18 травня група народних депутатів на чолі з Ніною Южаніною, головою податкового комітету ВР, зареєструвала законопроект № 6490-д, який передбачає створення нових фіскальних стимулів для створення та діяльності сімейних ферм. Ініціатива базується на зареєстрованому рік тому законопроекті № 6490, що передбачає надання можливості бути на 4-й групі єдиного податку аграріям-ФОП.
Однак, для такого податкового статусу необхідна відповідність низці критеріїв, а саме:
- діяльність виключно в межах адміністративного району за місцем своєї реєстрації;
- обсяг доходу протягом календарного року не перевищує 1,5 млн грн;
- площа наявних сільгоспугідь або земель водного фонду у власності або користуванні не перевищує 20 га;
- невикористання найманої праці за винятком членів своєї сім'ї та сезонного або підрядного залучення фізосіб на умовах строкового трудового договору.
Крім того, законопроект передбачав додаткові стимули для фермерів, серед яких мораторій на перевірки до 1 січня 2028 р.
За день до дати реєстрації у Верховній Раді законопроекту № 6490-д, варіант № 6490 був розкритикований парламентським комітетом, який прийняв рішення від податкової підтримки сімейних ферм не відмовлятися, але запропонувати її іншу концепцію. Комітет запропонував депутатам прийняти в першому читанні доопрацьований законопроект. У ньому передбачені такі умови для переходу на 4 групу єдиного податку для аграріїв:
- здійснення діяльності виключно в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону «Про фермерське господарство»;
- заняття виключно виробництвом сільгосппродукції, її переробкою та поставками;
- здійснення бізнесу (крім поставок) за місцем податкової адреси;
- невикористання найманої праці;
- членами фермерського господарства є лише члени сім'ї аграрія-ФОП;
- площа сільгоспугідь у власності або користуванні, земель водного фонду в користуванні членів фермерського господарства становить 2 - 20 га.
Крім того, доопрацьований законопроект не передбачає мораторію на перевірки, але натомість пропонує пільговий 10-річний порядок сплати ЄСВ. Ще одним нововведенням може стати перерахування ПДФО з орендної плати за нерухоме майно, в тому числі земельні ділянки (паї), до місцевих бюджетів за місцем знаходження такого майна.
Автори законопроекту вважають, що такі заходи дозволять сімейним фермам виходити на організований аграрний ринок з легальними схемами і ринковими цінами. Ще одним бонусом стане повноцінна участь членів сімейних ферм в системі державного соціального і пенсійного забезпечення. У свою чергу органи місцевого самоврядування будуть зацікавлені в контролі офіційного оформлення договорів оренди нерухомості завдяки передачі на місцевий рівень надходжень від них.