З початком військової агресії Російської Федерації проти України, яка почалася у 2014 році та розширилася на всю територію України у 2022 році, міжнародне співтовариство застосовує до агресора так звану дипломатію примусу, яка має на меті “привести до тями” Російську Федерацію та спонукати її полишити власні імперіалістичні наміри щодо України. Чи є дана дипломатія ефективною в конкретній ситуації? З огляду на тривалість російської агресії проти України - здогадатися не важко. А може питання не у використанні даної дипломатії, а в самому підході до її дієвих інструментів?
Отже, застосування дипломатії примусу - це спроба змусити об'єкт, державу, групу всередині держави або недержавного суб`єкта - змінити протиправну поведінку, не перемагаючи його у війні, із використанням погроз застосування сили або обмеженого застосування сили.
Від 24-го лютого 2022 року, міжнародні партнери висловили вже п'ятнадцять пакетів “погроз”, спрямованих на просування миру, демократії, поваги до верховенства права, прав людини та міжнародного права та готують наступний 16-й пакет. Україна, в свою чергу, реагує на відповідні незаконні дії, вже запровадивши низку санкцій проти РФ. Які саме санкції застосовує Україна та які основні напрямки санкційної політики нашої держави - розглянемо в даному матеріалі.
Виходячи з положень Закону України “Про санкції”, спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції), можуть застосовуватися з боку України по відношенню до:
іноземної держави;
іноземної юридичної особи;
юридичної особи, яка знаходиться під контролем іноземної юридичної особи чи фізичної особи - нерезидента;
іноземців;
осіб без громадянства;
суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність;
осіб, що популяризують або пропагують державу-агресора та її органи влади, представників органів влади держави-агресора та їхні дії, що створюють позитивний образ держави-агресора, виправдовують чи визнають правомірною окупацію території України.
Станом на сьогоднішній день список видів санкцій в українському Законі досить довгий і передбачає досить широке коло заходів, що виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України Верховною Радою України, Президентом України, Кабінетом Міністрів України, Національним банком України, Службою безпеки України.
Варто також зазначити, що Постановою Кабінету Міністрів України № 967 утворено Міжвідомчу робочу групу з питань реалізації державної санкційної політики, основним завданням якої є сприяння забезпеченню координації дій органів виконавчої влади з питань:
підготовки пропозицій про застосування, скасування та внесення змін до спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій);
моніторингу ефективності реалізації санкцій;
моніторингу ефективності управління Фондом державного майна активами, стягнутими у дохід держави за рішенням суду відповідно до Закону України "Про санкції".
Найповніше досьє контрагентів - в новій LIGA360. Понад 55 санкційних списків, 300 реєстрів та відкритих джерел, 120 тис. медіаджерел, 116 млн судових рішень. Контролюйте всі види ризиків та загрози! Залиште заявку на персональну презентацію.
Варто також зауважити про те, що Міністерство економіки України заявляло про погодження проекту Концепції державної санкційної політики, яка передбачала б більш системний, зважений та стратегічний підхід до формування та реалізації санкційної політики в Україні. Але станом на сьогоднішній день відповідна Концепція так і не схвалена РНБОУ та не введена в дію Указом Президента України.
Натомість, з січня 2024 року Апарат Ради національної безпеки і оборони України запустив Державний реєстр санкцій, в якому, станом на сьогоднішній день, міститься інформація щодо 30 621 (застосованих, змінених, скасованих) санкційних дій, 10 594 підсанкційних фізичних осіб, 7 476 підсанкційних юридичних осіб.
Окрім того, починаючи з 24 лютого 2022 року, в Україні прийнято більше 50 указів Президента України, якими вводяться в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України щодо застосування спеціальних обмежувальних заходів (санкцій).
Відтак, на підставі аналізу вищевказаних нормативно-правових актів, можна визначити наступні ключові вектори санкційної політики України:
Щодо політиків, чиновників, журналістів, діячів культури, представників релігійних організацій та окремих фізичних осіб
Це громадяни Росії, Білорусі, України, в тому числі високопосадовці та політичні діячі, представники самопроголошених «республік» на Донбасі, а також громадяни низки європейських країн та Ізраїлю.
Санкції передбачають, серед іншого блокування активів, тимчасові обмеження користування належним їм майном, стягнення активів в дохід держави, запобігання вивозу капіталів за межі України, заборона в`їзду на територію України та інше.
Щодо юридичних осіб
Це російські авіакомпанії, підприємства військово-промислового комплексу Росії, ядерної та атомної галузі, космічної індустрії, банки, фінансові установи, кредитні організації, телекомпанії, гральний бізнес, громадські та релігійні організації, російські промислові підприємства та їхні дочірні/ афілійовані компанії за кордоном тощо.
Застосовуються секторальні спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (санкції) в оборонно-промисловій сфері, в тому числі заборона проведення операцій з товарами і послугами, зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань на користь резидентів підсанкційних країн, припинення дії спільних проєктів та промислових програм у сфері безпеки і оборони, інші санкції, що відповідають принципам їх застосування, встановленим Законом України «Про санкції» тощо.
Щодо технічного та військового співробітництва
Це компанії, які надають авіаційні послуги в російських аеропортах, компанії, що переважно перебувають під управлінням підсанкційних російських компаній, залучених до розробки, виробництва й постачання озброєння і військової техніки та їх складників, білоруські компанії, іранські компанії, які виробляють та постачають до Росії компоненти для БПЛА «Шахед» («Герань»); посередники з третіх країн, задіяні у постачанні компонентів БПЛА до Росії та Ірану в обхід санкцій; російські компанії, які забезпечують повний цикл розробки та виробництва БПЛА «Шахед» («Герань»); власники та керівники відповідних компаній, залучені до обслуговування аеродромів, що приймають судна державної авіації Міністерства оборони, ФСБ і Національної гвардії Росії; доставляють на передову військове обладнання, боєприпаси і продовольство, а також імпортують підсанкційні товари (зокрема, озброєння з Ірану та КНДР); використовуються для розміщення пунктів збирання БПЛА; співпрацюють з російськими авіакомпаніями, до яких застосовано санкції.
Відповідні санкції передбачають, серед іншого, припинення виконання фінансових зобов'язань перед резидентами цих країн, пов'язаних із зазначеними операціями, заборону передачі технологій і прав інтелектуальної власності, а також обмеження дій щодо реєстрації та ліцензування організацій, пов'язаних з інтелектуальною власністю, повна заборона на торгівлю товарами військового призначення та подвійного використання, повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень, пов'язаних із забороненими операціями. Припиняються спільні проекти у сфері безпеки і оборони з учасниками з цих країн, застосовуються інші санкції, зокрема заборона на інвестування у відповідні юридичні особи.
Щодо інтернет-сервісів (програмних продуктів) та телекомунікаційних ресурсів
Санкції щодо російських веб-сторінок та програмного забезпечення, що стосуються, як юридичних, так і фізичних осіб та полягають у забороні інтернет-провайдерам надавати послуги з доступу користувачам мережі інтернет до низки російських інформаційних ресурсів та порталів, блокуванні доменних імен, щодо ЗМІ - обмеження або припинення телекомунікаційних послуг та інші заходи, спрямовані на поширення дезінформації та російської пропаганди на території України.
Санкції передбачають, серед іншого, блокування активів та заборону на виведення капіталів з України, зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань, обмеження торговельних операцій, заборону на операції з товарами та послугами, заборону на в'їзд в Україну та інше.
Щодо “тіньового” експорту російської нафти
Відповідні обмеження запроваджені проти громадян РФ і Ірану, які є капітанами суден російського «тіньового флоту», а також задіяні в експорті російської нафти в обхід цінової стелі шляхом здійснення перевалок нафти у морі та застосування інших протиправних заходів.
Дані санкції запроваджені для синхронізації з санкціями, які вже введені партнерами України. Очікується, що вони підвищать витрати «тіньового флоту» Росії та ускладнять його операційну діяльність.
Санкції включають в себе, окрім іншого, заборону або обмеження заходження іноземних невійськових суден та військових кораблів до територіального моря України, її внутрішніх вод, портів та повітряних суден до повітряного простору України або здійснення посадки на території України (повна заборона); повна або часткова заборона вчинення правочинів щодо цінних паперів, емітентами яких є особи, до яких застосовано санкції згідно з цим Законом (повна заборона); блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі; обмеження, часткове чи повне припинення транзиту ресурсів, польотів та перевезень територією України (повне припинення); зупинення виконання економічних та фінансових зобов'язань; позбавлення державних нагород України, інших форм відзначення; блокування активів - тимчасове позбавлення права користуватися та розпоряджатися активами, що належать фізичній або юридичній особі тощо.
Підсумовуючи вищезазначене, варто звернути увагу на те, що санкції як інструмент довгострокових дій, політичний, економічний та інший ефект від застосування яких настає лише через тривалий час після їх впровадження, потребують постійного моніторингу їх виконання. А у випадку України - також удосконалення і єдиної чіткої стратегії щодо реалізації державної санкційної політики, в тому числі щодо питань імплементації національного законодавства до норм ЄС, зокрема, що стосується і відповідальності за обід санкцій.
Оцініть ризики щодо контрагентів на 360 - з реєстраційною, судовою, медійною інформацією та відкритими джерелами. Здійсніть миттєвий аналіз 29 факторів ризику:
анулювання реєстрації;
ймовірний зв?язок з рф/рб, Іраном, Північною Кореєю;
ведення діяльності на окупованих територіях;
приналежність до "чорного" або "сірого" списку FATF;
банкрутство та борги.
Дізнайтесь більше переваг нової LIGA360, замовивши презентацію.