В одному зі своїх недавніх постанов Верховний суд підтвердив можливість превентивного правового захисту свого майна у разі, якщо є підстави побоюватися за нього. Таке право, закріплене в Цивільному кодексі, було реалізоване на практиці в межах позову приватної структури щодо захисту своєї будови, яку міська влада визнала за незаконну МАФ.
Позов був поданий до комунального підприємства та департаменту благоустрою виконкому міськради про припинення дій, що порушують право власності. Суть позовних вимог - заборона відповідачам зносити будівлю. Позов обгрунтовувався тим, що позивач є власником низки нежилих будівель, в яку входить і вказана будівля. Однак комунальне підприємство наполегливо визначало цю будівлю як МАФ і здійснило кілька спроб її демонтувати. На думку позивача, такі дії є порушенням зареєстрованого в установленому порядку права власності.
Суд першої інстанції відмовив у позові, оскільки позивач не зміг довести, що комунальне підприємство намагалося знести саме спірну будівлю. Однак апеляційна інстанція була іншої думки, і на спірну нерухомість була накладена заборона знесення. Підстава - об'єкт, який відповідачі ідентифікують як МАФ, насправді є належним позивачеві нерухомим майном, придбаним в складі комплексу нежитлових будівель, зареєстрованим в установленому порядку і зазначеним на схематичному плані інвентаризаційної справи будівель за вказаною адресою. Відповідно, винесені приписи і дії персоналу КП були визнані реальними загрозами праву власності позивача.
Департамент міськради вирішив не здаватися і подав касаційну скаргу, мотивуючи її тим, що позивач не обґрунтував порушення своїх прав, оскільки відповідачами не здійснювалося безпосередні заходи щодо демонтажу спірного об'єкта. Однак і Верховний суд вважав, що відповідачі без підстав ідентифікують спірний об'єкт як «самовільну» МАФ і, намагаючись його знести, зазіхають на належний позивачу об'єкт нерухомості. Таким чином, превентивний захист права власності шляхом заборони відповідачам зносити будівлю був визнаний виправданим. Такі висновки зроблені в постанові Верховного Суду від 11 квітня по справі № 910/5630/17.
У зв'язку з цим, не втрачає актуальності питання оперативного контролю реєстраційних дій щодо нерухомості - завдяки йому власник зможе швидко відреагувати на незаконні дії зі своїм майном. Про зміни в реєстрі нерухомості можна оперативно дізнатися SMS-повідомленням, електронним листом або повідомленням в кабінеті користувача за допомогою спеціального сервісу «SMS-Маяк», запущеного на технічній базі «ЛІГА:ЗАКОН».