Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
$

ВС роз’яснив, коли дозволяється виїзд дитини за кордон без згоди одного із батьків

17.07.2019, 14:15
25329
0

Позивач повинен довести, що така поїздка відповідає найкращим інтересам дитини
Позивач повинен довести, що така поїздка відповідає найкращим інтересам дитини

Суть справи: матір дитини звернулась до суду з проханням надати дозвіл на тимчасовий виїзд за кордон неповнолітньої дитини без згоди батька.

Місцевий суд відмовив у задоволенні позову. Він вказав, що позивачка не надала доказів на підтвердження бажання дитини здійснювати такий виїзд.

Апеляційний суд це рішення скасував, однак відмовив у задоволенні позову з інших підстав.

Рішення мотивоване тим, що позивачка не надала:

- адреси, за якою буде перебувати дитина у разі надання судом відповідного дозволу;

- доказів на підтвердження наміру повернути дитину на територію України, про що можуть свідчити авіаквитки.

У касаційній скарзі позивачка вказала, що позиція відповідача щодо ненадання відповідного дозволу шкодить інтересам дитини. З приводу того, що вона не надала авіаквитки, зазначає, що не наважувалася їх купувати з огляду на затягування судового процесу, при цьому вони не виключали можливості поїздки на автомобілі.

Колегія суддів Цивільного суду ВС погодилась із рішенням апеляції і відхилила касаційну скаргу.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним з батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

- за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;

- без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків у разі пред'явлення, зокрема, рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків.

Таким чином, тимчасовий виїзд дитини за кордон передбачений на підставі рішення суду та має відповідати найкращим інтересам дитини.

Сама по собі можливість поїздки за кордон не є безумовним свідченням того, що така поїздка відповідає найкращим інтересам дитини, оскільки істотне значення має країна, мета та період поїздки.

Верховний Суд вказав, що надання дозволу на виїзд дитини за кордон без зазначення конкретної адреси місця перебування дитини за межами України та не надання доказів на підтвердження повернення дитини на територію України створить ситуацію правової невизначеності та непрогнозованості.

Відповідну постанову по справі № 643/1090/17 ВС прийняв 03.07.2019. ЇЇ повний текст доступаний в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Протестувати VERDICTUM можна тут.

Вам також може бути цікаво:

- виїзд дитини за кордон: список обов'язкових документів;

- куди телефонувати, якщо затримали авіарейс: список номерів.


Увійдіть, щоб залишити коментар