Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський: «У нас в країні всі хочуть, щоб реформи робили волонтери та щоб ці реформи нас не стосувалися»

1 квітня 2019, 15:37
2595
0
Реклама

Як починалося реформування Укрпошти? Що перше Ви вирішили змінити?

Реформи почалися з набору нової команди. Перші люди, які повинні були прийти, це фінансовий і HR-директор, а потім вже операційка, закупівлі, IT і т.д. У компанії, де працює понад 70 тисяч людей і фонд оплати праці становить 75% наших витрат, очевидно, потрібен чіткий контроль. Діяти довелося досить швидко, жорстко і я ні хвилини не шкодую, а якщо шкодую, то тільки, що не зробив це раніше.

Відсутність опору була набагато важливіша, ніж наявність фахівців. Також була підозра, що не з усіма збігається мій світогляд про чесну роботу.

Скільки врешті-решт знадобилося часу на формування нової команди топ-менеджменту?

Вона досі формується і оновлюється, але на формування кістяка пішло три-чотири місяці.

Чи допомагає Вам західний досвід в управлінні Укрпоштою, та в яких ситуаціях він згодився найбільше?

Потрібно розділяти hard skills (професійні навички) і soft skills (особисті якості). Є західний досвід, який, у поєднанні з консалтинговим, навчив декомпозитувати завдання, бачити стратегічну мету та «розкладати» на етапи шлях її досягнення. Це цінності, яким мене виховали, поки я працював і навчався у Штатах: що красти недобре, що потрібно сплачувати податки, що потрібно чесно ставитися до людей і т.п.

А те, що після Штатів я 10 років працював в Україні та країнах СНД, допомогло мені не бути настільки наївним, щоб просто брати західні технології і впроваджувати їх тут.

Якщо говорити про те, що я недооцінив, - відмінність у світогляді та різні пріоритети у людей, які працюють на Заході та в Україні. Це можна любити або не любити, але не враховувати це в роботі не можна, тому що люди - основний актив.

Ми розробляємо нову стратегію Укрпошти на наступні 5 років і кадровий потенціал у ній в пріоритеті. Ми провели опитування, узагальнили наш попередній досвід (а «шишок» ми набили чимало) і тепер ми точно знаємо, що є важливим для наших співробітників. І це не те, що вони самі кажуть.

Напевно для них важливе визнання, фінансова сторона?

На базовому рівні - так. Але після цього це вже далеко не так. Для багатьох співробітників, особливо за межею великих міст або старшого віку, важлива стабільність і наявність вільного часу. Я неодноразово наводив статистику по пересувному відділенню в Чернігівській області, де середня зайнятість начальників відділень становила 0,25-0,3 ставки. Ми їм запропонували перейти у пересувні відділення на повну зайнятість зі ставкою 6,5 тис. грн, з преміями - до 10 тис. грн. Погодилося тільки 5%. Вони морально не готові перебувати під контролем та працювати повний день.

Така ж історія з проектом по комп'ютеризації. Як тільки ми його оголосили, ми отримали 300 заяв про звільнення.

У пересувному відділенні є комп'ютер?

Поки що ні, але я сподіваюся, що скоро буде і, що дуже важливо, він повинен працювати онлайн та офлайн. Поки це єдина можливість комп'ютеризувати всю іншу частину країни.

Допуск до ринку фінансових послуг допоможе Укрпошті вийти з кризи? Наскільки є важливим ухвалення законопроекту № 6601 (проект дозволить Укрпошті відкривати рахунки і надавати банківські послуги)?

Законопроект міг би допомогти перейти компанії до цивілізації, особливо в частині діджіталізаціі. Допоможе заробляти. Та, перш за все, допоможе країні. У нас 40% українців не мають базового банківського рахунку та знаходяться за межами банківської системи. Коли ми говоримо про село, де живе третина країни, ніяких банківських відділень там немає, і не буде. Якщо вони за межами банківської системи, то їх не можна кредитувати (ті ж кредити для фермерів), у них немає кредитної історії. Навіть якщо вони візьмуть кредит, як їм його виплачувати? Зараз тільки поштовими переказами. Тобто величезна частина країни знаходиться за межами цивілізації.

Ми зараз привозимо у села гроші і тут же збираємо оплату за комунальні послуги, телефон. Возимо їх туди-сюди. А була б можливість надавати фінансові послуги, ми могли б привозити тільки дельту цих сум. Це найдешевша готівка, яку можна витягти з-під матраца та влити в економіку. Даний законопроект структуровано так, щоб і країну підняти в рейтингах, і привезти цивілізацію туди, куди вона ніколи не прийде. Можна його не приймати, але тоді потрібно чесно сказати, що ці люди назавжди залишаться за межами банківської системи. Якщо закон приймуть, ми знизили б витрати Пенсійного фонду на доставку пенсій практично до нуля (а це майже 2 мільярди гривень).

Крім поштових послуг, Укрпошта пропонує ряд інших сервісів, зокрема, митно-брокерські, кур'єрські послуги. Наскільки вони популярні серед ваших клієнтів?

Митно-брокерські ми тільки починаємо розвивати. Це не буде багатомільйонний проект, просто додатковий сервіс для наших клієнтів. Кур'єрські послуги однозначно затребувані, машини заповнені. Нам починають довіряти інтернет-магазини. Ми працюємо у дві сторони: кур'єрський забір та доставка.

Спецтарифи на доставку е-commerce відправлень до Азербайджану, Грузії, Узбекистану, Казахстану, Молдови, Білорусі, Литви та Латвії користуються популярністю у бізнесу? Список країн буде розширено?

Дуже затребувані. Всі думають, що ми тільки щось там купуємо. Найважливіше, що ми туди експортуємо і це дозволяє зробити хороший тариф у дві сторони. Цей ринок близький нам, зокрема, в мовному ключі. Експортують все: одяг, речі для дітей, сувенірну продукцію, декор і т.д. У Казахстан, Білорусь і Молдову є можливість не тільки відправляти товар, але і отримувати гроші, поштовий переказ. Безумовно, цей напрямок ми будемо розвивати, зараз спробуємо підключити ще Польщу та Туреччину.

Міжнародний напрямок у нас ключовий і ми будемо його розвивати. Одним із прикладів успіху є наша експортна школа, де ми вчимо людей експортувати. Наші МСБ тепер можуть продавати на Ebay, Amazon, Etsy і т.д. У минулому році нам вдалося на 50% збільшити експорт в США, що дає нам можливість поліпшити переговорні позиції по імпорту.

Також ми плануємо інвестувати в наш термінал в Борисполі на нові сканери і камери, щоб швидше йшла обробка, переходимо на роботу з приватними хендлінговими компаніями, щоб у нас були альтернативи.

Які інноваційні проекти плануєте реалізувати в найближчі рік-два (дрони, поштомати)? Що зміниться в поштових відділеннях вже у цьому році?

На сьогоднішній день я зробив фокус на базові послуги та на їх якість. Використовувати дрони поки немає можливості. Він має бути самонавідний та контролюватися тими ж вишками GPS, яких немає в селах.

Що стосується поштоматів, я не дуже вірю у проект по окремим поштоматам, але вірю у поштомати у будинку (в під'їзді), які в майбутньому повинні бути обладнані холодильником. Це міжнародна практика, яка давно працює в США, все більше людей замовляє їжу додому. Прийшов додому, а твоя вечеря вже в поштоматі. Отримав смс-код, відкрив скриньку, забрав продукти та насолоджуєшся сервісом. Це зрозуміла бізнес-пропозиція.

У чому глобально в цьому році Укрпошта стане кращою?

Комп'ютеризація однозначно покращиться: мобільний додаток, особистий кабінет.

У нас обмежена інвестпрограма в цьому році, але ми поставили за мету максимально ефективно використовувати наявні ресурси. А саме: відшліфувати всі наявні базові послуги і розробити програму на наступний п'ятирічний цикл. Інфраструктурні компанії повинні розвиватися циклами, системно. І ці 2,5 роки дали нам можливість навести базовий порядок, а далі держава має відповісти якою вона бачать Укрпошту. Наше завдання запропонувати це бачення, і ми працюємо над цим.

Як налаштована система KPI та мотивації і наскільки вона ефективна?

Працювати над програмами мотивації співробітників ми почали з першого дня. Але спочатку нам довелося переконати профспілки змінити колективний договір, а змінювали ми його вже разів вісім. Наприклад: у нас не вистачало співробітників і з'явилася ідея платити 500 грн за програмою «приведи друга», але ми не можемо це зробити, якщо цього немає в колективному договорі.

З першого дня роботи моєї команди ми «витравлюємо» в голові співробітників радянський підхід, де всім все має бути порівну. Базово люди хочуть всім порівну. Це настільки культурно в'їлося в мозок людей, що з цим боротися було найскладніше. Ми дуже сильно підняли зарплати в містах-мільйонниках, але при цьому запровадили систему мотивації.

По-перше, таємний покупець. Система мотивації тепер «грубіянити або не грубіянити». Перший вимір був: 50% - не вітається 41% - не прощалися і. За минулий рік 21% навчилися вітатися, 21% - прощатися. Плюс ми перевіряємо знання продуктів, крос-продажу (було 12,5%, а зараз - 64%). Мотивація за якісне обслуговування клієнтів - це додатково 20% до премії. Плюс мотивація від кількості клієнтів. Система працює в кожному відділенні, аж до листоноші. Листоноші отримують 7,5% за продаж товарів. Система мотивації наскрізна, але ще не досконала.

Чи є у Укрпошти корпоративний портал, корпоративне ЗМІ? Як часто Ви коомуніціюєте з рядовими співробітниками компанії?

Так, є і портал, який ми зробили з нуля, і своє медіа - газета «Поштовий вісник», на яку підписані всі співробітники. Тепер це безкоштовне корпоративне видання.

Є ще антикорупційна «гаряча» лінія, також можна писати мені на Фейсбук. На повідомлення я відповідаю особисто, що дуже допомагає мені бачити проблеми у відділеннях та швидко на них реагувати. Дуже важливо, що вийшло зняти страх спілкування з керівником. Також я часто несподівано заходжу до наших відділень. Був на всіх сортувальних центрах, їх 35 по всій країні. На жаль, до сих пір є ті, хто боїться скаржитися та керівники, які сварять співробітників за скарги.

З якими труднощами стикаєтеся під час пошуку нових співробітників. Чи відчувається зараз дефіцит професійних кадрів на ринку?

Безумовно, є навіть сезонний відплив. Люди чесно кажуть, що їдуть «на полуницю» і повернуться взимку. Як вирішити цю проблему? Думаю, потрібно змінювати соціальну систему. Зараз людина може звільнитися та отримувати допомогу, субсидію і при цьому їхати на заробітки. Я противник трудового кодексу. З цим радянським пережитком ми не зможемо розвиватися. Другий момент - потрібно враховувати, що важливо людям. Система мотивації має бути адаптивна. У нас працюють люди різного віку і їх драйвують різні речі. Ком?анія сьогодні повинна мати можливість дати кожному те, що він хоче. Якби скасували трудовий кодекс, ми могли б бути більш гнучкими.

Як Ви стали таким тонким психологом? Вам допомагають зовнішні фахівці або тільки ваш досвід?

Я так працював протягом всієї своєї кар'єри. Якщо я не можу пояснити мотивацію людини, чому він що-небудь зробить, значить, він це не зробить. Коли ми розробляємо систему мотивацій, то завжди ставимо себе на іншу сторону. Наприклад, ми хотіли впровадити систему мотивації для листоноші - платити за кожен платіж. Але не впровадили, бо не спрацює. Ми їх опитали та з'ясували, що для них це соціальне справа.

Як досвідчений топ-менеджер щоб б ви порадили українським підприємцям?

Особистий досвід ніхто і ніщо не замінить. Наша система освіти багато часу приділяє hard skills і практично не приділяє час soft skills. У американській системі з 6 років навчають робити презентації, спілкуватися з людьми. У нас цього немає. Також я люблю досить жорстко поговорити з співробітниками. Якщо ти менеджер у великій компанії, потрібно бути готовим, що тебе будуть обливати брудом і що доведеться посваритися з багатьма друзями і родичами. У нас в країні все хочуть, щоб реформи робили волонтери, і щоб вони (ці реформи) конкретно нас не стосувалися.

При встановленні нових і перевірки існуючих ділових контактів, виборі об'єктів інвестування або ж потенційних інвесторів важливо бути впевненим у своїх контрагентах. Не менш важливо знати і про своїх конкурентів. У цьому може бути корисним сервіс CONTR AGENT від ЛІГА:ЗАКОН. Він дозволяє знайти інформацію про ваших контрагентів та здійснювати їх подальший контроль.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини