Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Сусіди спостерігають за вами через камери на будинку - звертайтеся до суду

Реклама

Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою, навіть якщо це камери спостереження на сусідньому будинку.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 3 березня 2020 року у справі № 279/2012/17.

Незамінний інструмент для роботи адвокатів та юристів! Система аналізу Verdictum містить 85 млн судових рішень з господарських, цивільних, кримінальних та адміністративних справ, відображає історію проходження справ та подібні рішення. Швидко аналізуйте правові позиції Верховного Суду, моніторте розклад судових засідань та завантаженість суддів. Тільки зараз у вас є можливість придбати Verdictum зі знижкою -20% (знижка діє тільки у травні).

Обставини справи

Касаційна скарга мотивована тим, що сусідка здійснила самочинне будівництво прибудови до садового будинку, фактично "захватавши" межу з суміжною земельною ділянкою, без дотримання 1 м відстані від цієї межі та 15 м. відстані до садового будинку позивача. Здійснення самочинного будівництва спричинило переобладнання даху сусіднього будинку, фронтон, якого "нависає" над межею між земельними ділянками та дренажної системи водовідведення, що функціонувала раніше. Крім того відповідач та його мати по периметру самочинно переобладнаного будинку, установили чотири камери відеоспостереження, дві із яких своїми об'єктивами направленні безпосередньо на вікна, ганок, вхідні двері будинку та розташовані на земельній ділянці місця відпочинку, будівлі і споруди побутового та санітарно-гігієнічного призначення.

Позиція Верховного Суду

Пославшись на те, що позивачем не доведено, що відповідачем було здійснено самочинне будівництво, яке порушує права позивача, суди не перевірили доводи позивача щодо порушення правил добросусідства, створення перешкод у здійсненні права власності, втручання в особисте життя, не надали оцінки наявним у матеріалах справи доказам, не врахували, що висновок експерта не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами. Тому зробили передчасний висновок про відмову у задоволенні позовних вимог.

Суд касаційної інстанції позбавлений процесуальної можливості встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені судами попередніх інстанцій, з огляду на положення статті 400 ЦПК (в редакції, чинній станом на 7 лютого 2020 року).

Однак, ВС зазначив, що якщо би особа довела факт відеозйомки, то суд би зобовязав сусідей її припинити, з огляду на таке.

У частині першій статті 307 ЦК передбачено, що фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою.

Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне, без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом (частина третя статті 307 ЦК).

Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 17 травня 2018 року у справі № 576/910/15-ц вказано, що "суди на підставі належним чином оцінених доказів, поданих сторонами, дійшли правильного висновку про те, що особа перебуваючи сама та з членами своєї родини на території своєї земельної ділянки мала право на захист свого особистого та сімейного життя від втручання у нього сторонніх осіб. Вона не надавала право на проведення фото та відеозйомки себе особисто та членів своєї родини. Отже, суди дійшли вірного висновку про те, що слід зобов'язати відповідача припинити відеозйомку подвір'я у належному позивачу будинковолодінні і знищити усю зібрану щодо цього відеоінформацію".

Візьміть під контроль усі ризики, з якими зіштовхується ваша компанія. Спробуйте LIGA360 - екосистему хмарних продуктів ЛІГА:ЗАКОН для ефективної роботи бізнесу в умовах кризи. LIGA360 інтегрувала всі продукти компанії ЛІГА:ЗАКОН в єдиний інформаційний простір, щоб об'єднати всю команду для спільного управління ризиками та пошуку нових можливостей в режимі віддаленої роботи.

Замовити повний тестовий доступ на 4 доби до LIGA360 та ключових продуктів ЛІГА:ЗАКОН можна тут.

Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Схожі новини