Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як фокусуватися на головному і чому важливо бути корисним: карантинний досвід IT-компанії Beetroot

Реклама

Beetroot - шведсько-українська ІТ-компанія, яка прагне до стійкості (sustainability) в створенні програмного забезпечення і позитивного впливу на суспільство. Beetroot - це понад 470 людей в Україні і Швеції, а в екосистему компанії входять 8 представництв в двох країнах і мережа ІТ-шкіл в 20 містах України і Швеції, яка називається Beetroot Academy.

Існує думка, що IT - це можливість завжди працювати вдома, віддалено. Чи так це? Чи змінив карантин щось для вашої компанії?

IT - це більше можливостей працювати віддалено, в тому числі з дому. І наша компанія перейшла на такий формат роботи з перших же днів оголошення карантину. З клієнтами ми спочатку працюємо в віддаленому форматі, що дозволило нам пройти цей процес дуже гладко.

Ми толерантно ставимося до прохання когось із команди деякий час виконувати завдання віддалено (скажімо, під час тривалого релокейта, для розвантаження або за сімейними обставинами). Рішення приймаємо спільно з клієнтом - якщо всі сторони згодні, тоді перешкод немає. Але в той же час дотримуємося думки, що для підтримки настрою, продуктивності, кращого взаєморозуміння в команді, їй все ж краще знаходитися поряд. Тобто в звичайних умовах - так було до карантину і плануємо повернутися до цієї ноти коли стане безпечно - ми не заохочуємо постійну віддалену роботу когось із команди.

Щодо бізнесу і роботи в карантин, то для нас він змінив тільки кількість і якість мітингів (зустрічей). Ми стали більше фокусуватися на важливих речах, тому що знаємо, що можливості обговорити щось біля кулера на кухні ще довго не буде. А ще ми стали навіть більше цінувати одне одного - відчули, як нудьгуємо без живого спілкування.

Багато хто ділився, що стали більше цінувати і сам Beetroot, серед іншого, тому що ми не перевантажили людей інформацією, вебінарами і бітапами * (власний формат лекцій в Beetroot , в основному - технічної спрямованості), а видавали тільки найкорисніше і цінне для команди. Акцент «карантинних» бітапів робили на mental health (психічне здоров'я), розвитку soft skills, але навчилися круто проводити і технічні зустрічі.

Розробники, дизайнери - люди творчі і часто схильні до стресів більше. Що ви робите для підтримки комфортної роботи колег? Чи інвестуєте в емоційний інтелект?

Ми навчаємо наших колег психологічної грамотності, вже досить довго проводимо тематичні зустрічі та воркшопи #betrootoyourself в різних містах, пишемо матеріали про психологічне здоров'я і як про нього піклуватися - відкрито говоримо про стреси, навантаженнях, вигоряння, прокрастинації, інше. Наш People Partner за освітою медичний психолог, тому всі, хто стикається зі складнощами, знають, що їм є до кого звернутися. У нас в компанії органічно розвинулася культура коучингу, і я сама проводжу сесії для бажаючих, якщо хтось відчуває, що не вистачає ресурсів впоратися з якимись завданнями.

Це тільки одна зі складових «комфорту» в Beetroot . Крім того, ще й самі команди зібрані з урахуванням не тільки технічних навичок, а й майндсета людей - щоб їм було легко робити щось разом. Крім того, і самі клієнти піклуються про свою команду - їм дійсно важливий не тільки продукт, але і люди, які його створюють. Як так може бути? Причин кілька: перша - нам вдається знаходити не тільки класні проекти, але і класних людей; друга - багато з нами вже по кілька років і це точно вже не просто «робочі» відносини; третя - наші команди тут повністю інтегровані в команди клієнта за кордоном, тобто вони - одне ціле, а не якийсь «дистанційний відділ десь в Україні». Так в роботі більше людяності, цінності, якості.

Наскільки цікаві і затребувані конференції онлайн? Ви продовжуєте цей вектор?

Під час карантину кожен бізнес намагався пристосуватися до нових, незвичних умов. Особливо це торкнулося івент-індустрії. Спочатку попит на онлайн-події був високим: багато заходів проводилося якщо не безкоштовно, то за значно зниженою ціною. В онлайн пішли всі: від великих конференцій до локальних ініціатив. До початку травня трапилося ось що: хтось тільки пробував для себе формат вебінарів і виходило так собі, у інших навпаки проходили відмінні ефіри. Але ринок перенаситився таким форматом і збирати аудиторію навіть на класних спікерів стало складніше. Люди втомилися від Інтернету, їм хотілося живого спілкування.

Beetroot і Beetroot Academy також перенесли всі зустрічі наших технічних ком'юніті, лекції та воркшопи в онлайн. З хорошого: це дозволило нам зібрати більше учасників і залучати спікерів з різних країн. У якийсь період ми виходили в онлайн по 4-5 раз в тиждень - самі влаштовували події або брали участь в ефірах інших, як запрошені експерти. Збирали по 100+ глядачів і це принесло свої плоди для аудиторії і компанії. Зараз в такій високій інтенсивності немає потреби, тому проводимо до 3 ефірів кожні 2 тижні і дуже старанно вибираємо теми і спікерів.

За ці 2 місяці ми помітили для себе, наскільки важливо не просто робити заходи, а бути корисними, відкритими до запитів аудиторії і спілкуватися особисто з кожним, наскільки це можливо. Ці прості принципи дозволили нам повертати учасників на наступні заходи і отримувати позитивні фідбек.

Очне навчання VS дистанційне? Що ефективніше і чому?

Порівнювати складно. Дистанційне навчання економить, в першу чергу, час - найцінніший ресурс, який у нас є. Можна швидше навчитися багатьом речам, які відкладалися по логістичним або ще якихось причин, не виходячи з дому. Дистанційне навчання дозволило нам проводити зустрічі для бажаючих з різних куточків країни і навіть світу - у нас були бітапи спільно з розробниками і фахівцями різних областей з Польщі, Швеції, Данії.

Але в якийсь момент стикаєшся з тим, що хочеться поділитися враженнями, задати питання усно, отримати відповідь швидко, вислухавши думки інших тут і зараз. І викладачам, провідним вебінарів, складніше тримати зв'язок з групою в віддаленому форматі. Від цього нікуди не дітися. Частково ми вирішили цю проблему скороченням ефірного часу - проводимо короткі лекції, по 20-30 хвилин, і більше часу приділяємо питанням і спілкуванню після викладу основної теми.

У наших друзів і партнерів, мережі IT-шкіл Beetroot Academy, більше досвіду по частині навчання: до карантину їх школи були відкриті в 18 містах України і заняття проводилися з упором на живе спілкування і оффлайн-навчання. Але з березня 2020 всі курси Beetroot Academy перекочували в онлайн. Академія націлена дати IT-освіту так званим «світчер», тобто людям, які бажають змінити рід діяльності, перепрофілюватися з водія тролейбуса на тестувальника, з викладача математики - на програміста. І оскільки в IT практично немає кордонів і можливостей набагато більше, після історії з карантином очікують більшого потоку учнів, навіть якщо онлайн-формат навчання стане новою нормою. Чи ефективний онлайн-формат залежить від багатьох факторів - як і від самої людини, його мотивації чомусь вчитися, так і від подачі матеріалу лектором. Навчання в Академії фокусується на практиці, курси складені і проводяться тільки практикуючими фахівцями, тому далі справа тільки за студентом.

На скільки від 1 до 10 ви оцінюєте діджитальність своєї команди? Чому?

Я б точно поставила не менш «8». Ми розподілені по різних містах - Beetroot є в 7 містах України з представництвом в Швеції - і тому ми звикли до віддаленого формату, успішно справлялися з цим багато років.

Як ви оцінюєте ефективність роботи співробітників? Які програми, сервіси, рішення і метрики використовуєте?

Взаємодія в Beetroot, в першу чергу, побудована на довірі і професіоналізмі кожного, тому якихось трекерів немає, ми не робимо щотижневі письмові звіти. У той же час, ми працюємо за системою OKR і робимо зріз індивідуальних, командних цілей і цілей компанії. Раз на квартал звіряємося, як йде рух по всім цим цілям. Все видно у великій Trello дошці - які цілі у компанії, у кожного відділу і у кожного члена команди.

Яких ІТ-рішень не вистачає для роботи HR-а? Існує LegalTech, MarTech. Чи буде HR Tech ?

HR Tech вже є і досить успішний, у нього великі перспективи. Але занадто багато в ейчару зав'язано на людських взаєминах, щоб передавати роботу програмного забезпечення. У той же час, вже є досить багато ейчар-рішень для автоматизації процесів. Я дефіциту IT-рішень для HR зараз не бачу. Питання, скоріше, в іншому: як існуючі рішення адаптувати під ваші потреби і потреби вашого бізнесу. Для нас багато вирішив BambooHR - він нам допомагає в обміні важливою інформацією, адаптації новачків, зберіганні документів, трекінг PDO (paid days off), фіксації performance reviews.

Як в Україні на глобальному рівні впровадити культуру інновацій? Яка роль в цьому HR ів і їх компаній?

Для впровадження культури інновацій у ейчарів роль одна з провідних, тому що HR - важлива, конкретно стратегічна функція компанії. Ейчар допомагає впроваджувати все, що компанія задумала втілити в життя, всі процеси на це і заточені. Щоб на глобальному рівні в Україні впровадити культуру інновацій, у нас потрібно продовжувати активно розвивати демократичний формат ведення бізнесів. Підтримувати молодих підприємців, як основних двигунів інновацій в усьому світі. У нас дуже багато світлих голів, їх потрібно активно розвивати, навчати основам менеджменту, щоб вони могли легше здійснювати те, що задумують. І викорінювати «совок» із стилів управління - все ще актуальна тема, на превеликий жаль.

__

Відстежувати і постійно моніторити бренд компанії в мережі можна за допомогою нового інструменту - рольове місце HRа в системі LIGA360. IT-екосистема є єдиним робочим простором для усієї команди, у тому числі для роботи віддалено. Рішення для HR-менеджера - це набір інструментів для моніторингу трудового законодавства, з усіма новаціями і експертними коментарями, а також модуль системи аналітики і моніторингу медіа-простору Semantrum для відстежування згадок бренду і відгуків про компанію.

Раніше про ефективність команд в карантинному 2020 році ми говорили з:

Людмилою Єропкіною, керівником HR в YASNO

З Оксаною Олійник, HRD Kyivstar

Володимиром Білавкою, заступником директора Департаменту персоналу "ХУАВЕЙ УКРАЇНА"

Надією Омельченко, віцепрезиденткою компанії ІТ-інтегратор

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини