Операція з перетворення акціонерного товариства (АТ) на товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ) останнім часом стала популярною, оскільки завдяки їй знижується тиск державного регулювання та нагляду, а також зменшуються витрати на облік. Поле для проведення такого перетворення розширилося у 2018 році з ухваленням Закону № 2275, коли було знято обмеження на кількість учасників у ТОВ.
Процедуру перетворення АТ в ТОВ регламентують кілька нормативних актів, зокрема Закон № 2465, Закон № 2275, Закон № 755, ЦКУ, а також локальний акт - статут АТ.
Акціонерне товариство може перетворитися лише на інше господарське товариство або виробничий кооператив. За нормами ч. 1 ст. 115 Закону № 2465 перетворення АТ здійснюють за рішенням загальних зборів.
Учасники створюваного в результаті перетворення нового ТОВ ухвалюють на загальних зборах цього товариства рішення про затвердження установчих документів цієї юридичної особи й обрання (призначення) органів управління відповідно до вимог законодавства (ч. 3 ст. 133 Закону № 2465).
Розподіл часток (паїв) ТОВ-правонаступника здійснюють зі збереженням співвідношення кількості акцій, яке існувало в АТ, що перетворилося (ч. 4 ст. 133 Закону № 2465).
Не беруть участі в конвертації акції (ч. 5 ст. 133 Закону № 2465):
1) викуплені товариством, що бере участь у перетворенні;
2) власником яких є юридична особа, що перебуває під контролем товариства, яке бере участь у перетворенні.
У разі перетворення, АТ припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків ТОВ-правонаступнику (ч. 1 ст. 114 Закону № 2465).
Пропонуємо детально розглянути правові аспекти процедури перетворення у матеріалі "Перетворення АТ на ТОВ: правові аспекти"
Розблокуйте доступ до повної аналітики в LIGA360. Отримуйте експертні поради, корисні тематичні матеріали, покрокові схеми та чек-листи для ефективного прийняття рішень.
Також на цю тему пропонуємо ознайомитися з наступними матеріалами в LIGA360: