19 березня зареєстровано законопроект № 8157 «Про Національне бюро фінансової безпеки України». Його розробила група народних депутатів під керівництвом глави комітету з питань податкової та митної політики Ніни Южаніної.
На Бюро як державного правоохоронного органу покладається усунення загроз фінансовій безпеці держави. Таке завдання буде вирішуватися, серед іншого, шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування, розкриття і профілактики злочинів в сфері господарської діяльності.
Наведемо концептуальні положення законопроекту:
1. Завдання Бюро - забезпечення фінансової безпеки держави шляхом захисту державних фінансів на вході в бюджет і при розподілі бюджетних ресурсів; протидія відмиванню доходів, отриманих злочинним шляхом; виявлення активів, отриманих від підслідних економічних злочинів.
2. Бюро підзвітне Верховній Раді і Президенту.
3. До виключної підслідності Бюро відносяться злочини, пов'язані із захистом публічних фінансів.
4. Бюро має право формувати власні і отримувати доступ до інформаційних ресурсів інших держорганів.
5. Процес досудового розслідування формується на основі ILP моделі (Intelligence Led Policing) і, управляється аналітикою (в основі процесу прийняття управлінських рішень знаходиться система аналізу ризиків і загроз).
6. На Бюро покладене виконання кримінально-процесуальної, оперативно-розшукової та адміністративної функцій.
У своєму коментарі в Facebook Н. Южаніна звернула увагу на низку важливих тез, пов'язаних з законопроектом:
- Бюро має стати окремим незалежним органом, метою діяльності якого буде протидія злочинам, які прямо або побічно завдають шкоди публічним фінансам;
- зі заснуванням Бюро податкова міліція буде ліквідована, тому не можна говорити про збільшення кількості контролюючих органів;
- тиск на бізнес може зменшитися хоча б тому, що передбачені норми не дозволять запускати кримінальні провадження у випадках відсутності доказів фактичного нанесення державі значних збитків або якщо його було вчасно відшкодовано;
- Бюро буде боротися з тими, хто розкрадає бюджетні кошти безпосередньо, шляхом несплати податків, побудови фінансових схем, спотворення конкурентного середовища або створення реальної загрози фінансовій безпеці країни;
- принцип роботи Бюро передбачає протидію злочинам у бюджетній сфері не шляхом переслідування окремих господарюючих суб'єктів, а через виявлення системних негативних явищ і процесів в економіці, розкриття їх механізмів, збір доказів і фактів щодо злочинних схем, а також виявлення їх реальних фігурантів.
Відзначимо також, що законопроект містить норми, що дозволяють не відкривати кримінальне провадження щодо тих, хто помилився, але відшкодував державі завдані збитки і заплатив передбачені штрафи і фінансові санкції.