Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Мішок для горіхів як корисна модель

10 грудня 2018, 08:11
1241
0
Реклама

Відповідно до закону, однією з функцій ДФС є ведення митного реєстру об'єктів інтелектуальної власності (торговельних марок, об'єктів авторського права, промислових зразків, корисних моделей тощо). Вона вносить такі об'єкти до митного реєстру на підставі заяв правовласників і охоронних документів, виданих Мінекономрозвитку. Днями ДФС розповсюдила інформацію про те, як патентні тролі «працюють» при експорті волоських горіхів.

Наразі до митного реєстру внесено 10 корисних моделей, що визначають спосіб пакування волоського горіха при транспортуванні. Митники вважають, що ознаки формул цих корисних моделей (транспортування горіхів в мішках (полімерних, паперових або сітчастих, картонних коробах та ін.)) не є новими і тривалий час є загальнодоступними в світі, що ставить під сумнів їх патентоспроможність. Але патентне відомство вважає інакше, а у ДФС немає підстав відмовити у внесенні відомостей про ці «корисні моделі» до реєстру.

Власники прав на такі моделі час від часу надсилають митникам заяви, в яких стверджують, що у зоні діяльності такої-то митниці здійснено митне оформлення товарів «горіх волоський» з порушенням прав їх інтелектуальної власності такими-то підприємствами.

Податківці звертають увагу, що на сьогодні так і не врегульовано питання відповідальності власників патентів і патентного відомства, якщо в результаті їх недобросовісних умисних дій зазнають втрат добропорядні суб'єкти господарювання та держава. Права, які отримують власники подібних патентів, не є адекватними їх відповідальності.

Такі патенти у разі подання їх до ДФС можуть створювати передумови для зловживань при здійсненні ЗЕД, викликати скарги щодо діяльності митниць та їх посадових осіб. У результаті митниці змушені витрачати час на задоволення вимог власників сумнівних патентів, а не на протидію реальному контрафакту при здійсненні ЗЕД.

Фактично, йдеться про патентний троллінг з метою призупинити або уповільнити експорт горіхів. При цьому звинувачуються посадові особи митниць, які діють в рамках чинного законодавства.

КОМЕНТАР ЕКСПЕРТА

Юрій Трачук, патентний повірений: «Інтелектуальні паразити і злочинці. Саме так цих ділків і потрібно називати. Їх існування - виклик економічним свободам і принципам добросовісного бізнесу. І скільки б виправдань з боку ДФС як держструктури не прозвучало, прийняти їх можна лише частково. Уряд (як суб'єкт законодавчої ініціативи) не надто піклується питанням усунення цього бар'єра. До цих пір законопроект, який повинен відкрити шлях до стягнення грошової компенсації при скасуванні таких патентів, не розглянутий в сесійній залі Верховної Ради. Я вважаю це ганебним явищем.

За своєю суттю, патентний тролінг є технічною і штучною перешкодою для ведення імпортно-експортних операцій. І будь-який потенційний інвестор не може бути впевненим у тому, що його продукція (або сировина) спокійно перетинатиме державний кордон. Плагіатори (а саме ними вони і є, адже привласнюють чужі розробки - об'єкти науково-технічної творчості, які, правда, вже втратили охороноздатність), зазначають себе авторами дизайнів і винахідниками корисних моделей і займаються, по суті, вимаганням. Їх не лякають ані правоохоронці, ані громадський осуд. Зате керівництво нашої країни вперто заявляє про дерегуляцію і підвищенні свобод підприємництва. Ну, якщо змога вести «бізнес» у сфері патентного троллінгу - це вид економічної свободи, тоді без питань ».

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини