Прибережна територія завжди була ласим шматком для туристичного бізнесу, тому в курортних зонах (і не тільки) періодично виникають конфліктні ситуації, пов'язані з обмеженням громадського доступу до пляжів. Причому деколи такому незаконному землекористуванню сприяють місцеві органи влади, які порушують водоохоронні нормативи під час виділення землі. Нещодавно ми повідомляли про такий випадок, що стався біля річки Дніпро, а 6 червня Генеральна прокуратура поінформувала про аналогічну ситуацію, але вже на чорноморському узбережжі.
Одна з сільрад Миколаївської області передала у власність фізичній особі земельну ділянку в пляжній зоні для ведення особистого сільського господарства. При цьому була порушена низка земельних, водних та містобудівних норм. Новоспечений землевласник відразу змінив цільове призначення ділянки на землі для будівництва та обслуговування об'єктів туристичної інфраструктури, а також закладів громадського харчування, а потім подарував наділ третій особі.
Прокуратура відреагувала на цю земельну схему позовом про визнання незаконними відповідних рішень сільради і повернення землі. Місцевий та апеляційний суди задовольнили такі вимоги, а 30 травня Верховний суд підтвердив законність цих судових рішень.
Наведений приклад підтверджує те, що правочини з нерухомістю вимагають пильної уваги, оскільки помилка або навмисне протиправне діяння тягнуть негативні наслідки. Правовий статус свого майна можна відстежувати шляхом звернення до реєстру нерухомості, причому найзручніше контролювати зміни в електронному режимі. Таку можливість надає спеціальний сервіс «SMS-Маяк», запущений на технічній базі «ЛІГА:ЗАКОН». З його допомогою про зміни в реєстрі нерухомості можна оперативно дізнатися SMS-повідомленням, електронним листом, а також повідомленням в кабінеті користувача.