30 січня відбувся масштабний круглий стіл на тему: «Рік Закону про експортно-кредитне агентство. Чому гальмують український експорт?», організований комітетами ВР з питань промислової політики та підприємництва і з питань фінансової політики та банківської діяльності.
Голова Комітету з питань промполітики Віктор Галасюк нагадав, що Закон «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту», який передбачає створення в країні експортно-кредитного агентства (ЕКА), набрав чинності 1 січня 2017 року. До 1 липня минулого року Уряд мав створити це агентство, але його досі немає. Він також зауважив, що Закон розробляли «кращі економісти та фінансисти країни, щоб надати комплексну фінансову підтримку українським виробникам - експортерам несировинної продукції та збільшити український експорт. Так, як це робиться у всьому світі, - через страхування і гарантування експортних контрактів, часткову компенсацію відсоткових ставок за експортними кредитами. ЕКА допомагає виробникам через ефективну «фінансову обгортку» зробити більш конкурентною їх продукцію на зовнішніх ринках».
Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі - торговий представник України Наталія Микольська розповіла, що необхідно зробити, щоб вже цього року відбувся запуск агентства, але не сказала, чому хоча б частини цього не було зроблено досі. І все-таки в Уряді обіцяють «найближчим часом» прийняти необхідне рішення, і ЕКА буде зареєстровано.
Учасники дискусії зазначали, що із запуском ЕКА в Україні запізнилися на роки. Підкреслювалася необхідність посиленого контролю з боку депутатів за тим, щоб агентство запрацювало цього року. Наголошувалося, що кошти, виділені в держбюджеті-2018 на створення ЕКА, не забезпечать вирішення проблеми, треба розглядати питання про збільшення фінансування діяльності агентства. Зокрема, пропонувалося, що одним з джерел збільшення фінансування може бути спецфонд, що наповнюється надходженнями від приватизації. Говорилося і про те, що доцільно вивчити питання про створення іпотечного банку, який займатиметься у тому числі і страхуванням експортних ризиків.
За підсумками круглого столу прийнято звернення до Прем'єр-міністра України В. Гройсмана, в якому йдеться про необхідність виконання Урядом вимог Закону «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту».