Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ТОП-10 сфер із найвищим рівнем поширеності корупції згідно Звіту НАЗК за результатами опитування населення та бізнесу

Днями Національне агентство з питань запобігання корупції (надалі - НАЗК) презентувало результати експертного соціологічного опитування щодо оцінки рівня корупції в Україні у 2023 році. 

За інформацією НАЗК, його результати мають бути використані при впровадженні антикорупційних загальнодержавних і галузевих реформ. Зокрема, при розробці наступної Антикорупційної стратегії та програми з її виконання. 

Як зазначено у Звіті, основний тренд 2023 року щодо ситуації з корупцією в Україні можна охарактеризувати як «розчарування після надій на краще». Так, оцінки за низкою показників (зокрема, поширеність і динаміка рівня корупції загалом, ефективність роботи антикорупційних органів) після суттєвого покращення у 2022 році фактично  повернулися на “довоєнний” рівень. 

У відповідному Звіті відображені результати опитування за показниками: 

  • сприйняття змін та поширеності корупції в Україні в цілому та в окремих сферах; 

  • ефективності антикорупційної політики в державі загалом; 

  • діяльності окремих державних органів та їх незалежності. 

У дослідженні проаналізовано корупційний досвід населення і бізнесу, визначено показники корупційного досвіду респондентів за сферами дослідження та проведено аналіз корупційних ситуацій, які могли виникнути при зверненні громадян та підприємців за послугами у різних сферах (або при контактах із представниками відповідних закладів та установ). 

Відтак, виходячи з даних дослідження, то 87,9% населення вважають, що корупція дещо або дуже поширена в Україні, це на 6,8 в.п. більше, ніж у 2022 році (збільшення є статистично значущим). При цьому суттєво (на 11,1 в.п.) зросла частка респондентів, які вважають, що корупція в Україні є дуже поширеною (55%, зростання є статистично значущим, цей показник повернувся до рівня 2021 року (53%)).  

Що стосується бізнесу, то 81,3% його представників вважають, що корупція дещо або дуже поширена в Україні (31,5% та 49,8% опитаних відповідно), це на 12,1 в.п. більше, ніж у 2022 році. 

Натомість, антикорупційні експерти сприймають поширеність корупції в державі не так песимістично, як респонденти стандартного опитування (55% проти 88% (населення) та 81% (бізнес). 

Окрім того, за інформацією НАЗК, більшість респондентів експертного опитування оцінили діяльність антикорупційних органів (ВАКС, НАБУ, НАЗК та САП) в Україні як незалежну та ефективну. На їхню думку, тенденції, що розвиваються в Україні, дають змогу припустити очікування зниження рівня корупції (54%). 

За оцінками представників екпертного антикорупційного сектору, до ТОП-10 сфер із найвищим рівнем поширеності корупції ввійшли такі галузі: 

  • митниця (для суб'єктів господарювання) - 4,23

  • військова сфера (використання  та  розпорядження  нерухомим  майном  і  землями, паливно-мастильними матеріалами, питання призову, просування військовослужбовців по службі, забезпечення їх житлом)  - 4,16

  • публічні закупівлі робіт і послуг з будівництва, ремонту та утримання автодоріг - 4,15

  • архітектурно-будівельний контроль - 4,06

  • надання дозволів та видобування корисних копалин - 4,05

  • лісове господарство - 4,04

  • публічні закупівлі для потреб оборони і національної безпеки, модернізація військової техніки, торгівля зброєю - 4,04

  • судова система (у т.ч., виконання судових рішень) - 4,02

  • земельні відносини, землеустрій - 4

  • публічні закупівлі робіт і послуг з реалізації інших великих інфраструктурних проектів - 3,94. 

До найефективніших напрямів антикорупційної політики експерти віднесли: 

  • забезпечення невідворотності відповідальності за корупцію (відзначили 47% опитаних); 

  • реформування правосуддя (47%); 

  • забезпечення автоматизації процедур надання державних послуг та регулювання діяльності бізнесу (45%). 

Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему