Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту
$

Як довести невиконання зобов’язання через непереборну силу: позиції ВС

3.03.2020, 15:34
737
0

Доказом обставин непереборної сили є належним чином оформлений акт про пожежу і своєчасне повідомлення про цей факт митному органу
Доказом обставин непереборної сили є належним чином оформлений акт про пожежу і своєчасне повідомлення про цей факт митному органу

Доказом обставин непереборної сили є належно оформлений акт про пожежу і своєчасне повідомлення про цей факт митному органу.

Відповідне положення міститься у постанові КАС ВС від 10 грудня 2019 року у справі № 559/1094/17.

З повним текстом судового рішення зручно ознайомитися у VERDICTUM. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.

Обставини справи

Судами першої та апеляційної інстанції встановлено, що в зону митного контролю митного поста "Угринів" Львівської митниці ДФС в'їхав автомобіль під керуванням позивача. Виявилось, що ТЗ було ввезено на митну територію без письмового декларування та сплати всіх митних платежів, крім того авто повинно було бути вивезено за межі України 2 місяці тому.

Водія вищезазначеного ТЗ визнано винним у вчиненні порушення митних правил, передбачених ч. 3 ст. 470 Митного кодексу та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 8 500 грн.

Позивач у касаційній скарзі зазначає, що строки транзитного перевезення порушені через обставини непереборної сили.

Позиція Верховного Суду

Особа, яка позбавлена можливості виконати свої обов'язки передбачені митним законодавством щодо транспортного засобу який перебуває під митним контролем має здійснити певний алгоритм дій які підтверджують настання обставин непереборної сили. Це належне підтвердження настання таких обставин та вчасне (до закінчення встановленого строку транзитного перевезення) письмове повідомлення про них митному органу.

Ви можете оперативно знаходити судові рішення, відслідковувати інформацію про контрагентів та отримувати всі необхідні інструменти для щоденної юридичної роботи за допомогою Професійного рішення для юридичних департаментів та компаній.

Відповідно до ч. 1 п. 7 Порядку обліку пожеж та їх наслідків документом, який засвідчує факт пожежі, є акт, що підписується комісією, до складу якої входить не менш як три особи, у тому числі представник територіального органу ДСНС, представник адміністрації (власник) об'єкта, потерпілий.

Натомість, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій на підтвердження факту пожежі транспортного засобу позивачем надано довідку про пожежу за підписом начальника Дубенського міськрайонного сектору МРС ГУ ДСНС України у Рівненській області.

Колегія суддів вважає, що докази, надані позивачем, не є належними та допустимими підтвердженням дії обставин непереборної сили відносно даного транспортного засобу, що стали на перешкоді виконання позивачем приписів чинного законодавства.

Слід зазначити, що допустимими є ті засоби доказування, які передбачені законодавством, у даному випадку, таким доказом має бути належно оформлений акт про пожежу, а не довідка надана позивачем. Крім того, інших доказів (фото, відео, тощо) позивачем надано не було.

Також всупереч вимог МК позивач до завершення визначеного митницею строку транзиту, про обставини події у зв'язку з якими порушено ці строки та про місцезнаходження транспортного засобу до органу доходів і зборів не звертався, що прямо вказує на порушенням приписів митного законодавства, оскільки на час настання строку виконання позивачем свого обов'язку щодо транзиту і вивезення жодних обставин непереборної сили не виникло.

Актуальне законодавство, правова картина дня, шаблони договорів, ситуації для юриста та судова практика завжди доступні у системах ЛІГА:ЗАКОН. Замовити повнофункціональний тестовий доступ можна тут.


Увійдіть, щоб залишити коментар