Ніколи такого не було - і от знову органи державної влади України лізуть в ціноутворення на конкурентному ринку та підводять суб'єктів господарювання під порушення антимонопольного законодавства.
Рішенням РНБО від 12 лютого 2025 року «Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців» було взято до відома інформацію стосовно намірів учасників фармацевтичного ринку України щодо зниження на 30 відсотків з 1 березня 2025 року цін на найбільш затребувані основні лікарські засоби з метою забезпечення їх доступності населенню України та доручено Кабінету Міністрів України вжити додаткових заходів щодо забезпечення ефективного системного діалогу з учасниками фармацевтичного ринку щодо зниження та стабілізації цін на лікарські засоби.
Юристи нагадують, що відповідно до ст.6 Закону України «Про захист економічної конкуренції» встановлення на конкурентному ринку цін чи інших умов придбання або реалізації товарів є різновидом антиконкурентих узгоджених дій, що забороняються без завчасного дозволу АМКУ чи Кабінету Міністрів України. В свою чергу, АМКУ вправі надати такий дозвіл лише з метою досягнення передбачених статтею 6 зазначеного закону цілей, а саме якщо такі дії сприяють:
вдосконаленню виробництва, придбанню або реалізації товару;
техніко-технологічному, економічному розвитку;
розвитку малих або середніх підприємців;
оптимізації експорту чи імпорту товарів;
розробленню та застосуванню уніфікованих технічних умов або стандартів на товари;
раціоналізації виробництва.
Як бачимо, забезпечення доступності лікарських засобів для українців не може бути такою підставою.
Альтернативно, дозвіл на узгоджені дії може надати Кабінет Міністрів України якщо учасники узгоджених дій отримали відмову АМКУ та доведуть, що позитивний ефект для суспільних інтересів переважає негативні наслідки обмеження конкуренції.
Публічні джерела не містять інформації ані про звернення учасників фармацевтичного ринку до Кабінету Міністрів України для отримання такого дозволу, ані про надання урядом відповідного дозволу.
Головні новини вашої галузі - щодня на робочому столі LIGA360. Бачити картину дня ще ніколи не було так просто! Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію.
Тобто передбачена рішенням РНБО ціль діалогу «щодо зниження та стабілізації цін на лікарські засоби» завідомо робить незаконними дії учасників ринку, що будуть залучені до такого діалогу без окремого завчасного дозволу Кабінету Міністрів України. При цьому для кваліфікації дій учасників діалогу як участь в узгоджених діях їм зовсім не обов'язково щось висловлювати: достатньо їх уповноваженому представнику бути присутнім там, де такі розмови будуть вести інші особи, або своїми діями чи бездіяльністю вчиняти схожі дії (бездіяльність) на ринку.
Учасники ринку, що висловили узагальнений РНБО намір учасників фармацевтичного ринку України щодо зниження на 30 відсотків з 1 березня 2025 року цін на найбільш затребувані основні лікарські засоби з метою забезпечення їх доступності населенню України - вже вчинили таке порушення.
Тепер за результатом розслідування АМКУ вони можуть бути притягнуті до відповідальності за п.1 ст.50, ч.2 ст.52 Закону України «Про захист економічної конкуренції», що передбачають покарання у вигляді штрафу у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф.
Можна захоплюватися альтруїзмом фармацевтичних компаній, які висловили наміри знизити на 30 відсотків з 1 березня 2025 року ціни на найбільш затребувані основні лікарські засоби з метою забезпечення їх доступності населенню: мало того, що вони погодилися знизити свої апетити щодо розміру доданої вартості у реалізованих ними ліках заради досягнення суспільно-значимого ефекту і таким чином допомоги потенційним кандидатам у їх очікуваній передвиборчій кампанії, так і такими своїми діями вони непрямо висловили готовність на вимогу АМКУ перерахувати до державного бюджету України до 10% своєї загальної виручки за 2024 рік.
Інші учасники ринку, які не готові настільки щедро допомагати державному бюджету України, ще мають можливість уникнути такої ж долі. Для цього їм потрібно уникати участі у ініційованому РНБО діалогу, не піддаватися на провокації зі сторони держави щодо участі їх представників у нарадах, круглих столах та інших подіях, на яких можуть бути підняті питання про узгодження цін на ліки, а також готуватися раціонально обгрунтовувати кожну зміну цін на ліки, які ними реалізуються, для пояснення такої зміни іншими об'єктивно існуючими факторами, відмінними від цінової змови. Звісно, рішення Кабінету Міністрів України про дозвіл конкретним компаніям на узгоджені дії мінімізує відповідні ризики - але і його отримання потребуватиме від фармацевтичних компаній достатніх зусиль з досить сумнівним результатом щодо отримання дозволу: власне, бюрократію ніхто не скасовував, і межа між об'єктивним дозволом Кабінету Міністрів України та корупційними діями в інтересах фармацевтичних компаній шляхом надання безпідставного дозволу вкрай ілюзорна.
Держава, втручаючись в ціноутворення на ринку, вже не вперше такими діями підводить бізнес під колосальні штрафи АМКУ. У 2021 році так постраждали вугледобувні компанії (в основному, зі сфери впливу Ріната Ахметова), представники яких були присутніми на нарадах в Міненерго, де чиновники оголошували ініціативи щодо визначення орієнтовних ринкових цін на енергетичне вугілля. В результаті, відповідним компаніям довелося відстоювати свою правоту в господарських судах та скасовувати рішення АМКУ про штрафи. До честі суддів, у зазначеній справі вони стали на сторону бізнесу - проте можна лише здогадуватися чи займуть вони в новому подібному спорі позицію фармацевтичних компаній, які наразі поки що не належать Рінату Ахметову.
Тому у зв'язку з озвученою РНБО ініціативою організувати узгоджені дії учасників ринку ліків, всім фармацевтичним компаніями вкрай рекомендовано готуватися по потенційних негативних наслідків уваги до їх діяльності зі сторони АМКУ, створювати резерви фінансування витрат на збирання доказів їх невинуватості, оплату послуг юристів з підготовки відповідей на запити АМКУ, представництво під час розгляду справ АМКУ та судовий захист. Якщо ж у фармацевтичної компанії ще немає юристів, які можуть кваліфіковано захищати її інтереси у справах з АМКУ - то саме час зайнятися їх пошуком або підвищенням кваліфікації.
Сергій КЛЮЦА - адвокат, партнер Crowe Mikhailenko, керівник практики адвокатів
“Теми в центрі уваги” в LIGA360 - слідкуйте за дійсно важливими темами, першими дізнавайтесь про зміни, отримуйте правову аналітику до теми, формуйте власний підсумок по публікаціях за день з AI. Підтвердження критичності, бронювання, оподаткування та зміна форм подання звітності, практика Верховного Суду України, санкції, фінмоніторинг - слідкуйте за тим, що важливо, та не втрачайте головне у потоці новин. Дізнатись більше.