ПРАВОВА ПОДІЯ:
Суд касаційної інстанції визнав законним припинення кредитних зобов'язань і договору іпотеки на підставі поєднання боржника і кредитора в одній особі. До такого висновку Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшов при розгляді справи № 6-17645св14 за позовом до ПАТ «Банк «Таврика» про визнання зобов'язання припиненим.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
У 2011 році заочним рішенням суду були задоволені вимоги банку про стягнення з позивачки заборгованості за кредитним договором у справі, що переглядалася. У 2013 році позивачка уклала з третьою особою договір про відступлення права вимоги до банку за договором про відкриття карткового рахунка на суму, що перевищує її борг. Рахунок було відкрито у 2012 році для зарахування і виплати пенсій та грошової допомоги. 20 березня 2013 року Нацбанк прийняв рішення про відкликання ліцензії та ліквідацію банку, банк повідомив клієнта, що його вимога була включена до реєстру акцептованих вимог кредиторів і підлягає задоволенню в 4 черги вимог кредиторів.
Посилаючись на те, що позивачка є боржником ПАТ «Банк «Таврика» відповідно до заочного рішення суду і кредитором банку відповідно до договору про відступлення права вимоги, вона просила суд задовольнити позов на підставі ст. 606 Цивільного кодексу, що передбачає припинення зобов'язання поєднанням боржника і кредитора в одній особі.
Задовольняючи частково позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився і суд апеляційної інстанції, виходив з того, що у правовідносинах, що виникли між позивачкою та банком, сталося поєднання боржника і кредитора в особі позивача, що відповідно до ст. 606 ЦК є підставою для припинення кредитних зобов'язань останнього і припинення договору іпотеки.
ВССУ вказав, що до таких висновків суди нижчих інстанцій прийшли на підставі всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилалися як на основу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
ПРОТЕ:
Важливо пам'ятати, що угода між позичальником і вкладником повинна полягати саме в продажу права вимоги за депозитним договором.