ПРАВОВА ПОДІЯ:
Контролюючий орган має право вимагати під час перевірки від платника податків усі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Про це повідомила ДФС в листі № 25881/6/99-99-22-04-02-15.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
Згідно з п. 44.1 ст. 44 ПК з метою оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування та податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухобліку, фінзвітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачене законодавством.
Відповідно до пп. 20.1.6 п. 20.1 ст. 20 ПК контролюючі органи мають право запитувати й вивчати під час проведення перевірок первинні документи, які використовуються в бухобліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, нагляд за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Водночас податківці зауважили, що п. 85.2 ст. 85 ПК визначено, що платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Крім того, контролюючі органи мають право проводити перевірку правильності й повноти визначення доходів, витрат і фінансового результату до оподаткування з бухобліку згідно з національними положеннями (стандартам) бухобліку або міжнародними стандартами фінансової звітності (пп. 20.1.44 п. 20.1 ст. 20 ПК).
ПРОТЕ:
ДФС вчергове дала можливість перевіряючим розширено трактувати свої права. Адже визначення того, які саме документи пов'язані з предметом перевірки, у кожному конкретному випадку покладається безпосередньо на перевіряючих.