Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відсутність електроенергії як форс-мажор: умови

У ЗМІ знову почастішали повідомлення, в яких експерти прогнозують дефіцит електроенергії в енергосистемі України вже цього літа. Причина дефіциту: плановий ремонт атомних енергоблоків. 

Наразі офіційної інформації щодо введення обмежень не надходило. Водночас, бізнесу варто було б розробити алгоритм дій на випадок екстреного відключення електроенергії та подбати не лише про резервне джерело живлення, але і про врегулювання проблем, які можуть виникнути, якщо резервне живлення не спрацює або його потужності буде недостатньо для забезпечення роботи та виконання зобов'язань перед контрагентами.  

Отож, пропоную з'ясувати, чи може відсутність електроенергії вважатись форс-мажором та який вплив такі обставини мають на зобов'язання сторін за договором. 

Закон України «Про торгово-промислові палати в Україні» містить поняття форс-мажору та, водночас, не розмежовує його з поняттям обставин непереборної сили, тому, з метою уникнення зайвої полеміки, в цій статті також не розмежовуватиму вказані поняття. 

За загальним правилом, яке передбачає Цивільний кодекс України, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності у разі, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.  

З вищевказаного нормативного регулювання слідує, що: 

  • Закон не звільняє від обов'язку виконати зобов'язання, а звільняє тільки від відповідальності за порушення (неналежне виконання / невиконання) такого зобов'язання; 

  • сам по собі факт відсутності електроенергії не є обставиною непереборної сили (форс-мажору); 

  • сторона, яка посилається на конкретні обставини, повинна довести те, що вони є форс-мажорними саме для цього випадку. 

Перевірте ризики сторін при підписанні угоди! Нова LIGA360 містить найповніше досьє компаній та допоможе перевірити: 29 ризик-факторів, санкційність, наявність боргів, фінансовий стан, репутацію в медіа тощо. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей. 

Судова практика: що кажуть суди? 

В контексті питання форс-мажору Верховним Судом сформовано усталену практику, згідно з якою:  

1. наявність дії непереборної сили має бути підтверджена доказами, які дають можливість встановити, чи дійсно такі обставини є надзвичайними і невідворотними, що об'єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов'язку;  

2. неможливість виконання зобов'язання має бути викликана саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин;  

3. форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникнення сторона, яка посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов'язання, повинна довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для конкретного випадку. Виходячи з ознак форс-мажорних обставин, необхідно також довести їх надзвичайність та невідворотність; 

4. перед тим як з'ясовувати правову природу обставин, що перешкодили належному виконанню договору, та їх правових наслідків, необхідно з'ясувати право сторони посилатися на наявність форс-мажорних обставин;  

5. форс-мажор не звільняє сторони договору від виконання зобов'язань і не змінює строків такого виконання, цей інститут спрямований виключно на звільнення сторони від негативних наслідків, а саме від відповідальності за невиконання чи прострочення виконання зобов'язань на період існування форс-мажору. 

Отже, з аналізу наведених позицій щодо підтвердження форс-мажору слідує, що обґрунтування порушення зобов'язання простим посиланням на відсутність електроенергії (без будь-яких документальних доказів та специфічних умов договору) не може вважатись форс-мажором та жодним чином не звільняє особу від відповідальності за порушення зобов'язання і, тим більше, не змінює умови його виконання. 

Правові позиції ВС та пов'язана аналітика - в новій LIGA360. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію. 

Дії бізнесу: як захистити себе 

Для того, щоб факт відсутності електроенергії дійсно мав вплив на строки, обсяг чи інші умови зобов'язань, сторона, яка порушує у зв'язку з цим свої зобов'язання, повинна довести, що такі обставини є форс-мажорними для її конкретного випадку. 

Загальний порядок засвідчення форс-мажорних обставин торгово-промисловими палатами врегульовано в Регламенті засвідчення Торгово-промисловою палатою України (ТПП України) форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), затвердженому рішенням Президії ТПП України від 18 грудня 2014 р. № 44(5)

Проте, найкраще погодити умови щодо форс-мажорних обставин та порядок їх підтвердження безпосередньо в договорі.  

Найчастіше сторони передбачають, що наявність форс-мажорних обставин засвідчується Торгово-промисловою палатою України (далі - ТПП України) та уповноваженими нею регіональними ТПП шляхом видачі сертифіката. Хоча сертифікат ТПП не є єдиним документом, що може підтвердити настання події форс-мажору. 

Важливо зазначити, що згідно з Розпорядженням Торгово-промислової палати України від 25.02.2022 № 3, тимчасово на період дії воєнного стану на території України регіональні торгово-промислові палати мають право засвідчувати форс-мажорні обставини з усіх питань, що належать до компетенції Торгово-промислової палати України. 

Тобто, під час воєнного стану форс-мажорні обставини можуть посвідчувати як ТПП України, так і регіональні ТПП, незалежно від первинних умов договору. 

В договорі сторони можуть погодити обов'язок повідомити про настання події форс-мажору та передбачити втрату права посилатись на форс-мажор у випадку недотримання такого обов'язку. 

Окрім цього, договором можна уточнити (розширити або деталізувати) обставини, які сторони визнають форс-мажорними, а також передбачити наслідки настання такої події, які полягатимуть, наприклад, у перенесенні строків виконання зобов'язань або зменшенні його обсягу. 

Сучасна судова практика все більше стає на захист принципу свободи договору та визнає його обов'язковість, особливо, коли закон не містить детальних вказівок на регулювання правовідносин. А тому, врегулювання правовідносин в умовах договору є більш чітким, адаптованим для конкретних правовідносин та підлягає врахуванню, в тому числі, в судових спорах.  

Висновки та рекомендації 

Резюмуючи викладене, зазначаю, що просто посилання на відключення електроенергії не вважається форс-мажором, такий факт потрібно документально підтверджувати у відповідності до вимог законодавства.  

Найоптимальнішим варіантом у сучасних умовах є врегулювання питання форс-мажору (або ж безпосередньо відсутності електроенергії) в умовах договору, якими визначити конкретний перелік подій, які сторони вважають непереборною силою, порядок повідомлення про настання такої події, наслідки неповідомлення, порядок підтвердження настання форс-мажору та, обов'язково, наслідки настання форс-мажорних обставин для виконання зобов'язань за договором. 

Олена Білоус, юристка, Юридична група LCF, членкиня Ради Комітету з питань енергетики, нафти та газу Української асоціації правників  

 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему