Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Успішний аграрний рік: випадковість чи закономірність

14 грудня 2018, 08:26
282
0
Реклама

12 грудня на Х Міжнародній конференції «Ведення агробізнесу в Україні» генеральним директором Українського клубу аграрного бізнесу Тарасом Висоцьким було представлено дослідження аграрного бізнес-клімату (АБК) в Україні, в рамках якого спільно з Німецько-українським агрополітичним діалогом проводиться опитування 400 агровиробників щодо поточного стану умов господарювання та їх перспективи.

За результатами дослідження у листопаді 2018 року оцінка АБК досягла максимуму за останні три роки і склала 41,1 пункту (за шкалою від -100 до +100). Для порівняння: два роки тому показник становив 37,3 п., проте за цей час встиг побувати й на позначці 16,3 п. (серпень 2017).

Останнє опитування вказує, зокрема, на подальше покращення рівня забезпеченості технікою та обладнанням (39,4 п.) та розвитку підприємств в аспекті розміру (38,1 п.). Найбільше погіршилась оцінка рівня собівартості (з -36,5 у серпні 2017 до поточних -61,4) та оцінка доступності державної допомоги (з -27,8 до поточних -31,0).

Більшість опитаних ЛІГА:ЗАКОН під час заходів учасників ринку висловили обережний оптимізм в оцінці сьогоднішньої ситуації в секторі. Основні загрози лишаються традиційними: корупція, відсутність доступного кредитування, мораторій на землю, рейдерство.

Окремо на конференції обговорювались питання кадрового дефіциту, насамперед, кваліфікованих працівників. Президент УКАБ Алекс Ліссітса наголосив на необхідності докорінної зміни системи профтехосвіти, як базової для сектору, та необхідності оновлення трудового законодавства, у тому числі щодо регулювання міграційних процесів.

У 2019 році слід чекати на суттєві зміни у сфері державної підтримки аграріїв. За словами в.о. міністра агрополітики Максима Мартинюка уряд прагнутиме запровадження програм, розрахованих на 3-5 років, адже тільки так можна досягнути їх ефективності. При реалізації розподілу коштів Мінагрополітики враховуватиме досвід 2018 року та недоліки в інформуванні учасників ринку. В подальшому надаватиметься перевага цільовому виділенню коштів на противагу європейській моделі підтримки, коли розмір виділених коштів є пропорційним величині земельної ділянки.

За словами представників крупних агровиробників, актуальними перешкодами для розвитку галузі лишатимуться низька продуктивність праці, низька додана вартість продукції та відсутність вільного ринку землі. Серед експортних трендів актуальними будуть нішеві продукти, які не потребують квот, і тому можуть вільно експортуватись до ЄС.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини