Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Верховний Суд сформулював позицію щодо прав кредитора у разі смерті боржника

18 листопада 2019, 17:15
24400
3
Реклама

Суть справи: банк звернувся до суду з позовом до спадкоємця про стягнення боргу кредитором спадкодавця.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції, з висновками якого погодився й апеляційний суд, виходив із того, що позивачем не надано доказів, які підтверджують, яке саме майно одержано в спадщину та яка його вартість.

Читайте також: в якому випадку розписка не підтверджує отримання грошей в борг

Колегія суддів Цивільного суду ВС скасувала рішення судів попередніх інстанцій і направила справу на новий розгляд до місцевого суду.

Верховний Суд зазначив, що правовідносини, що виникли між банком і боржником (який помер), після його смерті трансформуються в зобов'язальні правовідносини, що виникли між кредитодавцем і спадкоємцями боржника й вирішуються в порядку положень ст.1282 ЦК.

При вирішенні цієї категорії справ суди мають встановити:

- чи пред'явлено вимогу кредитором спадкодавця до спадкоємців боржника у строки, визначені в чч.2 та 3 ст.1282 ЦК, оскільки в разі пропуску таких строків кредитор позбавляється права вимоги;

- коло спадкоємців, які прийняли спадщину;

- дійсний розмір вимог кредитора (перевірити розрахунок заборгованості станом на день смерті боржника, який є днем відкриття спадщини);

- обсяг спадкового майна та його вартість, визначивши тим самим межі відповідальності спадкоємця (спадкоємців) за боргами спадкодавця.

Верховний Суд вказав, що доводити обсяг спадкового майна та його вартість повинен спадкоємець, який заперечує проти вимог кредитора, оскільки відповідальність спадкоємця за зобов'язаннями спадкодавця обмежена вартістю успадкованого майна.

Вам також буде цікаво, що введено в дію Кодекс з процедур банкрутства.

Відповідну постанову по справі № 640/6274/16-ц ВС прийняв 18.09.2019. З її повним текстом можна ознайомитися в системі аналізу судових рішень VERDICTUM. Отримати тестовий доступ у VERDICTUM можна за посиланням.

На Платформі ЛІГА:ЗАКОН з'явився новий сервіс - Національний юридичний каталог України Liga:BOOK. Сервіс створений для юристів, а також для тих, хто хоче отримати юридичні послуги.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини