Чим довше триває війна, тим вища її ціна для російської економіки. Відповідне послання нещодавно було адресоване Кремлю лідерами ЄС напередодні ухвалення Європейським Союзом вже 16-го пакету спеціальних обмежувальних заходів, спрямованих проти Росії.
Санкції - це офіційні обмеження, що застосовуються в міжнародних відносинах однією державою або групою держав проти іншої держави/групи держав.
Санкції запроваджуються на певний період часу, а їх обсяг встановлюється з метою спонукання підсанкційної сторони до переговорів. Відсутність сигналів, що виражають зміну ставлення, яке стало причиною застосування санкцій, призводить до їхнього продовження.
Метою даної статті є огляд та аналіз санкційної політики світової спільноти, яка спрямована на спонукання Російської Федерації до перегляду власної злочинної поведінки, у зв'язку з її незаконним повномасштабним військовим вторгненням на територію України.
Загалом, підхід до обмежень у міжнародних відносинах аналізується у двох напрямках:
перший стосується торгівельної політики та захисту ринку даної країни, а також обмежень, що застосовуються торгівельними партнерами даної країни. Це має вплив на економічний розвиток підсанкційного суб`єкта, оскільки є формою ізоляції від міжнародного середовища, що є наслідком торговельної політики, яку застосовує відповідна країна.
другий - це застосування ембарго, а також різного роду кількісних та якісних обмежень, наприклад, технологічних, фінансових, сировинних, спрямованих проти держави або групи держав, які ведуть себе несумісно із загальноприйнятими принципами поведінки.
Що стосується відносин з Росією, то західні країни поступово збільшують сферу впливу санкцій, додаючи до них нові санкційні обмеження та подовжуючи списки підсанкційних суб`єктів. Як не потрапити до відповідних списків, читайте у матеріалі.
Разом з тим, застосування санкцій з боку інших держав дедалі частіше наштовхуються на відповідні заходи з боку Росії, такі як ухилення від санкцій або обмеження щодо країн, які їх ініціювали.
Варто також зазначити, про те, що санкції, застосовані проти Росії є першими обмежувальними заходами, спрямованими проти постійного члена Ради Безпеки ООН. Ефективність застосування санкцій у відповідь залежить від рівня диверсифікації економік всіх сторін, залучених до таких дій, що включає в себе такі фактори, як важливість тієї чи іншої сфери для ВВП конкретної країни, її роль у міжнародній торгівлі, у постачанні на ринок або вплив на платіжну ліквідність ринку, а також функціонування економіки в цілому.
Загалом, можна сказати про те, що до санкційних обмежень, застосованих проти Росії після її повномасштабного військового вторгнення в Україну, залучено майже 50 країн. Серед них держави-члени ЄС (27 країн), а також: Албанія, Австралія, Ісландія, Канада, Південна Корея, Ліхтенштейн, Північна Македонія, Монако, Чорногорія, Нова Зеландія, Норвегія, Сінгапур, США, Швейцарія, Японія, Тайвань, Україна та Велика Британія. Варто уточнити, що країни з нейтральною зовнішньою політикою, такі як Швейцарія та Сінгапур, приєдналися до групи країн, що застосовують санкції проти Росії у відповідних конкретних санкційних пакетах. Слід також додати, що дві країни з цього списку ніколи раніше не брали участі в санкціях, а саме: Тайвань і Сінгапур. Сінгапур приєднався до санкцій у 2022 році, запровадивши банківські санкції. Окрім того, у 2023 році Туреччина також почала обмежувати торгівлю з Росією. Це стосується як прямого експорту з Туреччини на російський ринок, так і транзиту через турецьку територію товарів, що потрапили до списку ембарго.
Що стосується української санкційної політики, спрямованої проти Російської Федерації, то Закон України “Про санкції”, містить досить широке коло спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів, що виносяться на розгляд Ради національної безпеки та оборони України та достатньо успішно реалізуються в Україні. Зокрема, нещодавно Президентом введено в дію два нові пакети санкцій, спрямованих, в тому числі проти російського "тіньового флоту".
Разом з тим, надзвичайно важливою для України є, передусім, санкційна підтримка світової спільноти щодо запровадження міжнародних обмежувальних заходів. Отже, розглянемо основні запроваджені іноземними державами санкції.
Нова LIGA360 змінює все! Посилюй пильність в роботі з контрагентами та партнерами. Здійснюй санкційний скринінг. Перевіряй контрагентів за 46 списками зі 144 юрисдикцій. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію.
Санкції ЄС
Санкції, застосовані країнами ЄС, станом на сьогоднішній день вже охоплюють 15 пакетів, а також готується черговий 16-й пакет. Перший з них було запроваджено 23 лютого 2022 року, а п`ятнадцятий - 16 грудня 2024 року. Окрім того, 27 січня 2025 року Рада ЄС продовжила економічні обмежувальні заходи.
Відповідні заходи спрямовані на обмеження, що застосовуються до фізичних осіб (людей, які підтримують Путіна та його політику), компаній і їх політику), компаній, банків, бізнесу в цілому, фінансових і банківських переказів та банківської діяльності, а також експорту та імпорту, в тому числі нафти, газу, металів та іншої сировини. Відповідні дії ЄС здійснюються послідовно та ускладнюють умови економічних контактів у сферах, де санкції вже були запроваджені, додаючи нові сфери, на які пширюються санкції, а також продовжуючи санкції, запроваджені раніше, якщо їхній термін дії добігає кінця.
Рішення щодо санкцій західних країн проти Росії були прийняті дуже швидко після введення російських військ в Україну. Прийняті 15 пакетів свідчать про розширення введених обмежень. У зведеному огляді наведено перелік обмежувальних заходів, прийнятих Радою ЄС у відповідь на агресивну війну Росії проти України, порушення нею прав людини, гібридні загрози та незаконну анексію Криму, Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей України.
Варто звернути увагу на той факт, що в російській економіці переважає експорт сировини та продукції з відносно низьким ступенем переробки. Відтак, відповідні санкційні заходи Європи спрямовані саме на зменшення можливостей Росії заробляти гроші на продовження війни в Україні саме на продажі власних ресурсів та відповідних товарів.
Варто також зазначити про те, що санкції також мали специфічний вплив на держави, які застосували їх до Росії. Безумовно ЄС також зазнав відповідних втрат, але в той же час, енергетичний шантаж Росії тільки прискорив процес повної незалежності європейського енергетичного ринку від сировинних та енергетичних поставок з Росії.
Окрім того, дане дало поштовх до зростання кількості держав, які застосовують санкції і дотримуються рекомендацій Європейської комісії, що, з одного боку, свідчить про майже цілковиту солідарність між країнами-членами ЄС, а з іншого - впливає на ефективність застосованих санкцій.
Санкції США
Сполучені Штати Америки є одним із лідерів у сфері санкційної підтримки України. Загалом з лютого 2022 року Міністерство фінансів і Державний департамент США санкціонували понад 4600 юридичних і фізичних осіб, пов'язаних з повномасштабною агресією РФ проти України.
Починаючи з 24 лютого 2022 року США продовжують систематично накладати санкції на російську політичну та економічну системи. Паралельно із треком військової та макрофінансової допомоги саме санкційний трек став ключовим у політиці підтримки України. Основними завданнями санкцій США стало унеможливлення відновлення російського військового потенціалу за рахунок припинення доступу до західних технологій та сировини, максимальне обмеження контактів російської економіки та російської науки із зовнішнім світом та поступове економічне послаблення російської системи.
Згідно з інформацією Міністерства фінансів США, санкції та експортний контроль суттєво вплинули на значне скорочення російського виробництва, особливо в секторах, пов'язаних із військовим застосуванням, таких як автомобілебудування, авіакосмічна промисловість та електроніка. Значної деградації зазнали російський військово-промисловий комплекс і ланцюги оборонних поставок.
Відтак, систему американських санкцій проти Росії можна розділити на кілька категорій: економічні та фінансові обмеження, індивідуальні санкції, а також запровадження відповідальності за спроби уникнення санкцій.
Отож, економічні та фінансові обмеження включають в себе експортний контроль, обмеження на товарообіг, введення додаткових тарифів, встановлення верхньої межі ціни на нафту, а також окремі резолюції та законопроєкти Конгресу щодо ряду питань.
Щодо індивідуальних санкцій, то вони спрямовані на конкретних фізичних або юридичних осіб із фінансовими (зокрема, заморожування активів, відмова в доступі до фінансових ринків та заборона певних бізнес-операцій), торговельними обмеженнями чи обмеженнями на подорожі, а також іншими санкціями.
Зокрема, Державний департамент США, окрім іншого, в грудні 2024 року повідомив про запровадження санкцій проти низки російських суб'єктів, які раніше вже перебували під дією американських санкцій відповідно до Закону про захист енергетичної безпеки Європи (Protecting Europe's Energy Security Act, PEESA), за участь у будівництві газопроводу «Північний потік-2», а також проти кількох власників морських суден, які були визначені як заблоковане майно відповідно до PEESA.
Відповідно до повідомлення Держдепу США, на підставі Виконавчого Указу Президента США №14024 американські санкцій були імплементовані стосовно:
8 російських компаній, які надають послуги в морському секторі економіки рф (Samara Heat and Energy Property Fund, JSC Nobility, LLC Koksokhimtrans, JSC Ardal, LLC Farvater, KVT Rus, LLC Mortransservice, Federal State Budgetary Institution Marine Rescue Service) та 16 морських суден, які пов'язані з ними;
MTV, компанії з технологічного сектору російської економіки, та її CEO (Matthias Warnig);
компанії Nord Stream 2 AG, оператора проєкту «Північний потік 2»;
російської страхової компанії LLC RNCB Insurance тощо.
Окрім того, під санкції потрапили північнокорейські суб'єкти з фінансової галузі, що займаються обміном валют, а також ті, що виступають фінансовими посередниками між КНДР і Китаєм, та фізичні особи з військового сектору, зокрема й ті, що відповідають за сприяння КНДР у агресії РФ проти України.
Також під санкції потрапили компанії нафтогазового сектору, чотири з яких - російські.
Важливою складовою у забезпеченні адекватного функціонування наявного санкційного режиму є створення системи заходів та інструментів, які б допомогли мінімізувати спроби російського режиму обійти наявні обмеження.
Відтак, Сполучені Штати Америки 15 січня 2025 року суттєво посилили санкції проти РФ, компаній та установ, які підтримують військові зусилля Росії в Україні задля боротьби зі схемами ухилення від попередніх обмежень.
Відповідні заходи будуть застосовані до країн, які помічені у значній співпраці з країною-агресоркою та/або прямій допомозі їй зброєю, комплектуючими та товарами подвійного призначення.
Велика Британія
У зв'язку з агресією Росії проти України Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії також запровадило персональні санкції проти понад 2 000 фізичних та юридичних осіб РФ.
Так само у грудні 2024 року, Велика Британія запровадила нові санкції проти російського енергетичного сектору. Ці санкції спрямовані проти 20 суден тіньового флоту, що перевозять нелегальну російську нафту, включаючи Ocean Faye, Andaman Skies і Mianzimu, кожне з яких у 2024 році перевезло понад чотири мільйони барелів російської нафти.
Ключові гравці в торгівлі путінською нафтою, компанії 2Rivers DMCC і 2Rivers PTE LTD, також потрапили під санкції.
Таким чином наразі Велика Британія запровадила санкції проти понад 100 кораблів, що транспортують російські енергоносії, в тому числі 93 нафтових танкерів, більше, ніж будь-яка інша країна.
Окрім того, 10 січня 2025 року Велика Британія також запровадила нові санкції проти 2 російських нафтових гігантів "Газпром нафта" та ПАТ "Сургутнафтогаз", ти самим обмеживши потік доходів РФ, спрямований на фінансування війни в Україні.
Згідно з британським законодавством про санкції, підсанкційним кораблям заборонено доступ до портів Великої Британії, і вони можуть зіткнутися з низкою інших обмежень, включно з арештом і відмовою в реєстрації.
Також спільно зі США Британія запровадила санкції проти низки ключових осіб та організацій за їхню роль у сприянні військовій підтримці Іраном Росії, зокрема тих, хто бере участь у ланцюгах постачання балістичних ракет і безпілотників.
Серед них - Сейєд Хамзех Галандарі, генеральний директор з міжнародних зв'язків Міністерства оборони та матеріально-технічного забезпечення збройних сил Ірану; Алі Джафарабаді, голова космічного командування Повітряно-космічних сил Корпусу вартових Ісламської революції (КВІР), а також заступник командувача КВІР Маджид Мусаві.
Також Велика Британія заморожує активи, серед іншого, чотирьох компаній, причетних до іранської програми балістичних ракет, зокрема The Anzali Free Trade Industrial Zone Organisation (Anzali FTZ), Baharestan Kish Company, Saad Sazeh Faraz Sharif (SSFS), Chekad Sanat Faraz Asia (CSFA).
Канада
Канадський санкційний пакет передбачає персональні санкції проти понад 2 000 фізичних та юридичних осіб РФ, включаючи федеральні міністерства і відомства, російські державні банки, суверенні фонди, нафтогазові компанії, компанії військово-промислового і оборонного секторів, ЗМІ та пропагандистські структури.
Окрім того, 10 грудня 2024 року Канада також запровадила санкції проти дев'яти осіб, які причетні до систематичного й масового застосування тортур та іншого жорстокого чи негуманного поводження щодо затриманих українців, в тому числі військовополонених та цивільних.
Це посадові особи та співробітники Федеральної служби виконання покарань (ФСВП), Федеральної служби безпеки (ФСБ) та Національної гвардії Росії (Росгвардії). Їх безпосередня причетність до катувань і смерті українських цивільних осіб і військовополонених у численних виправних колоніях, включно з правозахисниками, добре задокументована.
Окрім того, Канадою розширено перелік товарних груп російських діамантів та виробів з них, які підпадають під заборону імпорту з РФ, здійснено аналіз практики застосування цього виду секторальних санкцій, оновлено методичні рекомендації для боротьби з ухиленням запроваджених обмежень.
Японія
Від початку повномасштабної агресії РФ проти України Японією було запроваджено 26 пакетів санкцій проти РФ та інші обмежувальні заходи.
Всього з початку повномасштабної російської агресії Японією запроваджено санкції проти понад 1600 фізичних та юридичних осіб, що підтримують війну РФ проти України.
Окрім того, урядом Японії ухвалено рішення щодо розширення санкційного списку фізичних та юридичних осіб РФ, Республіки Білорусь та представників інших іноземних країн, які вважаються причетними до анексії АР Крим і м. Севастополь (Україна), а також до дестабілізації ситуації на Сході України. Зокрема, до загального списку підсанкційних осіб уряду Японії було включено додатково 10 фізичних та 27 юридичних осіб РФ, по однієї фізичної та юридичної особи, що були призначені у якості офіційних представників окупаційної влади Росії - т.зв. «колаборанти» та одну логістичну компанію.
Діє також заборона на проведення банківських транзакцій та заморожуються їхні активи в фінансових установах країни акредитації.
Крім цього, визначено 14 окремих суб'єктів господарської діяльності Росії та 10 підприємств та установ іноземних країн, у т.ч. зареєстрованих в КНР, відповідно до яких запроваджено заборону на експорт окремої номенклатури товарів.
Швейцарія
Від початку повномасштабної агресії РФ проти України Швейцарською Конфедерацією було запроваджено санкційні обмеження проти понад 2000 фізичних та юридичних осіб РФ.
23 грудня 2024 р. Федеральний департамент економіки, освіти та досліджень (EAER), як компетентний орган з питань санкцій, розширив список санкцій проти Росії та Білорусі.
Таким чином, Швейцарія приєдналася до додаткових санкцій, запроваджених ЄС у відповідь на триваючу військову агресію Росії проти України та ситуацію в Білорусі. Зміни набули чинності 24 грудня 2024 року.
Як зазначено вище, список санкцій Швейцарії у зв'язку з військовою агресією Росії проти України та ситуацією в Білорусі повністю відповідає списку ЄС.
Отож, підсумовуючи викладене, варто зазначити про те, що в даному матеріалі висвітлені основні положення про санкційні пакети окремих партнерів нашої держави і, вочевидь, цей перелік не є вичерпним.
До того ж, варто зауважити також про те, що на початку запровадження санкцій, динаміка їхнього ефекту не була досить продуктивною та дієвою, але в досить тривалій перспективі та поступовому посиленні санкційного тиску на Росію, можна зробити висновок про те, що для Росії, як з боку імпорту, так і з боку експорту, все ж таки важливі ринки Західної Європи, і ізоляція від цих ринків та інші економічні обмеження все ж таки починають створювати серйозні проблеми для російської економіки.
Тимчасова переорієнтація Росії на нові ринки збуту не сприяє вирішенню її глобальних економічних проблем, а тільки затягує її в економічну залежність від так званих “партнерів” країни-агресорки.
У зв'язку з цим, світова дипломатія примусу має і надалі зосереджуватися на консолідації спільних сил і засобів у підтримці України, в подальшому здійснюючи економічний тиск на Російську Федерацію, з метою унеможливлення дестабілізації нею світового порядку та зазіхання на територіальну цілісність інших держав.
Оцініть ризики щодо контрагентів на 360 - з реєстраційною, судовою, медійною інформацією та відкритими джерелами. Здійсніть миттєвий аналіз 29 факторів ризику:
анулювання реєстрації;
ймовірний зв'язок з рф/рб, Іраном, Північною Кореєю;
ведення діяльності на окупованих територіях;
приналежність до "чорного" або "сірого" списку FATF;
банкрутство та борги.
Дізнайтесь більше переваг нової LIGA360, замовивши презентацію.