Впродовж 2024 року в Україні відбулося декілька ключових подій, які суттєво вплинули на українську санкційну політику і не тільки.
Державний реєстр санкцій та портал "ВІЙНА ТА САНКЦІЇ"
Розпочався 2024 рік з довгоочікуваної події - запуску Державного реєстру санкцій, який став офіційним публічним джерелом актуальної та достовірної інформації про осіб, щодо яких застосовано санкції. Особливо корисною стала можливість отримати онлайн витяг з цього реєстру.
Наприкінці 2024 року реєстр містив інформацію про 30 462 санкційні дії (застосування, зміна, скасування санкцій), 10 504 підсанкційні фізичні особи та 7 411 підсанкційних юридичних осіб.
У зв'язку з запуском реєстру портал "ВІЙНА ТА САНКЦІЇ", який свого часу був єдиною альтернативою реєстру та адмініструвався НАЗК, зазнав суттєвих трансформацій. Принагідно нагадаємо, що портал містив інформацію не лише про осіб, які вже потрапили під українські санкції, а й про спонсорів війни, а також осіб, які були кандидатами на застосування санкцій, та керівників-іноземців у російських компаніях.
Так, спершу, у березні 2024 року портал "ВІЙНА ТА САНКЦІЇ" було закрито, а вже в червні 2024 року його перезапустили на базі ГУР Міноборони. Оновлений портал серед іншого містить інформацію про спонсорів та співучасників агресії, осіб, причетних до викрадення українських дітей, іноземні компоненти у зброї агресора, викрадені агресором твори мистецтва тощо. Станом на сьогодні портал продовжує наповнюватися новими розділами, зокрема, наприкінці 2024 року було відкрито розділ "Рупори кремля" з інформацією про російських пропагандистів та медіаменеджерів.
Найповніше досьє контрагентів - в новій LIGA360. Понад 55 санкційних списків, 300 реєстрів та відкритих джерел, 120 тис. медіаджерел, 116 млн судових рішень. Контролюйте всі види ризиків та загрози! Залиште заявку на персональну презентацію.
Застосовані санкції
За 2024 рік Президент України прийняв 18 указів, якими ввів в дію санкції проти 903 фізичних осіб та 897 юридичних осіб.
Що ж стосується такої санкції, як стягнення активів в дохід держави (п. 1-1 ст. 4 Закону України "Про санкції"), то згідно з публічно доступною інформацією, упродовж 2024 року Мін'юст пред'явив до Вищого антикорупційного суду (ВАКС) 26 позовних заяв про застосування санкції у виді стягнення активів в дохід держави, з яких ВАКС розглянув 21 позовну заяву, прийняв 17 рішень про задоволення позовних вимог в повному обсязі та 4 рішення про часткове задоволення позову.
На підставі вказаних рішень ВАКС у дохід держави було стягнуто такі активи:
31 об'єкт нерухомого майна, загальною площею 8 917,14 кв.м
24 земельні ділянки, загальною площею 39,052 га
18 транспортних засобів
5 повітряних суден
частки в 30 компаніях
105 715 902,14 грн
12 593 847,01 доларів США
236 478, 89 євро, а також
зброю, майнові права, права вимоги тощо.
Санкційна група Єрмака-Макфола
Протягом 2024 року активно продовжувала свою роботу Міжнародна робоча група з питань російських санкцій (Санкційна група Єрмака-Макфола), яка ділиться знаннями та досвідом з урядами та компаніями по всьому світу шляхом надання допомоги у формулюванні пропозицій щодо санкцій, які збільшать вартість вторгнення росії в Україну та підтримають демократичну Україну у захисті її територіальної цілісності та національного суверенітету. Зокрема, Група презентувала шість нових досліджень:
Документ №16 "Виклики у сфері експортного контролю", січень 2024 року, PDF
Документ №17 "Викриття та використання кремлівських програмних мереж і залежностей", січень 2024 року, PDF
Документ №18 "Енергетичні санкції: чотири ключові кроки для стримування Росії у 2024 році та надалі", лютий 2024 року, PDF
Документ №19 "План дій 3.0 - Посилення санкцій проти Російської Федерації", травень 2024 року, PDF
Документ №20 "Експортний контроль: Ключовий інструмент G-7 для припинення війни Росії", червень 2024 року, PDF
Документ №21 "Подальші кроки щодо енергетичних санкцій: інструменти посилення тиску на росію в 2025 році", листопад 2024 року, PDF
Ключові законодавчі зміни
2024 рік також позначився низкою важливих змін, яких зазнало законодавство України у сфері санкцій. Серед них окрему увагу слід звернути на такі:
зміни до Закону України «Про санкції», відповідно до яких підставою для застосування санкції у вигляді позбавлення державних нагород, інших форм відзначення може бути також вчинення нагородженою особою дій, що популяризують або пропагують державу-агресора та її органи влади, представників органів влади держави-агресора та їхні дії, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України;
зміни до Порядку видачі висновку щодо продовження граничних строків розрахунків за окремими операціями з експорту та імпорту товарів, установлених Національним банком, які передбачають, що підставою для прийняття рішення про відмову у видачі висновку є застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності санкцій відповідно до Закону України “Про санкції”;
Зміни до Правил складання, подання та проведення експертизи заявки на винахід і заявки на корисну модель та Правил складання, подання заявки на торговельну марку, заявки на міжнародну реєстрацію торговельної марки та проведення експертизи заявки на торговельну марку, міжнародної реєстрації торговельної марки з поширенням на Україну, відповідно до яких під час проведення експертизи заявки перевіряється як факт застосування персональних санкцій до заявника, так і факт застосування секторальних санкцій щодо держави заявника.
Проблемні питання, які ще потребують рішення
Попри достатньо активний розвиток подій у сфері санкційної політики, протягом 2024 року в Україні так і не прийняли закон, який би встановлював відповідальність за порушення та обхід санкцій.
До парламенту неодноразово вносили відповідні законопроєкти, однак жоден з них так і не став законом. Особливої актуальності це питання набуло у зв'язку з ухваленням Радою ЄС Директиви, яка зобов'язує всіх членів ЄС запровадити кримінальну відповідальність за порушення санкцій, а також встановлює мінімальні правила щодо визначення злочином діянь щодо порушення санкцій і визначення покарання за них.
Встановлення кримінальної відповідальності за порушення та обхід санкцій є не лише важливим кроком на шляху гармонізації законодавства України, а й невід'ємним елементом ефективності санкцій.
4 нових режими для розслідування контрагентів - в новій LIGA360. Санкційні зв?язки, родинний бізнес, міжнародний бізнес, зв?язки між двома компаніями. Оцініть зручність миттєвого аналізу бізнес-ризиків, замовивши презентацію LIGA360.