний строк 10 календарних днів).

Закон також передбачає додаткові пільги з податку на доходи фізичних осіб, ПДВ, зміни щодо визначення бази оподаткування акцизним податком, а також деякі інші зміни, зокрема ті, що усувають окремі невизначеності (наприклад, термінологічні) та приводять положення ПК України у відповідність з іншими актами законодавства.

Зазначимо, що деякі норми Закону наберуть чинності пізніше, з-поміж них:

  • зміни щодо скорочення строків податкових перевірок, пов'язаних із відшкодуванням ПДВ - з першого числа четвертого місяця, наступного за місяцем опублікування Закону;

  • зміни щодо застосування відеоконференції - через три місяці з дня, наступного за днем опублікування Закону.

Вікторія Бубліченко, керівниця практики податкового права, партнерка, адвокатка GOLAW

Анна Сокур, молодша юристка практики податкового права GOLAW

Читайте також:

Закон № 3603: зміни для аудиторів
Закон № 3603: адміністрування податків

Закон № 3603: "акцизні" зміни

Плата за землю та податок на нерухомість: із 16.03.2024 діють нові пільги

Закон № 3603: зміни до ПКУ щодо ПДВ, податку на прибуток та єдиного податку

Благодійна допомога для військовослужбовців і резервістів: нові пільги з ПДФО та ВЗ

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему