Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як реагувати на письмові запити контролерів під час перевірки

2 вересня 2019, 10:00
5349
0
Реклама

Контролюючим органам належить право подання письмових запитів платнику податків. Воно регламентоване п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу.

При проведенні перевірки контролюючі органи можуть отримати без письмового запиту:

- довідки, копії документів, засвідчені підписом платника або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності), про фінансово-господарську діяльність, отримані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, зборів, платежів, про дотримання вимог законодавства, здійснення контролю за яким покладено на контролюючі органи, а також фінансову і статистичну звітність у порядку та на підставах, визначених законом; (п.п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПКУ);

- первинні документи, що використовуються в бухгалтерському обліку, регістри, фінансову, статистичну та іншу звітність, пов'язану з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, виконанням вимог законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи (п.п. 20.1.6 п. 20.1 ст.20 ПКУ);

За належно оформленим письмовим запитом контролюючі органи можуть отримати:

- документи з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язані із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинні документи, регістри бухгалтерського обліку, фінансову звітність, інші документи, пов'язані з обчисленням та сплатою податків та зборів (п.п.16.1.5 п. 16.1 ст.16 ПКУ).

У такій письмовій вимозі обов'язково зазначається перелік документів, що необхідно надати та підстави їх надання. При цьому платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки (п. 85.2 ст.85 ПКУ) та не пов'язаний безпосередньо з оформленням будь-яких додаткових запитів.

Такі запити підписуються посадовими особами, що проводять документальну перевірку, та вручаються платнику податків (керівнику платника податків або уповноваженій ним особі) під підпис або надсилаються рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Читайте також: ТОП-5 судових рішень у податкових спорах за 2019 рік

У модулі "Алгоритми дій для бізнесу" інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН розміщено інформацію та поради по поширеним випадкам, які можуть виникати під час перевірок органами державного нагляду і контролю. Скористайтеся тестовим доступом за посиланням

Що буде, якщо не надавати відповідних документів?

У разі ненадання платником податків документів (їх копій), пояснень, довідок, інформації тощо, які необхідні для проведення перевірки у визначений у запиті строк (у разі його складання), складається відповідний акт: акт про ненадання платником податків, відмови від надання або надання не в повному обсязі документів (їх копій), пояснень, довідок та інформації, якій додається до акту документальної перевірки.

Разом з тим, згідно п. 44.6 ст. 44 ПКУ, у разі, якщо до закінчення перевірки або у строки, визначені у абз. 2 п. 44.7 цієї статті, платник не надає посадовим особам контролюючого органу, які проводять перевірку, документи (незалежно від причин такого ненадання, крім випадків виїмки або іншого документів вилучення правоохоронними органами), що підтверджують показники, відображені ним у податковій звітності, вважається, що на час складання такої звітності ці документи у платника були відсутні.

Зверніть увагу! Існують випадки, коли платники податків відмовляють у наданні документів до перевірки, а контролюючий орган у зв'язку з цим складає акт про відмову платника та/або його посадових (службових) осіб від проведення позапланової документальної перевірки. Такий акт може стати підставою для застосування адміністративного арешту майна платника, тож будьте уважними і прослідкуйте, щоб складений акт був саме актом про ненадання платником пдокументів, а не актом про відмову проведення позапланової документальної перевірки.

Читайте також: Процедурні помилки податківців - шанс платника податків

Крім того, документи не є виключним джерелом інформації для висновків, які викладаються у акті перевірки, адже податкове законодавство наділяє контролюючі органи додатковими інструментами отримання інформації, зокрема, такими, як:

- проведення зустрічних звірок відповідно до п. 73.5 ст. 73 ПКУ;

- інформація, отримана від платника податків - податкова, фінансова звітність;

- інформація від органів виконавчої влади і місцевого самоврядування відповідно до ст. 72 ПКУ;

- інформаційних баз ДФС, а також інформаційних ресурсів ЄДР, ЄДРСР тощо.

Тому навіть якщо умовно буде вважатись, що такі документи відсутні, Податкова служба все одно зможе отримати інформацію з інших джерел.

Перевірки Податкової служби можуть почастішати, якщо ви співпрацюєте з неблагонадійними контрагентами. Ви можете перевірити контрагента, який вас цікавить, прямо зараз, оформивши заявку на тестовий доступ до сервісу CONTR AGENT.

Вас може зацікавити:

У якому випадку результати обшуку не можуть бути доказами

Як податківці викривають схеми ухилення від сплати податків

Якщо ви вирішили відкрити власну компанію в Україні, ви можете зареєструвати ТМ за допомогою PatentBot - інноваційного партнерського сервісу ЛІГА:ЗАКОН. Сервіс доступний цілодобово. Ознайомитися з сервісом можна за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини