Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
ЗЕД

Шведський бізнес по-українськи

12 квітня 2019, 16:00
3773
0
Реклама

Платформа ЛІГА:ЗАКОН в рамках спільного проекту з Європейською Бізнес Асоціацією поспілкувалася з CEO шведських компаній, готовими поділитися досвідом ведення бізнесу в Україні. Ми попросили керівників Sigma Software (Валерій Красовський), Ericsson в Україні (Ярослав Ніцак), Vаderstad (Віталій Філатов), Husqvarna (Олег Михайлов), Beetroot (Андреас Флодстрем) відповісти на кілька запитань, які допоможуть розібратися, чого ж не вистачає українському бізнесу, і як ми можемо використовувати те, що в нас є.

Про компанії

Vаderstad (Ведерстад Україна) - шведська компанія з виробництва сільськогосподарської техніки, основне виробництво якої розташоване в місті Vаderstad у Швеції. Представництво працює в Україні з 2006 року на чолі з Віталієм Філатовим.

Sigma Software - шведська компанія з українським корінням, понад 17 років надає послуги ІТ-консалтингу для клієнтів по всьому світу. З 2006 року входить до складу шведської ІТ-корпорації Sigma Group. Сьогодні команда Sigma Software налічує майже 1000 людей в найбільших містах України. У компанії працює власний освітній майданчик Sigma Software University, створений для обміну знаннями та досвідом з ІТ-спільнотою України.

Ericsson в Україні має глибокі історичні корені: у 1893 році компанія встановила першу телефонну станцію у Києві. Ericsson пропонує обладнання та рішення для мереж зв'язку і провайдерів послуг, надає цифрові послуги, послуги з розширеної технічної підтримки та обслуговування мереж, а також підтримує розвиток нових напрямків бізнесу. Офіс у Києві було відкрито в червні 1995 року. СEO компанії Ярослав Ніцак відповідає за цілі, що стоять перед компанією в Україні, Вірменії та Грузії.

Husqvarna (Хускварна Україна) - один з найбільших у світі виробників лісового, садового та будівельного інструменту. З початку 90-х працювала через дистриб'юторів, у 2007 засновано дочірню компанію. Спочатку Гардена Україна, з 2011 року - Хускварна Україна. Імпортер, має велику дилерську мережу.

Beetroot - IT-компанія та спеціалізована IT-школа. Заснована двома друзями зі Швеції у 2012 році. У 2014 році з'явилася Beetroot Academy - шведсько-українська неприбуткова IТ-школа, яка прагне впливати на українське суспільство за допомогою якісної IТ-освіти. Beetroot Academy працює у великих та середніх містах України і має понад 1500 випускників.

Про роботу в регіонах

Всі компанії мають представництва як у великих містах України, так і невеликих містах, районних центрах, зокрема, компанія Ведерстад Україна у 2006 році заснована і зареєстрована в Жашкові та є бюджетоутворювальним підприємством Жашківського району. Клієнти компанії - аграрні підприємства по всій Україні. У Жашкові постійно знаходиться бек-офіс компанії, логістика, бухгалтерія та склади.

Центральний офіс Хускварна Україна знаходиться у Києві, але регіональні представники працюють по всій Україні (Одеса, Харків, Полтава та Львів). Також у компанії близько 200 дилерів і особливості роботи в регіонах знайомі їй не з чуток. З огляду на особливості продукції компанії (садовий інструмент), неабиякий вплив на роботу в регіонах надає різниця в природних ландшафтах. Так, в Одеській області у Хускварна багато дрібних дилерів в невеликих містечках, а в Західній Україні комфортніше працювати з більшими дилерами, бо працювати доводиться більше з лісгоспами.

Sigma Software також має солідний досвід роботи в різних регіонах України. Валерій Красовський розповів, що зараз у компанії є офіси у всіх великих містах (Харків, Одеса, Київ, Львів), відкривається офіс в Дніпрі. Крім того, з'явилися офіси в Сумах та Вінниці. Це пов'язано з дуже цікавою і позитивною тенденцією - програмісти перестали переїжджати у великі міста, що є також показником розвитку інфраструктури в регіонах. Крім того, Валерій відзначив значне зниження регуляторного тиску на IT за останні 3 роки, що також позитивно позначається на розвитку галузі. «У регіонах залишаються проблеми з офісними приміщеннями (особливо в Одесі, Дніпрі, Харкові), але у Львові та Києві у нас позитивний досвід - там більше компаній, які роблять нові зелені офіси», - пояснив Валерій Красовський.

Найбільший офіс Beetroot знаходиться у Полтаві, там працює 115 осіб, а в Києві поки 80. Beetroot Academy має 13 локацій, зокрема: Вінниця, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Краматорськ, Кременчук, Маріуполь і т.д.

Офіси Ericsson знаходяться у Києві та Львові (R&D-центр). Також у 2018 компанія запустила навчальну телеком-лабораторію у Харківському університеті радіоелектроніки та співпрацює з іншими ВНЗ (Львівською політехнікою, КПІ, Одеською академією).

Чого не вистачає Києву, щоб бізнесу було легше дихати

Учасники дискусії зійшлися на думці, що Київ самодостатній, але столиці не вистачає просування себе як бренду і туристичної інфраструктури. Варто звернути увагу на розвиток бізнес-екосистем і нестачу венчурного капіталу, який допоміг би розвивати та підтримувати різні стартапи, на нестачу великих майданчиків для бізнес-івентів. Крім того, підприємцям не вистачає інформаційної підтримки від центральних і місцевих органів влади. В цілому у столиці не тільки багато потреб, але й чимало можливостей для подальшого розвитку. В першу чергу доступне IT освіту, яке активно підтримують компанії Sigma Software, Beetroot і Ericsson.

Про позитивні та негативні зміни в Україні за останні 2-3 роки

Віталій Філатов (Ведерстад Україна): На жаль, я думаю, що дуже мало зроблено для судової реформи й це питання №1, який потрібно вирішувати в Україні. Однак дуже багато позитивних змін, зокрема: митниця стала більш дружньою, за останні 3-4 роки практично зник адміністративний тиск і мінімізовано вплив Мінагрополітики на аграрний бізнес. Безумовно, зараз для нас важливий стабільний валютний ринок як для імпортера.

Нестача кваліфікованої робочої сили в агросекторі завжди відчувався, але у нас збільшується продуктивність, швидко розвиваються технології й стрімко зростають зарплати. Якщо ви довіряєте людині роботу з комбайном, трактором або іншою технікою, яка коштує сотні тисяч доларів, ви повинні гідно оплачувати його працю. Агро зараз другий сектор після IT за рівнем зарплат. Хороший агроном зі знанням англійської мови може спокійно заробляти 30-50 тис. грн (в регіонах), інженер - 20-40 тис. грн, механізатор - 20-30 тис. грн, а в сезон 2-3 тис. дол.

Валерій Красовський (Sigma Software): Ми працюємо з 2002 року, і багато чого побачили. У 2014 році ми зіткнулися з низкою проблем і відсутністю бачення, що далі в країні буде відбуватися, але потім ситуація змінилася радикально: адміністративний тиск і перевірки пішли в минуле, в цілому ситуація змінилася на краще. Є позитивна дерегуляція з боку НБУ, відносно валюти і інвестування за кордон, що максимально наближує нас до Європи та правил Західних країн.

Ярослав Ніцак (Ericsson в Україні): Згоден з Валерієм. Фіскальна політика стала лояльною та відкритішою до бізнесу. Що стосується телекомунікацій, за останні 4 роки відбулися революційні зміни, ми раніше були в кінці списку країн з розвитку, але з приходом 3G і 4G технологій оператори змогли розвивати додаткові сервіси (відеозв'язок, голосовий зв'язок, відеострімінг). Сервіси 3G і 4G загальнодоступні в містах, але хотілося б надалі розширювати географічне покриття, необхідною умовою якого є, в першу чергу, виділення операторам низьких частот. Зараз пріоритет спрямований на розвиток 4G технології, ми готові підтримати операторів зв'язку в розгортанні 5G мереж в Україні, як тільки ринок буде готовий до технології п'ятого покоління.

Олег Михайлов (Husqvarna): Для нас став дуже позитивним процес децентралізації. Муніципалітети отримали можливість розпоряджатися живими грошима, і це дало поштовх розвитку. Невеликі села і міста отримали можливість купувати сучасні речі, а завдяки ProZorro багатьом стало складніше «непрозоро» продавати та купувати. Також ми помітили зміщення фокусу нашого бізнесу на приватного споживача. Продається менше культиваторів (раніше продавали фурами, а тепер штуками) і більше газонокосарок, що говорить про зміни в культурі та добробуті українців. Якщо говорити про проблему з кадрами, то ми відчуваємо нестачу робочої сили, але вона може вирішуватися рівнем зарплати. Зараз механікам вже платять більше 10-15 тис. грн або відсоток від результату роботи.

Андреас Флодстрем (Beetroot): Коли ми приїхали (у 2012 році), то очікували що буде гірше. Зараз хочу відзначити, що, з огляду на швидкість розвитку IT, також швидко динамічно може розвиватися й інший бізнес, якби простіше було з бюрократичними процедурами і не було корупції. У нас не було поганої практики з контролюючими органами, але ми відчували проблему з легал¦зацією іноземців в Україні. Також зіткнулися з проблемою еміграції IT-фахівців. Часто говорять, що якщо на 30% збільшити зарплату, то ніхто не поїде. Це не так. Навіть у сфері, де ти можеш заробити 2-4 тис. дол. на місяць, все одно люди їдуть і багато що залежить від того, що відбувається навколо них - дороги, лікарні, школи і т.д.

Валерій Красовський (Sigma Software): В IT-сфері ми бачимо іншу тенденцію. Ті українці, які виїхали і спробували попрацювати у Східній Європі, зараз повертаються з тієї причини, що зарплата українського ІТ-фахівця вже на європейському рівні, а жити в Україні набагато дешевше. Наприклад, ресторанний бізнес в Україні кращий багатьох європейських країн, а рівень сервісу давно на рівні і навіть краще.

Побажання та очікування

Основні ключові моменти, на яких загострили увагу: судова реформа, відкриття ринку землі, реформування КЗпП, стабільна фіскальна і монетарна політика.

Виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко також підсумувала, що серед основних очікувань бізнесу від держави залишаються судова реформа і сильні інституції. Оскільки основою будь-якого успіху є «формат» управління, наповнений професійними та мотивованими людьми, який дозволяє давати якісний державний сервіс. Державі слід підтримувати діалог з бізнесом, заслужити його довіру, що є головним ключем до успіху.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини