Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ризики для громадських і благодійних організацій під час здійснення транскордонних переказів валютних цінностей та грошових коштів

У ці непрості часи, коли Україна веде героїчну боротьбу за свою незалежність, питання належного функціонування благодійних організацій та захисту їхніх активів набуває особливої ваги. Громадянське суспільство відіграє ключову роль у підтримці постраждалих, забезпеченні гуманітарної допомоги та реалізації соціально важливих ініціатив. Проте, у зв'язку з військовою агресією, уряд України був змушений ввести низку обмежень на фінансові операції з метою захисту національної безпеки та економічної стабільності держави.

Серед таких обмежень - тимчасова заборона на переказ коштів з рахунків українських громадських організацій та благодійних фондів на рахунки подібних організацій за кордоном, зокрема у Польщі.

Загалом, відповідно до Постанови №18 від 24.02.2022 року, а саме п. 14 зазначається вичерпний перелік винятків щодо здійснення транскордонних переказів валютних цінностей з України/переказу коштів на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів у гривнях/іноземній валюті, відкриті в банках-резидентах, включаючи перекази, що здійснюються за дорученням клієнтів.

У той же час, винятки, передбачені даною Постановою на благодійні та громадські організації не поширюється, окрім переказу коштів із Благодійної організації «БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД “ТЮРКІЄ ДЖУМХУРІЄТІ БЮЮКЕЛЬЧІЛІГІ ДАЯНИШМА”» благодійної допомоги жертвам, постраждалим від землетрусів у Турецькій Республіці, на користь Гуманітарної місії AFAD Міністерства внутрішніх справ Туреччини (англійською мовою Ministry of Internal Affairs Disaster and Emergency Management Presidency), Турецького Червоного Півмісяця (англійською мовою Turkish Red Crescent), Міністерства закордонних справ Туреччини (англійською мовою Ministry of International Affairs).

Також, обмеження не стосуються щодо волонтерів як фізичних осіб.

Необхідно зауважити, що резиденти та нерезиденти мають право здійснювати операції з перерахування коштів в іноземній валюті на території України та із-за кордону на спеціальний рахунок Національного банку України для збору коштів на підтримку Збройних Сил України та/або на рахунки Кабінету Міністрів України, міністерств та інших державних органів України, а також благодійних фондів, цілями та сферами благодійної діяльності яких є сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, підтримка Збройних Сил України та територіальної оборони України, соціальний захист, охорона здоров'я та інші нагальні питання захисту населення в умовах воєнного стану.

Враховуючи логіку законодавства, це має на меті запобігти відтоку капіталу з країни, протидіяти відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та іншій незаконній діяльності.

У цій статті ми розглянемо юридичні аспекти щодо неможливості на переказ коштів з благодійних організацій України до благодійних і громадських організацій Польщі, її причини та наслідки для обох сторін у разі порушення встановлених вимог. Ми також проаналізуємо ризики, пов'язані з потенційним залученням до незаконної діяльності, та їх наслідки згідно з українським і міжнародним законодавством.

Причини заборони на переказ коштів:

Рішення Національного банку України обмежити транскордонні перекази коштів з рахунків громадських організацій та благодійних фондів зумовлене низкою важливих причин, які випливають із необхідності захисту національних інтересів України в умовах воєнного стану.

1. Обмеження на транскордонні перекази з метою запобігання відтоку капіталу з України. У період військової агресії країна повинна зберігати свої валютні резерви та не допускати їх виведення за кордон. Це забезпечить стабільність національної валюти та дозволить фінансувати критично важливі потреби держави.

2. Посилений контроль за фінансовими операціями для протидії можливому відмиванню коштів, фінансуванню тероризму та іншої незаконної діяльності. Під час війни ризик використання благодійних організацій для маскування протиправних операцій значно зростає. Уряд зобов'язаний вжити всіх необхідних заходів для запобігання таким злочинам.

3. Необхідність зберігати валютні резерви України під час воєнного стану та запобігати зайвому витоку валюти за кордон. Ресурси країни повинні бути спрямовані на забезпечення її оборони та відновлення після війни.

Юридичні наслідки порушення заборони:

Незважаючи на очевидну важливість встановлених обмежень, деякі громадські організації та благодійні фонди можуть бути спокушені порушити їх з різних причин. Проте це матиме серйозні юридичні наслідки як для українських, так і для польських організацій, залучених до незаконних переказів коштів.

Ризики для громадських організацій України:

1. Ризик блокування рахунків та арешту активів в Україні у разі виявлення незаконних фінансових операцій контролюючими органами.

2. Ризик накладення штрафних санкцій Національним банком України за порушення валютного законодавства та вимог щодо переказів під час воєнного стану.

3. Ризик кримінальної відповідальності керівництва та залучених осіб за відмивання доходів, фінансування тероризму, незаконні валютні операції згідно з Кримінальним кодексом України.

4. Репутаційні ризики, втрата довіри донорів та міжнародних партнерів у разі розголошення інформації про причетність до протиправної діяльності.

5. Ризик потрапляння під вторинні санкції у разі співпраці з особами чи організаціями, що вже перебувають під міжнародними санкціями.

Кримінальна відповідальність в Україні:

1. Відповідно до статті 209 Кримінального кодексу України, легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, карається позбавленням волі на строк від 3 до 6 років з конфіскацією майна.

2. Стаття 258-5 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 10 років з конфіскацією майна за фінансування тероризму.

3. Незаконні валютні операції згідно зі статтею 207 КК караються штрафом та обмеженням волі до 3 років.

4. Організатори та керівники злочинних схем можуть бути притягнуті до відповідальності за створення злочинної організації (стаття 255 КК України).

Ризики для громадських організацій Польщі:

1. Ризик блокування рахунків, арешту активів та накладення штрафних санкцій польськими регуляторами у разі виявлення незаконних надходжень коштів.

2. Ризик кримінального переслідування керівництва та залучених осіб за відмивання доходів, фінансування тероризму згідно з польським законодавством.

3. Ризик потрапляння під міжнародні санкції та заморожування активів за кордоном у разі підозри у причетності до транснаціональної злочинної діяльності.

4. Репутаційні втрати, втрата довіри донорів та партнерів на міжнародному рівні через розслідування щодо організації.

5. Ризик притягнення до відповідальності згідно із законодавством інших країн у разі скоєння злочинів на їх території.

LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням 

Міжнародні санкції та кримінальне переслідування:

1. У разі виявлення причетності до відмивання коштів, фінансування тероризму чи іншої транснаціональної злочинної діяльності, організація може потрапити в міжнародні санкційні списки.

2. Активи таких організацій за кордоном можуть бути заморожені чи конфісковані на підставі міжнародних санкцій.

3. Керівництво організацій може бути оголошене в міжнародний розшук через Інтерпол за підозрою у причетності до міжнародних злочинів.

4. У разі співпраці з особами чи організаціями, що підпадають під міжнародні санкції, громадські організації та фонди ризикують потрапити під "вторинні" санкції.

5. Можлива кримінальна відповідальність згідно із законодавством інших країн за скоєння злочинів на їх території.

Крім кримінальних санкцій, громадські організації та благодійні фонди ризикують зазнати серйозних репутаційних втрат, втратити довіру донорів та підтримку міжнародних партнерів у випадку викриття протиправної діяльності.

Заклик до дотримання законодавства

Враховуючи серйозність наслідків, які можуть спіткати громадські організації та благодійні фонди у разі порушення встановлених обмежень, ми наполегливо закликаємо їх керівництво неухильно дотримуватись усіх вимог законодавства. Необхідно здійснювати належну перевірку контрагентів, підтверджувати джерела походження коштів та цілі їх використання, максимально прозоро документувати операції, щоб уникнути будь-яких ризиків залучення до незаконної діяльності.

Порушення вимог законодавства та здійснення незаконних переказів коштів громадськими організаціями та благодійними фондами може призвести до накладення серйозних санкцій та кримінальної відповідальності як в Україні, так і на міжнародному рівні. Це завдасть непоправної шкоди репутації організацій, підірве довіру донорів та міжнародних партнерів, а також поставить під загрозу саме існування благодійної діяльності.

У контексті триваючої війни в Україні питання дотримання законодавства та забезпечення прозорості діяльності громадських організацій та благодійних фондів набуває особливого значення. Запроваджені урядом обмеження на транскордонні перекази коштів з рахунків таких організацій мають на меті захистити національну безпеку та фінансову стабільність держави, а також запобігти відмиванню коштів та фінансуванню тероризму.

Порушення цих обмежень матиме серйозні юридичні наслідки як для українських, так і для польських організацій, залучених до незаконних переказів коштів. Вони ризикують зіткнутися з блокуванням рахунків, арештом активів, накладенням штрафних санкцій, кримінальним переслідуванням за відмивання доходів, фінансування тероризму та незаконні валютні операції.

Крім того, організації можуть потрапити під міжнародні санкції, активи за кордоном можуть бути заморожені чи конфісковані, а керівництво може бути оголошене в міжнародний розшук через Інтерпол. Репутаційні втрати та втрата довіри донорів та партнерів можуть підірвати саму основу існування громадських організацій та благодійних фондів.

Тому ми наполегливо закликаємо керівництво благодійних організацій та фондів неухильно дотримуватися всіх вимог законодавства, підтверджувати джерела походження коштів та цілі їх використання, максимально прозоро документувати операції. Лише таким чином можна уникнути ризиків залучення до незаконної діяльності та забезпечити належне функціонування громадянського суспільства в Україні та за її межами.

Відчуйте силу інформації на вашому боці - з LIGA360 PRO. Експертна аналітика допоможе знайти правильний алгоритм дій для керівника, юриста, бухгалтера чи комплаєнс-офіцера. Замовте доступ за посиланням 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему