Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чи є об'єктом поділу при розлученні майно ФОПа: рішення Верховного Суду

Реклама

Майно фізичної особи - підприємця, яке використовується для її господарської діяльності, вважається спільним майном подружжя, як і інше майно, набуте в період шлюбу, за умови, що воно придбане за рахунок належних подружжю коштів.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 31 квітня 2020 року у справі № 394/1155/14-ц.

Не втрачайте важливу інформацію в кризових ситуаціях! Будьте в курсі розкладу судових засідань та завантаженості суддів. Відстежуйте судові справи по контрагентам, аналізуйте Правові позиції та судові рішення. Формуйте власну сильну позицію з системою аналізу судових рішень Verdictum. Отримайте повнофункціональний тестовий доступ за посиланням.

Обставини справи

Жінка звертала увагу на те, що спірна будівля магазину була придбана нею як фізичною особою, тому належить їй повністю, а не є спільною сумісною власністю. Тому майно і не повинно ділитися при розлученні.

Позиція ВС

ВС встановив, що будівля магазину дійсно належить подружжю на праві спільної сумісної власності, з огляду на таке.

Факт придбання житлового будинку в період шлюбу та за спільні кошти подружжя сторонами не заперечувався і судами попередніх інстанцій не встановлено обставин, передбачених частинами другою, третьою статті 70 СК, тому аргументи про наявність підстав для відступу від засади рівності часток подружжя є необґрунтованими.

Використання зазначеного майна одним з подружжя для здійснення підприємницької діяльності може бути враховано під час обрання способу поділу цього майна.

Отже, майно фізичної особи - підприємця може бути об'єктом спільної сумісної власності подружжя і предметом поділу між кожним з подружжя з урахуванням загальних вимог законодавства щодо критеріїв визначення правового режиму спільного сумісного майна подружжя та способів поділу його між кожним з подружжя.

Конституційний Суд України у рішенні від 19 вересня 2012 року № 17-рп/2012 щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 61 СК дійшов висновку, що статутний капітал та майно приватного підприємства є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. Зокрема, Конституційний Суд України зазначив, що приватне підприємство (або його частина), засноване одним із подружжя, - це окремий об'єкт права спільної сумісної власності подружжя, до якого входять усі види майна, у тому числі вклад до статутного капіталу та майно, виділене з їх спільної сумісної власності. Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що статутний капітал та майно приватного підприємства, сформовані за рахунок спільної сумісної власності подружжя, є об'єктом їх спільної сумісної власності.

Вирішуючи спір в частині поділу будівлі магазину, суди встановили, що вона була придбана сторонами під час шлюбу за спільні кошти подружжя і лише формально зареєстрована на ім'я дружини як на фізичну особу. При цьому суди врахували доводи чоловіка про те, що його батьки давали йому та дружині кошти в позику для придбання спірного магазину, він за час шлюбу працював на посаді менеджера за трудовим договором з фізичною особою - підприємцем дружиною, а з вересня 2012 року зареєстрований як фізична особа - підприємець, тому також мав доходи і вкладав їх в сімейний бюджет.

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.

Замовити безкоштовний повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 та ключових продуктів ЛІГА:ЗАКОН можна тут.

Також читайте:

Заповіт не є беззаперечною підставою для набуття особою майна;

Факт спільного проживання однією сім'єю без реєстрації шлюбу можна встановити лише з 2004 року;

Придбання майна у шлюбі не є безумовною підставою для його рівного поділу.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Схожі новини