Цукор є дуже важливим продуктом для економіки України, тому правові, економічні й організаційні засади державної політики щодо його виробництва, експорту, імпорту, оптової та роздрібної торгівлі цукром визначено спеціальним Законом - «Про державне регулювання виробництва і реалізації цукру». Він, зокрема, передбачає щорічне встановлення граничної квоти (квота «А») постачання цукру на внутрішній ринок і мінімальних цін у межах цієї квоти. За порушення цих норм передбачено фінансову відповідальність.
Величину квоти та рівень цін визначає Мінагрополітики, затверджуються вони постановою Уряду. Проект такої постанови на наступний маркетинговий рік (з 1 вересня 2018 до 1 вересня 2019) наразі опубліковано для обговорення.
Розмір квоти визначається виходячи з прогнозної чисельності населення країни (цю цифру визначає Мінекономрозвитку) та рекомендованої МОЗ раціональної норми споживання цукру. У проекті її встановлено в 1600 тис. тонн.
Ціна визначається відповідно до Порядку визначення мінімальних цін на цукрові буряки та цукор, затвердженим постановою КМУ від 02.06.2000 № 868. У розрахунок беруться нормативні витрати, пов'язані з виробництвом цукрового буряку з базисною цукристістю 16 % на умовах франко-поле і мінімальний прибуток. У разі відхилення реальної цукристості від базової для визначення фактичних мінімальних цін застосовуються коефіцієнти перерахунку. Мінімальний рівень рентабельності встановлюється в 10 %, оскільки саме такий передбачений в Методиці визначення мінімальної та максимальної інтервенційної ціни об'єкта державного цінового регулювання, затвердженої постановою КМУ від 11.02.2010 № 159.
У проекті постанови мінімальні ціни на буряк і цукор квоти «А» запропоновано на рівні відповідно 753,04 грн і 10907,61 грн за 1 тонну без урахування ПДВ.
Для довідки: у поточному маркетинговому році мінімальна оптово-відпускна ціна цукрового буряку становитиме 633,1 грн, а цукри - 9172,6 грн за тонну (без ПДВ), квота «А» - 1640 тис. тонн. Роком раніше ці цифри були 616,99 грн і 9078,87 грн і 1670 тис. тонн відповідно.
Нагадаємо, що ще 27.04.2016 р. Кабмін вніс до Верховної Ради законопроект № 4532, який передбачає скасування практики розподілу державою квот на виробництво цукру та встановлення мінімальної ціни на нього. В Уряді вважають, що таке держрегулювання не сприяє розвитку галузі та залученню інвестицій. Проте проект поки лежить без руху.