Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Штрафів за нестворення фіскальних звітних чеків програмними РРО не буде

16 жовтня 2019, 10:35
5179
0
Реклама

7 жовтня відбулася зустріч керівництва Міністерства фінансів та Державної податкової служби України із представниками бізнесу. Зустріч присвятили окремим аспектам запровадження прийнятого Верховною Радою Закону про внесення змін до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг щодо детінізації розрахунків в сфері торгівлі і послуг» (законопроект № 1053-1 від 06.09.2019). Про це повідомляє прес-служба Мінфіну.

Учасники обговорення звернули увагу на найбільш проблемні питання, відповіді на які надали Мінфін та ДПС.

Чи означає те, що посилюється адміністративне навантаження на продавців та запроваджується додаткова відповідальність за порушення вимоги складання звітності із РРО?

Жодної нової звітності щодо застосування РРО законопроектом №1053-1 не запроваджується (ні для програмних, ні для класичних РРО). Тож, ніякого додаткового адміністративного навантаження для продавців законодавчі зміни не створюють.

При цьому під терміном «звітність» в контексті Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» підпадають в тому числі «фіскальні звітні чеки», так звані Z-звіти. І тут позиція Міністерства фінансів та ДПС єдина та однозначна: штрафів за нестворення фіскальних звітних чеків програмними РРО не повинно бути, адже механізм «фіскалізації» по них зовсім інший. Міністерство фінансів підготує відповідне роз'яснення (узагальнюючу податкову консультацію). «Якщо ж виявиться, що нові норми недостатньо чіткі, ми наполягати на уточненнях до Закону», - повідомили голови органів на зустрічі.

Навіщо потрібен фіскальний звітний чек (Z-звіт) для програмних РРО?

У концепції програмних РРО Z-звіт все ж таки потрібний для того, щоб продавець засвідчив, що всі без виключення розрахункові операції, які він здійснив протягом робочого дня (або визначеної зміни), пройшли через програмний РРО (в тому числі, оформлені під час роботи у режимі «оф-лайн»).

На практиці це не створюватиме незручностей чи додаткових обов'язків для платника податків, не потрібно буде чекати «до ночі», щоб сформувати звіт. Вся «внутрішня кухня» по обміну інформацією між ДПС і платником податків буде вирішена налаштуваннями роботи фіскального серверу та технічними вимогами до програмних РРО. Ці вимоги обов'язково будуть винесені ДПС на публічні обговорення із експертами, ІТ-фахівцями, бізнесом. Також такі звіти можна буде сформувати засобами електронного кабінету на основі даних чеків, що надійшли на фіскальний сервер ДПС.

Чи буде штраф за порушення формування контрольної стрічки у програмному РРО?

У Законопроекті № 1053-1 контрольна стрічка для програмних РРО передбачена лише для режиму «оф-лайн», і вона - виключно електронна. Без цього елементу неможливий контроль за послідовністю чеків, створеними у такому особливому режимі роботи.

Як і у випадку із Z-звітами, для програмних РРО механізм формування стрічки буде виписано у технічних вимогах. Більше того - він взагалі не вимагатиме додаткових дій від платників податків. Побоювання щодо застосування штрафів за нестворення «контрольної стрічки» на програмних РРО зайві, адже можливість їх застосування до продавця виключена. Міністерство фінансів надасть відповідне роз'яснення.

Чому штраф за невідповідність суми готівки на місці проведення розрахунків залишається?

Йдеться про штраф за невідповідність на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати. Відповідальність за таке порушення передбачена в чинній редакції Закону про РРО. Тобто жодним чином не йдеться про відновленням штрафів зі скасованого Указу Президента «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 р.

Цей штраф в жодному випадку не зачепить тих платників, які будуть застосовувати програмні РРО, де фіскалізація здійснюється на сервері ДПС. Що ж до класичних РРО, то цей штраф залишається через специфіку реєстрації ними розрахункових операцій.

Як виконати вимоги Закону щодо попереднього програмування товарів у РРО?

Очевидно, що потрібне технічне рішення, яке дозволить автоматизувати таке програмування для всіх продавців, в тому числі приватних підприємців (тобто воно має бути зручним і універсальним). Це спільне завдання Мінфіну та ДПС, яке буде виконано при розробці безкоштовного рішення для програмного РРО.

Відповідальність за помилки у такому програмуванні для тих, хто не торгує підакцизними товарами, залишиться на чинному рівні: п'ять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85 грн.), разово, за всі виявлені під час перевірки випадки порушення.

Як врахувати специфіку застосування програмних РРО для програмно-технічних комплексів самообслуговування (ПКТС)?

Специфіка ПКТС добре відома: у такому апараті немає «людини-касира», який би міг засвідчувати фіскальний чек своїм електронним підписом, є деякі інші важливі нюанси. Учасники зустрічі погодилися із тим, що законопроект № 1053-1 в запропонованій редакції не заважає знайти технічне рішення для ПКТС, яке дасть можливість їхнім операторам залишатися в правовому полі.

Міністерством фінансів буде створена робоча група для підготовки підзаконних нормативно-правових актів і відпрацювання такого рішення.

Читайте також:

Податківці роз'яснили, як працюватиме механізм "кешбеків"

Податкова посилить контроль за інтернет-магазинами, які продають побутову техніку

В Україні запустили бота-бухгалтера ReporTax для ФОП, який вміє розраховувати та сплачувати податки, а також подавати звітність в держоргани.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини