Платники податків мають право ініціювати перенесення термінів сплати своїх фіскальних зобов'язань. Відповідну процедуру зараз регулює Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків.
Нещодавно Мінфін прийняв рішення оновити цей документ у зв'язку зі змінами в законодавстві, реструктуризацією фіскальних органів і гострою необхідністю затвердження нової процедури (оскільки неврегульовані правові суперечності ставлять під загрозу реалізацію розстрочки).
Розроблений проект був направлений на погодження в Державну регуляторну службу, проте документ замість схвалення отримав зауваження, і Мінфін був змушений його доопрацювати. В кінці квітня ДРС оприлюднила на своєму сайті оновлений проект порядку.
Документ спрямований на визначення загальної для всіх платників податків процедури оформлення та отримання розстрочення (відстрочення), а також врегулювання питань відповідного внутрішньо- і міжвідомчої взаємодії. Зокрема, передбачено, що приймати рішення про надання розстрочки може ДФС (без обмеження по сумі), її головні управління на рівні області, АР Крим, Києва та Сімферополя, а також Офіс великих платників податків (на суму не більше 3 млн грн).
Порядок прийняття рішення залежить в кожному конкретному випадку від виду податку або збору (загальнодержавні або місцеві). При цьому важливо врахувати, що зробити більш зручним для платника податків погодження розстрочки має заснування інституту уповноважених осіб (що передбачає делегування повноважень щодо вирішення питання про надання розстрочки). Крім того, передбачене широке застосування електронного документообігу, що має поліпшити сервіс і прискорити вирішення бюрократичних питань.
Якщо проект порядку буде затверджений в запропонованому вигляді, також по-новому будуть розраховуватися відсотки: враховуватиметься облікова ставка НБУ на момент надання розстрочення (відстрочення), а не за кожен день користування нею. Передбачається, що це дасть можливість платнику податків розрахувати відсотки наперед і ефективно планувати свої фінансово-економічні показники.