25 травня в парламенті з'явився ще один проект закону з фінансового блоку, який за своїм обсягом і суті можна без перебільшення назвати вагомою частиною реформи ринку фінансових послуг. Йдеться про депутатський законопроект № 8415, що передбачає внесення змін до низки законів щодо державного регулювання ринків фінпослуг. Приводом для таких нововведень стало значна кількість проблемних питань і колізій в законодавстві.
Запропоновано:
- уточнення порядку надання кредиторами споживачеві інформації та внесення змін до умов договору;
- можливість ведення електронного документообігу між фінансовою установою та споживачем;
- посилення вимог до реклами фінпослуг;
- значне уточнення регулювання реорганізації та припинення небанківських фінустанов;
- прирівнення нагляду за ринком небанківських фінпослуг до банківського;
- заміна заходу впливу: замість анулювання ліцензії пропонується застосовувати заборону укладення нових договорів, а ліцензія повинна залишатися чинною до ліквідації учасника ринку;
- впровадження інституту коригувальних заходів, що застосовуються в разі виявлення обставин і ризиків, здатних негативно впливати на платоспроможність учасника ринку. Незважаючи на їх рекомендаційний характер, невиконання коригувальних заходів є підставою для віднесення учасника ринку фінпослуг до високого ступеня ризику;
- впровадження поняття фіктивної фінустанови, тобто такої, чия діяльність не відповідає меті її створення, або вона визнана фіктивною іншими держорганами. Це запропоновано з метою виведення таких структур з ринку.
Автори сподіваються, що передбачені законопроектом заходи дозволять побудувати ефективну систему нагляду і держрегулювання ринків небанківських фінпослуг, забезпечать їх розвиток, допоможуть запобігти виникненню системних криз і захистять права споживачів.